پر بازدید ترین مطالب

محققين دليل خاصيت ضد افسردگي کتامين را کشف کردند


محققين دليل خاصيت ضد افسردگي کتامين را کشف کردند

خبرگزاري آريا – در سال هاي گذشته تعداد افراد درگير با بيماري افسردگي و به تبع آن مصرف داروهاي آن به صورت چشمگيري افزايش يافته است. اغلب اين داروها در کوتاه مدت تاثيري به همراه نداشته و علاوه بر آن با اثرات جانبي مخربي همراه هستند.
يکي از معدود داروهاي افسردگي با اثر گذاري قوي و سريع «کتامين» است که در چند ساعت علائم اين بيماري از اين مي برد. اين دارو به حدي محبوب شده که در سراسر جهان کلينيک هايي با عنوان کتامين درماني تاسيس شده اند.
در سال هاي گذشته تحقيقات بسياري براي کاهش اثرات جانبي کتامين و بررسي علل اثرگذاري سريع آن صورت گرفته که دستاوردهاي چنداني به همراه نداشته است، با اين حال در روزهاي گذشته محققان دانشگاه Zhejiang چين سازوکار اثرگذاري اين دارو در مغز را کشف کرده اند که مي تواند در بهينه سازي آن و حتي شناسايي جوانب مختلف افسردگي تاثير به سزايي داشته باشد.
افسردگي
مطالعات اين محققان بر روي بخشي از مغز به نام Lateral Habenula يا LHb صورت گرفته که نواحي مربوط به پاداش و رضايت اطراف که هورمون هاي دوپامين و سروتونين را ترشح مي کنند، سرکوب کرده و به عنوان ساختار مرتبط به افسردگي در مغز شناسايي شده است.
محققان چيني براي بررسي ارتباط ميان اين ناحيه از مغز و کتامين، دوز مشخصي از اين دارو را به LHb موش هايي داراي نشانه هاي افسردگي تزريق کرده اند که در نتيجه فعاليت اين ناحيه را کاهش داده است.
Lateral Habenula
در بخش ديگري از اين تحقيق مشخص شده که فعاليت نورون هاي اين ناحيه به گيرنده هاي NMDA وابسته است و از آنجايي که کتامين بلاک کننده گيرنده هاي NMDA محسوب مي شود، احتمالا همين عامل باعث تاثير سريع آن بر افسردگي شده است. براي بررسي بيشتر اين مساله داروي ديگري که توانايي بلاک کردن اين گيرنده را داشته به LHb موش هاي تزريق شده که نتايج مشابهي را به همراه داشته است.
اين تيم تحقيقاتي در پروژه اي مشابه نشان داده اند که وجود يک پروتئين خاص در اين ناحيه از مغز باعث ايجاد نشانه هاي افسردگي شده و با سرکوب آن مي توان احساس افسردگي را در افراد از بين برد.
افسردگي بيماري بسيار پيچيده اي است و ممکن است دلايل ديگري نيز در پديدار شدن آن نقش داشته باشند با اين حال شناسايي نقاط تاثير داروها و سازوکار آنها مي تواند راه را براي شناخت بهتر بيماري و کاهش اثرات جانبي داروها هموار کند.لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب