پر بازدید ترین مطالب

مايکروسافت بدون پلتفرم موبايل اختصاصي چگونه با غول ها رقابت خواهد کرد؟


مايکروسافت بدون پلتفرم موبايل اختصاصي چگونه با غول ها رقابت خواهد کرد؟

خبرگزاري آريا – پيش از اين در مطلبي جداگانه تشريح کرديم که مايکروسافت تحت رهبري ساتيا نادلا ديگر تمايل چنداني به زنده نگه داشتن ويندوز 10 موبايل براي رقابت با اپل و گوگل ندارد. حال يک سوال اساسي در اين ميان مطرح مي شود؛ مايکروسافت بدون پلتفرم موبايل اختصاصي چگونه با غول ها رقابت خواهد کرد؟ آقاي مديرعامل پاسخ مي دهد.
بسياري مي خواهند بدانند در بازاري که روز به روز تحت سيطره موبايل ها و تکنولوژي هاي وابسته به آنها قرار مي گيرد، مايکروسافت چگونه مي خواهد عرصه رقابت را به رقباي سرسخت خود نبازد. ساتيا نادلا به تازگي در خلال يک مصاحبه به اين سوال پاسخ داده تا مسير آينده غول نرم افزاري دنيا بيش از پيش مشخص شود.

نادلا در ابتدا اعتراف مي کند که بخش اعظم سهم فروش پي سي ها به عنوان قلمروي سنتي مايکروسافت به تسخير گجت هاي همراه درآمده است. اما نادلا معتقد است که مي بايست براي دادن پاسخ مناسب به حاکمان بلامنازع دنياي موبايل (گوگل و اپل) به تاريخ مراجعه کرد.
او مي گويد که زماني ابرقدرتي مايکروسافت قطعي تصور مي شد، اما اپل با آيفون و آيپدهايش قاعده بازي را تغيير داد. نادلا با زير سوال بردن توانايي عملکردي برخي از تکنولوژي هاي موبايل معتقد است که در آينده اين روند دوباره و اين بار در جهت عکس اتفاق خواهد افتاد. بنابراين به نظر مي رسد او باور دارد که در سال هاي آينده مي بايست انتظار گسترش دوباره رايانه هاي روميزي (يا موارد مشابه آنها) و کاهش استقبال از موبايل ها باشيم.
اما در مورد آينده نزديک چه؟ او مي گويد که مايکروسافت در کنار برنامه هاي بلندمدت براي باز پس گيري تاج و تخت خود، در حال حاضر تلاش دارد که بهترين خدمات و پشتيباني را به کاربران نرم افزارها و سرويس هاي فعلي اش -فارغ از اين که در کدام پلتفرم حضور دارند- ارائه دهد.

نفر اول غول نرم افزاري دنيا در خصوص سخت افزارهاي موبايل مي گويد:
«ما سهمي در بازار نداريم که سخت افزاري داشته باشيم. اين انتخاب واقعي مشتريان است. واقعيت ماجرا همين است. حقيقت آن است که ما نمي توانيم بدون سهمي از بازار و جذب توسعه دهندگان، به عنوان سومين اکوسيستم موبايل به رقابت بپردازيم.»
نادلا در عين حال باور دارد که يافتن پاسخ صحيح به سوالاتي چون «تعريف واقعي ابزارهاي موبايل چيست؟» يا «تغيير ماهيتي مهم بعدي در ابزارهاي رايانه اي چه خواهد بود؟» مي تواند مايکروسافت را به موفقيت برساند. او استقبال عالي از رده تازه تعريف شده رايانه هاي 2 در 1 به پيشتازي لپ تاپ هاي سرفس را يک مثال مناسب قلمداد مي کند.

در يک جمع بندي کلي مي توان گفت که گرچه نادلا و مايکروسافت در ميدان نبرد پلتفرم هاي موبايل پرچم سفيد را در مقابل اپل و گوگل به اهتزاز درآورده اند، اما در عين حال ردموندي ها با کار روي عرصه هاي کاملاً جديد چون واقعيت ترکيبي يا ابزارهاي هيبريدي، موفقيت انفجاري آينده را به کمين نشسته اند.لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب