پر بازدید ترین مطالب

محققان پتنتي را براي جلوگيري از حالت تهوع در ماشين هاي خودران ثبت کرده اند


محققان پتنتي را براي جلوگيري از حالت تهوع در ماشين هاي خودران ثبت کرده اند

خبرگزاري آريا – ماشين هاي خودران علي رغم مزاياي مختلف با چالش هايي نيز همراه هستد که يکي از آنها احتمال ايجاد حالت تهوع و سرگيجه در راننده و سرنشينان است.
اين عوارض به دليل برهم خوردن تعادل در گوش داخلي و عدم هماهنگي شرايط بدن با آنچه که چشم ها مشاهده مي کنند، ايجاد شده و از آن به عنوان بيماري سفر نام برده مي شود. اين حالت ممکن است براي برخي افراد در سفر با خودروهاي معمولي نيز ايجاد شود.
محققان دانشگاه ميشيگان براي غلبه بر اين مشکل و ايجاد ارتباط بين حس حرکت و بينايي پتنتي را بر مبناي استفاده از عينک يا هدست توسعه داده اند.
در اين روش از ميله هاي نوري چشمک زن استفاده مي شود که حرکت ماشين خودران را در چشم‌انداز مورد نظر کاربر تقليد کرده و بدين ترتيب از ايجاد حالت تهوع جلوگيري مي کنند. فناوري مذکور به صورت پرتابل طراحي شده اما امکان تعبيه آن در ماشين هم وجود دارد. بيماري سفراگرچه اين طرح هنوز عملياتي نشده و تنها پتنت آن به ثبت رسيده اما مسئولان پروژه براي اجرايي کردن آن به دنبال مذاکره با خودروسازان و کمپاني فعال در حوزه حمل و نقل هستند.
برآوردها نشان مي دهد که بيش از نيمي از بزرگسالان هنگام کار با موبايل يا مطالعه کتاب در خودرو دچار حالت تهوع مي شوند و اگر اين طرح واقعا قابليت کمک به اين افراد را داشته باشد مي تواند نظر فعالان حوزه خودرو و حتي کاربران عادي را نيز به خود جلب کند.
پيش از اين اوبر نيز پتنتي را ثبت کرده که به منظور ايجاد ارتباط ميان بينايي و شرايط فيزيکي و جلوگيري از بيماري سفر ، داده هاي مربوط به نحوه حرکت اتومبيل هاي خودران را براي ايجاد بازخوردهاي فيزيکي (مثل حرکت، لرزش و اعمال فشار) در صندلي ها و همچنين کنترل نور و نمايشگرها بکار مي برد.لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب