پر بازدید ترین مطالب

محققان روشي را براي تشخيص اوتيسم از طريق آزمايش خون ابداع کرده اند


محققان روشي را براي تشخيص اوتيسم از طريق آزمايش خون ابداع کرده اند

خبرگزاري آريا – يکي از مشکلات مربوط به اوتيسم فقدان راهکاري مطمئن براي تشخيص اين اختلال است، حالا اما يک تيم تحقيقاتي از دانشگاه «وارويک» راهي را براي تشخيص اين بيماري از طريق آزمايش خون و اوره پيدا کرده است.
«اختلالات طيف درخودماندگي» يا اوتيسم يک شرايط پيچيده عصبي است که به دليل فاکتورهاي ژنتيکي و محيطي پديدار شده و پيامدهاي مختلفي همچون ناتواني در سخن گفتن، پردازش احساسات يا برقراري تعاملات اجتماعي را به همراه دارد.
در حال حاضر تنها راه موجود براي تشخيص اين بيماري در کودکان ارزيابي هاي رفتاري است که چندان قابل اتکا نيست و در آن ابتلاي بسياري از کودکان به اين اختلال تشخيص داده نمي شود. با اين حال مطالعات انجام شده توسط محققان دانشگاه واوريک دريچه اي را به سوي تشخيص بهتر آن گشوده است.اوتيسمدر اين تحقيق با استفاده از الگوريتم هاي پيچيده يادگيري ماشيني تفاوت هاي بين خون و اوره کودکان سالم و مبتلا به اوتيسم مشخص شده و بر اساس آن نشانگرهاي زيستي (شاخص هاي قابل سنجش از برخي حالت‌ها و شرايط بيولوژيک يا زيستي) مربوط به اين شرايط تعيين شده اند.
در اين مطالعه خون 38 کودک مبتلا به اوتيسم و 31 کودک سالم بين 5 تا 12 ساله مورد بررسي قرار گرفته است. بر اساس اين تحقيق بين اوتيسم و وجود پروتئين هاي آسيب ديده خاص در پلاسما ارتباط مستقيم وجود داشته و سطح «دي تيروزين» و «محصولات نهايي گليکاسيون» (AGE) در کودکان داراي اين اختلال بالاتر است.
Naila Rabbani سرپرست اين تحقيق و از زيست شناسان دانشگاه وارويک درباره دستاوردهاي اين مطالعه مي گويد:
نتايج اين تحقيق ميزان دقت تست هاي تشخيص اوتيسم را از سطح 60 تا 70 درصد کنوني به 90 درصد افزايش مي دهد و علاوه بر اين براي اجراي آن نيازي به حضور متخصصان برجسته در حوزه اختلالات نورولوژي وجود ندارد.
با اين حال برخي کارشناسان اين حوزه اعتبار تحقيق را زير سوال برده اند. براي مثال Max Davie از «کالج سلطنتي پزشکي و سلامت کودکان» مي گويد:
اين تجزيه و تحليل روي کودکاني صورت گرفته که عموما 7 تا 8 سال داشته اند و از وجود علائم مشابه در خردسالان سخني به ميان نياورده، به همين خاطر ممکن است نتايج آن در اين رده سني معتبر نباشد.
James Cusack مدير علمي موسسه Autistica نيز اعتقاد دارد که اين مطالعه روي نمونه هاي محدودي صورت گرفته و از سوي ديگر ميزان تمايز بين اوتيسم و ديگر اختلالات عصبي يا شرايط ذهني مثل ADHD در آن مشخص نشده است.لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب