لزوم تعامل بيشتر موسسه رازي و دانشگاه‌هاي علوم پزشکي کشورمفیدستان:

لزوم تعامل بيشتر موسسه رازي و دانشگاه‌هاي علوم پزشکي کشور


خبرگزاري آريا-رئيس بخش جانوران سمي موسسه تحقيقات واکسن و سرم سازي رازي بر لزوم هماهنگي و مشارکت موسسه و دانشگاه‌هاي علوم پزشکي کشور تاکيد کرد.
به گزارش خبرگزاري آريا، دکتر ناصر محمدپور گفت:استحصال فرآورده‌هاي جديد از سموم، در مرحله مطالعات باليني به تاييديه‌ها و مجوزهاي ويژه‌اي احتياج دارند، بايد کارگروه هايي تشکيل شود تا با در نظر گرفتن مساعدت‌هاي لازم، راحت‌تر مسير مطالعات باليني طي شود.
وي درباره حفاظت از نسل جانوران سمي و تفاهم نامه‌اي که با سازمان محيط زيست و اين موسسه در اين خصوص منعقد شده، اظهار کرد: حفظ محيط زيست وظيفه همه آحاد جامعه است و بر اساس اين تفاهم نامه، برنامه سم گيري مار در محل و رهاسازي در طبيعت از ۱۰ سال گذشته توسط موسسه رازي اجرا شده است.
دکتر ناصر محمدپور افزود: طبق اين تفاهم نامه، موسسه رازي ميزان نياز کشور براي توليد پادزهر را از وزارت بهداشت دريافت مي‌کند و پس از برآورد مقدار سم و تعداد جانوران مورد نياز، سم گيران اين موسسه به مناطق مختلف کشور مراجعه کرده و بر اساس تفاهم نامه با محيط زيست، نسبت به سم گيري از مار‌ها در محل اقدام مي‌کنند.
رئيس بخش جانوران سمي موسسه رازي خاطرنشان کرد: فرآيند توليد پادزهر بسيار پيچيده و طولاني بوده و حدود يک سال به طول مي‌انجامد، اما از افتخارات ايران است که اين صنعت در کشور سابقه‌اي طولاني دارد و موسسه رازي، طي برنامه‌اي بشر دوستانه اين صنعت را به کشورهايي نظير هندوستان و تونس نيز منتقل کرده است.
دکتر محمدپور هزينه بر بودن تحقيقات و فرآيند توليد در اين زمينه را از محدوديت‌هاي موجود در اين حوزه برشمرد و گفت: اين امر سبب بالا بودن هزينه تمام شده فرآورده مي‌شود، اما زير قيمت در اختيار مصدومين گزيده شده قرار مي‌گيرد، در اين راستا لازم است براي گسترده‌تر شدن فعاليت‌هاي تحقيقاتي، يارانه‌هاي خاصي براي موسسه در اين زمينه در نظر گرفته شود.
وي در ادامه به لزوم هماهنگي و مشارکت موسسه رازي با دانشگاه‌هاي علوم پزشکي کشور اشاره کرد و افزود: استحصال فرآورده‌هاي جديد از سموم، زماني که به مرحله مطالعات باليني مي‌رسند به تاييديه‌هاي مطالعات باليني و مجوزهاي اخلاق پزشکي احتياج دارند، در اين راستا نياز است کارگروه هايي تشکيل شود تا با در نظر گرفتن مساعدت‌هاي لازم، راحت‌تر مسير مطالعات باليني طي شود؛ بنابراين گزارش موسسه تحقيقات واکسن و سرم سازي رازي با توليد ۴۰ محصول متنوع، بزرگترين مرکز توليد حيوانات آزمايشگاهي و فرآورده‌هاي بيولوژيک حاصل از اين حيوانات در کشور است.
بخش پرورش حيوانات آزمايشگاهي در موسسه رازي در سال ۱۳۲۹ با هدف توليد انواع حيوانات آزمايشگاهي و فرآورده‌هاي بيولوژيک حاصل از اين حيوانات تاسيس شد و يکي از بخش‌هاي قديمي موسسه رازي است.
در اين بخش ۴۰ نوع محصول شامل پنج نوع حيوان آزمايشگاهي، فرآورده‌هاي بيولوژيک، پلت غذايي و محصولات جانبي مانند پوشال استريل براي حيوانات آزمايشگاهي توليد مي‌شود که علاوه بر تامين نيازهاي داخل موسسه، در اختيار مراکز متعدد تحقيقاتي و دانشگاهي کشور قرار مي‌گيرد.
هشت نوع موش، پنج نوع رت، چهار نوع هامستر، هشت نوع خوکچه هندي و يک نوع خرگوش از توليدات اين موسسه بوده که از نظر نژاد، سويه و تحت سويه متفاوت از يکديگرند و هر کدام براي کار تحقيقاتي و آزمايش ويژه‌اي مناسب است.
در اين بخش سالانه بيش از ۵۰ هزار سر، انواع حيوانات آزمايشگاهي تحت شرايط کنترل شده، براي مصرف داخل و خارج از موسسه توليد مي‌شود.
تمام واکسن‌ها و فرآورده‌هاي بيولوژيکي که در موسسه رازي ساخته مي‌شوند، در روند توليد خود، بر روي حيوانات آزمايشگاهي مورد ارزيابي قرار مي‌گيرند تا ميزان اثرگذاري اين محصولات سنجش و محصول با کيفيتي عرضه شود.
با توجه به نياز دائم موسسه رازي و ديگر مراکز تحقيقاتي و دانشگاهي کشور به حيوانات آزمايشگاهي پاک، اقدامات کنترل سلامت اين حيوانات به صورت روزآمد کردن روش‌هاي کنترلي اجرا مي‌شود.
بخش توليد و پرورش حيوانات آزمايشگاهي اين موسسه براي توليد حيوانات مورد استفاده در تحقيقات و آزمايش‌ها از استانداردهاي بين المللي تبعيت مي‌کند.
رئيس موسسه تحقيقات واکسن و سرم سازي رازي هم پيش از اين از تامين کامل نياز کشور در زمينه سرم‌هاي درماني ضد مارگزيدگي، ضد عقرب زدگي و ضد ديفتري خبر داده است.
موسسه رازي در اين حوزه بهترين و باکيفيت‌ترين سرم‌هاي درماني جهان را توليد مي‌کند.
اين موسسه بهترين سرم‌هاي درماني جهان را توليد مي‌کندکه اين محصولات تاکنون جان هزاران نفر را از مرگ نجات داده است.
با توجه به اينکه ايران از کشورهايي با ميزان گزش بالا در دنياست، اما اين آمپول ها، نجات صد درصدي مصرف کنندگانش از مرگ را به ارمغان آورده است.
بسياري از کشورهاي منطقه و خاور ميانه خواستار سرم‌هاي اين موسسه براي درمان گزيدگي‌ها هستند.لینک منبع

بازنشر: مفیدستان

برچسب ها

اندکی تفکر …

اگر دیدی کسی گره ای دارد وتو راهش را می دانی سکوت نکن!
اگر دستت به جایی می رسید دریغ نکن
معجزه زندگی دیگران باش!
این قانون کائنات است !
معجزه زندگی دیگران که باشی
بی شک کسی معجزه زندگی تو خواهد بود ….!