پر بازدید ترین مطالب

مدار شارژ کننده باتری ۱۲ ولت به صورت دوقلو یا انشعابی


مدار شارژ کننده باطری دو قلو یا انشعابی همراه با تغییر خودکار که ارائه شده است، یک روش کلی را نشان می دهد که دو باطری ۱۲ ولتی اسیدی را بتوان پشت سر هم و با استفاده از سوییچ متوالی در حین شارژ شدن بین آنها شارژ و تخلیه کرد. این مدار شارژ کننده باتری به شما اطمینان می دهد که جریان بار، بدون توجه به شرایط منابع واقعی مانند پنل های خورشیدی، ژنراتورهای بادی و …، ولتاژ برق را به صورت دائمی دریافت می کند.

طراحی مدار شارژ کننده باتری

توضیحات در مورد مدار شارژر باطری ۱۲ ولتی دوقلو با جزئیات در این بخش توضیح داده خواهد شد:

به شکل بلوک دیاگرام مدار توجه کنید، دو طبقه آپ امپ یکسان به نام های A1 و A2 در ترکیب با آی سی LM358 در شکل دیده می شود که ازهردو آنها به عنوان مقایسه کننده ولتاژ استفاده شده است. به طور دقیق تر، آپ امپ های A1  و A2  پیکر بندی شده اند تا آستانه ولتاژ بالا و پایین را در باطری های مورد نظر تشخیص داده و در شرایطی که نیاز به اعمال محدودیت تشخیص داده شود، وضعیت رله های مورد نیاز را تغییر دهد. این شرایط با توجه به سطح ولتاژ ورودی معکوس آنها که در ولتاژ دیود زنر مربوط به آن تعیین شده است، تشخیص داده می شود.

ولتاژ آستانه قطع در زمان کامل شدن شارژ را متناسب با یک پتانسیومتر ۱۰K که به ولتاژ غیر معکوس ورودی باطری وابسته است، تنظیم می کنیم.مقاومتی که به عنوان فیدبک در بین خروجی و ورودی غیر معکوس آپ امپ ها قرار گرفته است، محدوده هیسترزیس را تعیین می کند تا در مورد ذخیره سازی ولتاژ در باطری های با ولتاژ کم تصمیم گیری کند تا باطری های مربوطه پس از عبور از آستانه پایین، شروع به شارژ شدن کنند.

فرض کنید باطری شماره ۲ در ابتدا با شارژ کامل باشد و باطری شماره ۱ از طریق پایه N/C  مربوط به رله A1  شروع به شارژ شدن می کند. جریان بار متصل شده در این وضعیت، ولتاژ را از پایه N/O مربوط به رله A2  دریافت می کند زیرا این پایه قبلا به واسطه شارژ کامل بودن باطری شماره ۲ در وضعیت قطع قرار داشته است.

اکنون بیایید فرض کنیم پس از یک دوره زمانی باطری شماره ۱ به طور کامل شارژ شود، خروجی A1 به طبقه درایور رله اطلاع می دهد تا ولتاژ شارژ کننده باطری شماره ۱ را به وسیله شیفت دادن پایه N/C  به سمت N/O قطع کند. در این شرایط هر دو باطری به وسیله تقویت کردن جریان بار برای فراهم کردن جریان مورد نیاز وصل می شوند.

اگرچه، در کمی زودتر یا دیرتر باطری شماره ۲ به آستانه خالی شدن می رسد و A2 را مجبور می کند تا با تغییر وضعیت رله از N/O به N/C فرآیند شارژ شدن را آغاز کند. باطری شماره ۲ اکنون به مرحله شارژ شدن می رسد و باتری شماره ۱ را رها می کند تا جریان بار را کنترل کند، این عملیات  تا زمانی که سیستم روشن باقی بماند، ادامه پیدا خواهد کرد.

برای اطمینان از این موضوع که پاسخ خروجی متعادلی در بین سوییچ های متوالی در دو سطح یک باطری داشته باشیم، باید هر باطری در ابتدا و زمانی که باطری دیگر به طور کامل  شارژ است و می خواهیم از این مدار پیشنهادی استفاده کنیم، خالی باشد.

شماتیک مدار شارژ کننده باتری

در تصویر بالا شماتیک مدار دوقلو یا انشعابی شارژ کننده ۱۲ ولتی باطری با قابلیت تغییر خودکار توضیح داده شد و با موفقیت آزمایش شده است. در ادامه عکس هایی از جزئیات مدار و بستن آن بر روی برد بورد و تست آن گذاشته شده است.

منبع

خلاصه مطلب

مدار شارژر باتری 12 ولتی

عنوان مطلب

مدار شارژر باتری 12 ولتی

توضیح کوتاه

مدار شارژ کننده باتری های 12 ولتی با استفاده از تراشه LM358

نویسنده


سید علی طلاکش

ساختنی

بیشتر بخوانید:لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب