پر بازدید ترین مطالب

محبوب‌ترين گوشي‌هاي بدون حاشيه در سال 2017


                 محبوب‌ترين گوشي‌هاي بدون حاشيه در سال 2017

خبرگزاري آريا – وب سايت جي اس ام – فريد عباسي: طراحي گوشي‌ها نسبت به قبل بسيار تغيير کرده است. گوشي‌هاي جديد در يک رقابت تنگاتنگ با يکديگر بر سر طراحي نمايشگر بدون حاشيه به سر مي‌برند. در اين مطلب نگاهي انداخته‌ايم به گوشي‌هايي که از بيشترين ضريب نمايشگر به بدنه برخوردارند. سال 2017 بدون شک سال گوشي‌هاي بدون حاشيه بود. به طوري که اکنون به راحتي فراموش کرده‌ايم همين يک سال و نيم پيش بود که انگار بيشتر گوشي‌ها مستقيما از فيلم‌هاي علمي تخيلي دهه 80 آورده شده بودند. براي تفريح هم که شده نگاهي به ليست گوشي‌ها و ضريب نمايشگر تا بدنه موجود در بازار در سال 2015 بياندازيد. آن حاشيه‌ها واقعا مضحک بودند!
در حال حاضر نيز رقابتي مشابه با آن دوره در حال رخ دادن است. رقابت کنوني اين بار شايد شديدتر (و البته خوش رنگ و لعاب‌تر ) باشد. بعلاوه اينکه، سازندگان راه هاي بي شماري براي به حداکثر رساندن ابعاد نمايشگر در اختيار دارند که بررسي جزئيات آنها مي‌تواند جالب باشد.
اما قبل از شروع به بررسي اين جزئيات، اين را در خاطر داشته باشيد که اين روزها محاسبه کردن ضريب نمايشگر تا بدنه کار سختي است، زيرا نمايشگرها اغلب از گوشه‌هاي خميده برخوردارند. پس با اينکه در اندازه گيري دقيق ابعاد اين دستگاه‌ها سعي زيادي شده، اما شايد در بعضي موارد در درصد حساب شده يک يا چند واحد خطا وجود داشته باشد، هرچند که چندان بر رتبه‌ بندي تاثير نخواهد گذاشت.
اسنشال فون – 85 درصد
محبوب‌ترين گوشي‌‌هاي بدون حاشيه در سال 2017
اسنشال فون برنده امسال جنگ بين گوشي‌هاي بدون حاشيه (البته اگر کسي در دقيقه نود ما را سورپرايز نکند) و همچنين يکي از دستگاه‌هاي متناقض امسال نيز هست. با وجود اينکه اين شرکت از نظر دوربين و عملکرد گوشي ضعيف عمل کرده است، مي‌توان اين دستگاه را يکي از جذاب‌‌ترين محصولات امسال در نظر گرفت.
دليل اينکه اين گوشي از ضريب نمايشگر به بدنه 85 درصدي برخوردار شده شامل چند مورد است: اين گوشي تنها يک حاشيه ضخيم در پايين دستگاه دارد، اما به جاي قرار دادن کل سنسورهاي مورد نياز در گوشي و ضخيم تر کردن آن، از يک نمايشگر کوچک در قسمت بالا برخوردار است. گوشي جالبي که بسياري از کاربران از کاربردپذير بودن آن چندان احساس رضايت نکرده‌اند.
گلکسي اس 8، اس 8 پلاس و نوت 8 – 83 تا 84 درصد
محبوب‌ترين گوشي‌‌هاي بدون حاشيه در سال 2017
درحالي، سامسونگ با گوشي Galaxy S8 جايگاه دوم را در اختيار گرفته است که خود يکي از اولين مواردي بود که گوشي‌هاي بدون حاشيه را باب کرد. اما برخلاف اسنشال، دو حاشيه‌ نازک بدون فرو رفتگي در بالا و پايين آن قرار گرفته است.
گفتن اين نکته لازم است که تصميم سامسونگ براي ساختن نمايشگرهاي منحني تاثير مثبتي بر ضريب نمايشگر به بدنه گذاشته که منجر به کاهش حاشيه‌هاي جانبي شده است. همچنين، تجربه‌ بصري شگفت‌انگيزي را به کاربر ارائه مي‌کند که تاثير آن را دو چندان مي‌کند (هرچند که بعضي افراد ترجيح مي‌دهند نمايشگر گوشي‌شان مسطح باشد). اما گوشي Note 8 جدا از طراحي به شدت مشابه، از نسبت نمايشگر به بدنه‌ پايينتري نسبت به ديگر افراد خانواده‌ خود برخوردار شده، هرچند که اين تفاوت کمتر از يک درصد است.
آيفون 10 – 82 درصد
محبوب‌ترين گوشي‌‌هاي بدون حاشيه در سال 2017
ظاهر مي‌تواند فريبنده باشد، و آيفون 10 به خوبي اين نکته را اثبات مي‌کند: نمايشگر اين گوشي طوري به نظر مي‌رسد که انگار کل فضاي جلو گوشي را در بر گرفته است، اما اعداد و ارقام چيز ديگري را مي‌گويند. ضريب نمايشگر به بدنه 82 درصدي اين گوشي نتيجه ترکيب فاکتورهاي متعددي است. البته فرو رفتگي بالاي گوشي مي‌تواند کمي مشکل‌ساز باشد، اما حاشيه‌ها نيز وجود دارند.
فرورفتگي قرار گرفته در بالاي گوشي عريض‌تر از مورد مشابه Essential Phone است که دليل‌اش را توضيح مي‌دهيم. تکنولوژي Face ID بکار رفته در اين گوشي نيازمند يک دوربين اختصاصي IR و يک نقطه ياب است. همچنين دوربين معمولي سلفي و سنسورهاي محيطي تعبيه شده نيز در کنار بلندگوي گوشي جا خوش کرده‌اند. هرچند که هنوز نمي‌دانيم آيا جايگزين کردن Face ID با اسکنر اثر انگشت کار ارزشمندي بود يا نه، اما مي‌دانيم اين طراحي کنوني آمده است که ماندگار باشد.
ال‌جي جي 6 و وي 30 – 79 تا81 درصد
محبوب‌ترين گوشي‌‌هاي بدون حاشيه در سال 2017
در حالي که گوشي‌هاي بدون حاشيه سامسونگ از موفقيت چشمگيرتري برخوردار بودند، رقيبت ديرينه‌ آنها يعني ال‌جي اولين سازنده‌اي بود که اين فاکتور را با پرچمدار G6 به جهان معرفي کرد. تفاوت اندکي مابين اين گوشي و گلکسي S8 مشاهده مي‌شود، بخصوص از نظر طراحي. نتيجه نهايي دستگاهي شده با نسبت نمايشگر به بدنه‌ 71 درصدي، اما به هرحال بسيار رضايت بخش.
با اين حال، گوشي جديد V30 و نسبت 81 درصدي آن در سرزمين گوشي‌هاي ال جي از سردمداران واقعي است. دو درصد افزايش کاري بسيار شگفت انگيز است، بخصوص با در نظر گرفتن اين نکته که ال‌جي هيچ حقه‌اي همچون ايجاد فرو رفتگي در نمايشگر يا نمايشگر منحني را استفاده نکرده است. با وجود اينکه گوشي V30 بزرگتر از G6 است، حاشيه‌هاي آن از هر چهار جهت باريک‌تر است.
ال جي Q6 و مورد عجيب گوشي ميان رده بدون حاشيه
محبوب‌ترين گوشي‌‌هاي بدون حاشيه در سال 2017
درست مثل اغلب ايده‌هاي بزرگ بکار رفته در گوشي‌هاي هوشمند، طراحي بدون حاشيه نيز مسير خود را به سمت گوشي‌هاي ميان رده نيز پيدا کرده است. در حال حاضر، از اين مورد تنها يک گوشي وجود دارد که در خارج از چين به فروش مي‌رسد و آن ال جي Q6 است.
زماني که به جلو اين گوشي نگاه مي‌کنيم، مي‌بينيم طراحي آن تقريبا مشابه G6 است (هرچند که پشت اين گوشي کاملا متفاوت است). رياضيات نيز اين گفته ما را تاييد مي‌کند؛ گوشي Q6 همچون برادر بزرگ خود از همان نسبت نمايشگر به بدنه 79 درصدي برخوردار است، و تنها در يک قالب کوچکتر قرار گرفته.
آنهايي که به دنبال خريد موارد مشابه هستند اکنون با شنيدن اين خبر بايد خوشحال باشند که سامسونگ چندان از رقيب خود عقب نمانده است. آخرين شايعات نشان مي‌دهد که سري A اين گوشي حداقل دو مدل بدون حاشيه دارد. پيش‌بيني مي‌شود که ديگر سازندگان نيز به زودي به اين مسير قدم بگذارند.
رقيبان چيني
محبوب‌ترين گوشي‌‌هاي بدون حاشيه در سال 2017
گوشي‌هاي بسيار بيشتري وجود دارد که با طراحي بدون حاشيه زير اين چتر قرار مي‌گيرند که همگي نام يک کشور را بر خود دارند – چين. بسياري از اين موارد در بازارهاي غربي بطور رسمي به فروش نمي‌رسند و اغلب براي مشتريان جهاني ناشناخته هستند. اينجا يک استثنا وجود دارد. سري ميت هوآوي که با Mate 10 و Mate 10 Pro خيز بلندي برداشته، از نسبت نمايشگر به بدنه 82 درصدي برخورداراست. در حقيقت، هوآوي ادعا مي‌کند که نسبت آن بيشتر از آيفون 10 است که درست هم به نظر مي‌رسد هرچند تفاوت‌ بين اين دو مورد کمتر از يک درصد است.
اما اين مورد تنها گوشي بدون حاشيه‌ چشمگير چين نيست. براي مثال گوشي شيائومي Mi MIX 2 را در نظر بگيريد – اين گوشي دنباله‌اي است بر مدل قبلي که آن هم از طراحي بدون حاشيه برخوردار بود، اما گوشي MIX 2 در طراحي نمايشگر بدون حاشيه‌ خود بسيار منحصربه‌فرد عمل کرده است. ضريب نمايشگر به بدنه 81 درصدي اين گوشي نسبت به مدل قبلي با 84 درصد، کمي پايين‌تر است.
بازيگران ديگري همچون Vivo و Oppo نيز با گوشي‌هاي X20 و F5 خود را سوار اين واگن کرده اند – انتظار مي‌رود که شرکت خواهر آنها OnePlus نيز به زودي چنين رويکردي اتخاذ کند. همچنين شرکت Sharp که در اصل يک شرکت ژاپني است اما مدل بدون حاشيه Aquos S2 آن يک مدل انحصاري چيني به‌شمار مي‌رود. بي‌شمار شرکت ديگر نيز وجود دارد که چندان معروف نيستند اما در جنگ طراحي بدون حاشيه مشارکت دارند.
نتيجه
با نگاه کردن به تمامي اين گوشي‌ها، به نظر مي‌رسد که دو رويکرد عمده در به حداکثر رساندن اين مشخصه وجود دارد: ما اينجا شاهد يک متد مرسوم هستيم، که تمامي حاشيه‌ها را حذف مي‌کنند و به يک يا دو حاشيه‌ افقي بسنده مي‌کنند، و ديگري ايجاد يک فرو رفتگي در نمايشگر و قرار دادن دوربين جلو و ديگر سنسورها در آن ناحيه است. و يا اگر سامسونگ را در نظر بگيريم، با منحني ساختن کناره‌هاي گوشي براي القاي حسي بهتر رويکرد متفاوتي در پيش گرفته است.
طراحي بدون حاشيه تازه وارد است و قطعا ماندگار خواهد بود، و کاربران يا آن را امتحان کرده‌اند و يا قصد دارند به زودي داشتن گوشي بدون حاشيه را تجربه کنند. پس چه خوشتان بيايد چه نه، گوشي بعدي شما نسبت به گوشي قبلي‌تان از ضريب نمايشگر به بدنه بزرگتري برخوردار خواهد بود.لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب