مراحل تشکیل فسیل به چه صورت است؟


اگر به علم زمین شناسی علاقه‌مند باشید به احتمال زیاد باید شناخت فسیل‌ و آشنایی با چگونگی تشکیل فسیل برایتان جذاب باشد. فسیل‌ها بقایای جانداران و یا اثر رد پای موجودات زنده‌ای هستند که هزاران سال قبل روی کره زمین می‌زیسته اند. اگر می‌خواهید با مراحل تشکیل فسیل آشنا شوید ادامه این مقاله را دنبال کنید.

چگونگی تشکیل فسیل - مراحل تشکیل شدن فسیل - فسیل چیست

فسیل چیست؟

فسیل به معنی حفر كردن و کاوش کردن است و فسیل‌ها انواع باقیمانده جانورى و گیاهى نظیر جسم حیوانات و استخوان‌هاى مربوط به آن‌ها، تنه گیاهان قدیمى و ساختمانشان، کرم‌هاى نرم، ستاره‌هاى دریایى و … و همچنین آثار و مواد به جامانده از آن‌ها نظیر فضولات، مدفوعات، تخم‌ها و اثر لانه‌ها، آشیانه‌ها و رد پاها را شامل مى‌شود و تمامى این‌ها بطور مستقیم توسط موجوداتی که در گذشته مى‌زیسته‌اند، به وجود آمده‌اند.

انواع فسیل‌ها

فسیل‌ها را می‌توان به دو نوع تقسیم كرد:

نوع اول
بخش‌های فسیل شده بدن مانند استخوان‌ها، چنگال‌ها، دندان‌ها، پوست و … است و نوع دوم شامل ردها یا اثرات به جا مانده فسیل شده مثل جای پاها، لانه‌ها،‌ مدفوع، جای دندان و … است كه حركت‌ها و رفتارها را ثبت می‌كند.

فسیل‌ها به چه شکل‌هایی یافت می‌شوند؟

›فسیل‌های كالبدی
یک اثر فسیل شده به جا مانده از کالبد موجود زنده. مثل عكسی از موجود زنده
›
فسیل‌های قالب گرفته شده

موقعی تشكیل شده است كه یک كالبد پر شده باشد.

›فسیل‌های ردها
لانه‌های فسیل شده، گاسترولیت، سوراخ‌های زیرزمینی، جاپاها و …
›
فسیل‌های با شكل حقیقی

مراحل تشکیل فسیل به چه صورت است؟

تشکیل فسیل طی فرآیندهای مختلفی امکان‌پذیر است. بعضی از جانوران به سرعت بعد از مرگشان زیر گل و لای دفن شده‌اند که با گذشت زمان رسوبات بیشتر و بیشتری بقایای جانور را پوشانده است. معمولا بخش‌های سخت‌تر مثل استخوان‌ها و دندان‌های جانوران که پوسیده و فاسد نشده در زیر رسوبات تازه شكل گرفته دفن می‌شود و بنابراین در شرایط مساعد (بدون وجود لاشخورها، دفن سریع، نبودن تغییرات آب و هوایی خیلی زیاد)، بخش‌های بدن جانور در طول زمان به فسیل تبدیل می‌شود.

برای تشکیل فسیل بعد از مدت زمانی طولانی، مواد شیمیایی موجود در بدن جانور دفن شده و تحت یک سری از تغییرات قرار می‌گیرد. به طوری كه استخوان به آهستگی می‌پوسد و فاسد می‌شود، آب با مواد معدنی‌اش به داخل استخوان رسوخ می‌كند و مواد شیمیایی داخل استخوان را با مواد معدنی سنگ مانند جایگزین می‌كند. فرایند فسیل شدن به نحوه جایگزینی و حل شدن مواد معدنی اصلی در شی با مواد معدنی دیگر بستگی دارد. این فرایند یک فسیل است. فسیل همان شكل شی اصلی را دارد، اما از نظر شیمیایی بیشتر شبیه به سنگ است.

فسیل چیست - مراحل تشکیل فسیل - چگونگی تشکیل شدن فسیل


اگر بخواهیم به عنوان مثال چگونگی تشکیل فسیل جانداران دریایی را در نظر بگیریم مراحل زیر را می‌توان برای آن عنوان کرد:

مرحله اول: مرگ
بعد از مرگ جانور، صدف جاندار در داخل رسوبات کف دریا فرو می‌رود و در طول چند هفته جانوران لاشخور بدن موجود را می‌خورند و فقط صدف جانور باقی می‌ماند.

مرحله دوم: رسوبگذاری
بعد از گذشت چند ماه از مرگ جانور، روی صدف آن با رسوبات سیلتی و ماسه‌ای پوشیده می‌شود. این لایه‌ها به صورت ادامه‌دار روی جانور را می‌پوشانند و باعث حفاظت آن از آسیب دیدن می‌شوند. با گذشت زمان لایه‌های بیشتری روی جانور را می‌گیرد. بعد از گذشت چند صد سال، صدف چندین متر در زیر زمین قرار دارد. زمان می‌گذرد ۱۰۰۰ سال ، ۱۰۰۰۰ سال و بیشتر ….

مرحله سوم: کانی سازی اولیه
در فرآیند تشکیل فسیل به تدریج پوسته جانور دست‌خوش یکسری تغییرات شیمیایی می‌شود. بطوریکه پوسته جانور دچار پوسیدگی، نفوذ آب و جایگزینی با کانی‌هایی مثل کلسیت ، آهن و سیلیس می‌شود. این مراحل بطور علمی به نام کانی‌سازی اولیه شناخته می‌شوند. بعد از گذشت میلیون‌ها سال پوسته اصلی کاملا بوسیله کانی‌ها جایگزین می‌شود و سنگی که باقی می‌ماند کاملا مشابه پوسته اولیه است. فسیل شکلی کاملا شبیه جانور اصلی دارد با این تفاوت که تبدیل به سنگ شده است. این مراحل باعث تغییر رنگ جانور نیز می‌شود.

مرحله چهارم: فرسایش
بعد از گذشت میلیون‌ها سال صفحات زمین حرکت می‌کنند و کف دریا بطور اجباری به سطح زمین می‌آید. در نتیجه این حرکت یک نمای جدید از زمین ظاهر می‌شود. به یکباره در بالای سطح زمین سنگی فرسایش یافته پدید می‌آید. باد، باران، یخ و همچنین نور خورشید به این فرسایش کمک می‌کند.

مرحله پنجم: ظاهر شدن در سطح زمین
در آخرین مرحله تشکیل فسیل بعد از گذشت حدود ۱۵۰ میلیون سال بلاخره فسیل در سطح زمین نمایان می‌شود که این مرحله باعث خوشحالی فسیل‌شناسان می‌شود.

فسیل در حین حرکت در روی سطح زمین می‌تواند تمیز شود و اضافات آن کنده شود.

گردآوری:
مجله اینترنتی ستارهلینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط با این موضوع

فسیل ها چگونه تشکیل می شوند و انواع آنها چیست؟جانورانفسیلهاچگونهتشکیلمی روش تشکیل فسیل ها، دلیل این که فسیل ها به رنگ سنگ اند و انواع فسیل هاچگونه زمان خلقت حضرت آدم، حدود سال قبل با عمر فسیل هیچ منافاتی بین این دو مطلب وجود ندارد اگر گفته می شود که خلقت آدم مربوط به حدود شش یا انواع شرکت‌ و مراحل ثبت مراحل ثبت شرکت انواع شرکت‌ و مراحل ثبت شرکت این مطلب که راجع به ثبت شرکت های تجاری مباحث تخصصی زمین شناسی زمین شناسی نفت …پس به این ترتیب رسوبات دارای بیش تر که درشکل گیری سنگ های منشاء هیدروکربن که چرا ، زیرا و چگونه،دانستنیها ،اطلاعات علمیآموزشیسایت علمیمطالب علمیعلمی گزارش های علمیچرازیراچگونه فسیلچگونه می توان فرضيه تكامل انواع داروينضمن تشکر از شما بابت درج نظرتان، لازم است خدمتتان عرض کنیم چنين جزميت و قطعیتی نسبت به … نام درس ژئومرفولوژی ایران تعداد واحد واحد نام منبع ژئومرفولوژی ایران مولف جمشید فیزیک و پزشکیزیست شناسیروان درمانی، شیوه‌ای درمانی مستقل از عوامل بیولوژیک است که در بیماری‌های روانپزشکی موجودات فضایی چه شکل و شمایلی دارند؟ موجوداتفضاییچهفسیل پنج چشمی به نام اوپابینیا می توانست امروزه زمینه ساز به دنیا آمدن حیوانات پنج ثبت نام فراگیر پیام نور همانطور که می دانید در امتحانات پایانی هر ترم دانشگاه پیام نور برخی از امتحانات به فسیل ها چگونه تشکیل می شوند و انواع آنها چیست؟ جانورانفسیلهاچگونهتشکیل روش تشکیل فسیل ها، دلیل این که فسیل ها به رنگ سنگ اند و انواع فسیل ها چگونه زمان خلقت حضرت آدم، حدود سال قبل با عمر فسیل های هیچ منافاتی بین این دو مطلب وجود ندارد اگر گفته می شود که خلقت آدم مربوط به حدود شش یا هفت انواع شرکت‌ و مراحل ثبت مراحل ثبت شرکت انواع شرکت‌ و مراحل ثبت شرکت این مطلب که راجع به ثبت شرکت های تجاری است مباحث تخصصی زمین شناسی زمین شناسی نفت پس به این ترتیب رسوبات دارای بیش تر که درشکل گیری سنگ های منشاء هیدروکربن که درتشکیل سنگ چرا ، زیرا و چگونه،دانستنیها ،اطلاعات علمی تور تایلند سفری به سرزمین شادی ها بنز،هیونداو بخریداقساط بلند مدت بهترین راه برای فیزیک و پزشکیزیست شناسی فیزیک و پزشکیزیست شناسی روان درمانی، شیوه‌ای درمانی مستقل از عوامل بیولوژیک است که فرضيه تكامل انواع داروين ضمن تشکر از شما بابت درج نظرتان، لازم است خدمتتان عرض کنیم چنين جزميت و قطعیتی نسبت به چابهار ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد بندرچابهار چابَهار تلفظ راهنما · اطلاعات چاه‌بهار، چهاربهار به بلوچی چَهبار یکی از شهرهای جنوب جمهوری ترکیه تاریخ ترکیه تاریخ ترکیه باستان امپراتوری بیزانس روم شرقی بعدها امپراتوری روم به دلیل وسعت زیاد دچار عمل لقاح به چه صورت است؟ عمل جراحی روده به چه صورت است؟

برچسب ها

اندکی تفکر …

دلیل اینکه آدمها به دشواری شاد میشوند
این است که همواره
"گذشته" را بهتر از آنچه بوده،
"حال" را بدتر از آنچه هست،
و "آینده" را نامشخص تر از آنچه خواهد بود میبینند...
-مارسل‌ پانیول

پر بازدیدترین مطالب