مثل استخوان ماهی در گلومثل استخوان ماهی در گلو


کودک و نوجوان > فرهنگی – اجتماعی – نفیسه مجیدی‌زاده:
خوردنی خوش‌مزه‌ای نیست! غصه را می‌گویم؛ تا به‌حال غصه خورده‌ای؟ بعضی از غصه‌ها جدی‌اند و بعضی‌ها اصلاً غصه نیستند، در واقع خودخوری‌های بیهوده‌اند.

وقتي اتفاق‌هاي كوچك را بزرگ كنيم و مدام فكر ما مشغول آن‌ها باشد، به ما مي‌گويند خودخور. بعضی‌ها به یک حرف یا یک مشکل ریز بیش از حدی که باید فکر می‌کنند؛ هرچند مي‌توان طور ديگري رفتار كرد و با جست‌وجوي راه‌هاي کم‌تر غصه‌خوردن؛ حال خود را بهتر و زندگي خود را شادتر كرد. بیایید با هم به این راه‌ها برویم.

بعضي قديمي‌ها مي‌گفتند كه غصه قسمتی از استخوان ماهی است که اگر خورده شود در گلو گیر می‌کند، طوری که نه می‌توان قورتش داد و نه بیرون آورد و به همین‌دلیل موجب ناراحتی و اندوه می‌شود.شاید برای همین باشد که وقتی شخصی دچار اندوه شود به اصطلاح می‌گویند او غصه می‌خورد؛ البته غصه‌خوردن براي آن‌چه گذشته و ديگر نمي‌توان تغييرش داد يا براي آن‌چه احتمالاً در آینده رخ خواهد داد، سودی ندارد.

در واقع باید قبل از هر‌چیز به این پرسش پاسخ بدهیم که این درست است که به‌جای مطرح‌کردن، حل‌کردن و حتی فراموش‌کردن برخی مسایل غصه بخوريم، خودخوری کنیم و نگران باشیم؟

هنگام ناراحتي و اندوه لازم  است که اولاً خودخوری نکنیم و ناراحتی یا غصه‌ی خود را سرکوب نکنیم و در دلمان نگه نداریم، چون روی قلب و فکر ما تأثیر می‌گذارد و بدون این که خودمان متوجه شویم، رفتارهای بعدی ما را از حالت طبیعی و عادی خارج می‌کند. پس اگر لازم شد گریه کنیم و اگر نیاز بود حتماً مسئله‌مان را با اعضای خانواده و یا یک مشاور روان‌شناس در میان بگذاریم.

روان‌شناسان معتقدند غصه و غم در واقع یک‌جور عکس‌العمل طبیعی در برابر ناخوشایندی‌های زندگی است. غصه خوردن و غمگين شدن برای اتفاق‌های ناراحت‌کننده در حد عادی بد نیست و اگر آن اتفاق به‌خاطر رفتار خودمان رخ داده باشد می‌توانیم روی آن فکر کنیم و تصمیم درست بگیریم كه از تکرار آن اشتباه جلوگیری کنیم. غصه خوردن و غمگين شدن برای آینده هم که اصلاً پذیرفته نیست؛ برای آینده باید تصمیم درست گرفت و اجرا کرد.

وقتي حسابی گریه کردیم بايد حواسمان باشد که گریه‌ها نباید مدام تکرار شوند و ما را به خودخوری برسانند. حالا باید به مرحله‌ی دیگری برسیم و این را بدانیم که ما مسئول شاد‌کردن خودمان هستم. ما می‌توانیم با تمام عوامل روزمره‌ای مقابله کنیم که در شادمانی درونی ما اخلال ایجاد می‌کنند.

بعضی‌وقت‌ها باید یاد بگیریم که ببخشیم و فراموش کنیم، گرچه معمولاً نمي‌شود كامل فراموش کرد؛ اما همين‌كه کسی یا ماجرایی را ببخشیم، خود اين بخشيدن باعث می‌شود هروقت آن فرد را دیدیم و یا در محیطی قرار گرفتیم که یادآور ماجرای تلخی بود، دیگر حس‌های منفی و آزاردهنده‌ی قبل، با ما همراه نشوند. به این شکل از بارخودخوری‌مان کم می‌کنیم.

اگر به‌خاطر اتفاقي غمگين شديم و غصه خورديم،خوب است گوشه‌ای بنشینیم و کل بدنمان را  رها ‌کنیم. اين‌طوري بهتر مي‌توانيم آرامش پيدا كنيم. براي اين‌كار چند نفس عمیق بکشیم و چشمانمان را ببندیم و از عدد ۱۰ تا یک را به‌صورت معکوس بشماریم. به این ترتیب از حالت شوک اولیه خارج می‌شویم.

هنگام غمگين‌بودن، کمک‌کردن به دیگران روحیه‌ی ما  را بهتر می‌کند. این کمک می‌تواند بسیار ناچیز باشد و به شكل‌هاي گوناگون انجام شود. کمک به دیگران در وهله‌ی اول کمک به روح وروان خودمان است.

شرکت در کلاس‌های ورزشی پرتحرک و یا ورزش‌های آبی و یا هر کلاس ورزشی که به آن علاقه داریم، معجزه‌وار به تقویت روحیه و دورشدن از فضای غم و ناامیدی کمک می‌کند.

به خودمان یادآوری ‌کنیم که مشکلات به رشد ما کمک می‌کنند و بسیاری از موفقیت‌های بزرگ، نتیجه‌ی رويارويي با مشکلات بوده‌اند. برای همین به جای غصه‌خوردن و خودخوری‌کردن باید از تجربه‌ی به‌دست آمده برای رشد خودمان بهره بگیریم.

شاید بسیاری از پیشرفت‌های درسی و شخصی زندگی ما هم در واکنش به برخی شرایط و مشکلات به‌دست آيد؛ پس یادمان باشد هر غم وغصه‌ای که از دل گذشته بیرون می‌آید و یا تازه اتفاق افتاده است مي‌تواند به ما کمک ‌کند تا نقاط ضعف خود را بشناسیم و آن‌ها را به نقاط قوت تبدیل کنیم؛ نه این که بنشینیم و برای نقطه‌ضعف‌هایمان غصه بخوریم!لینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط با این موضوع

گیر کردن تیغ ماهی در گلو آکاگیر کردن تیغ ماهی در گلو دکتر حسین نیا تصریح می کند محل گیر کردن استخوان های ظریف ماهی با گلو درد چه کنیم و درمان گلو درد، گلو، بیماری گلو، گلو گلو درد در بارداریگلودرد به انگلیسیگلودرد شدیدگلو درد کودکانگلو درد بدون علائم تشریح مقایسه‌‌ای ماهی جلسه چهارمدر این جلسه از الگوی مشابهی مثل جلسه ی قبل پیروی می کنیم سعی کنید از همه ی مراحل تشریح درمان چرک و عفونت گلو، سرفه و خلط اطفال و …درمان اطفال بجهت سن و سال، مقاومت در برابر خوردن دارو و احساسات شدید عاطفی مادر در اختلال در بلع را جدی بگیرید انجمن مذهبی ، فرهنگی …مقدمه آیا شما یا یکی از اعضای خانواده شما به تازگی در بلع غذا مشکل پیدا کرده‌اند، در کاروفناوری کَلالهبه وبلاگ کاروفناوری کلاله خوش آمدید دوستان لطف نمایید در نظر سنجی کاروفناوری که در چند نکته از دگزامتازون دگزا متازون یا آنطور که بعضا گفته میشود دگزا، یکی از داروهایی است که در اشکال مختلف زخم معده و اثنی عشر – سیب سلامتدر حقیقت، هرکسی گاهی از اوقات دچار سوء هاضمه می شود برای اکثر افراد این سوء هاضمه مزاج شناسی صفراء؛ مشخصات صفراوی ها و درمان‌‌ …صفراء در لغت به معناي زردي است و در اصطلاح ترشحات زردرنگ کبد را گویند ، طبیعت صفراء داروسازی پزشکان ایران پزشکان پوست و مو در کنار تجویز داروهایشان مولتی ویتامین‌ها را نیز برای داشتن پوستی گیر کردن تیغ ماهی در گلو آکا گیر کردن تیغ ماهی در گلو دکتر حسین نیا تصریح می کند محل گیر کردن استخوان های ظریف ماهی در با گلو درد چه کنیم و درمان گلو درد، گلو، بیماری گلو، گلو درد با این روش های خانگی به درمان گلو درد بپردازید دمنوشی موثر برای درمان خلط گلو درمان خلط گلو تشریح مقایسه‌‌ای ماهی جلسه چهارم در این جلسه از الگوی مشابهی مثل جلسه ی قبل پیروی می کنیم سعی کنید از همه ی مراحل تشریح فیلم و درمان چرک و عفونت گلو، سرفه و خلط اطفال و بزرگسالان عطاری درمان اطفال بجهت سن و سال، مقاومت در برابر خوردن دارو و احساسات شدید عاطفی مادر در خوراندن کاروفناوری کَلاله به وبلاگ کاروفناوری کلاله خوش آمدید دوستان لطف نمایید در نظر سنجی کاروفناوری که در قسمت خواهش ميكنم مامانا اگر تجربه تلخي از مصرف سفالكسين در دوران خواهش ميكنم مامانا اگر تجربه تلخي از مصرف سفالكسين در دوران بارداري دارين بگين چند نکته از دگزامتازون دگزا متازون یا آنطور که بعضا گفته میشود دگزا، یکی از داروهایی است که در اشکال مختلف خود اختلال در بلع را جدی بگیرید انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی شما در انجمن های ما ثبت نام نکرده اید یا هنوز وارد نشده اید در صورتی که عضو نیستید همین حالا زخم معده و اثنی عشر – سیب سلامت در حقیقت، هرکسی گاهی از اوقات دچار سوء هاضمه می شود برای اکثر افراد این سوء هاضمه مشکل مزاج شناسی صفراء؛ مشخصات صفراوی ها و درمان‌‌ سایت شخصی صفراء در لغت به معناي زردي است و در اصطلاح ترشحات زردرنگ کبد را گویند ، طبیعت صفراء گرم و گير كردن تيغ ماهي در گلو تيغ ماهي در گلو

برچسب ها

اندکی تفکر …

خدا وقتی نخواهد، عمر دنیا سر نخواهد شد
گلوی خشک صحرایی به باران تر نخواهد شد
خدا وقتی بخواهد، غیر ممکن می شود ممکن
ولی وقتی نخواهد، واقعاً دیگر نخواهد شد

پر بازدیدترین مطالب