پر بازدید ترین مطالب

قطع ارتباط بين مغز و سيستم گوارشي، جلوي گرسنگي را مي گيرد


قطع ارتباط بين مغز و سيستم گوارشي، جلوي گرسنگي را مي گيرد

خبرگزاري آريا – بررسي هاي اخير دانشمندان دانشگاه پنسيلوانيا نشان مي دهد که يک مکانيسم بيولوژيکي باعث برقراري ارتباط ميان دستگاه گوارش و مغز انسان مي شود تا ايجاد حس گرسنگي کند. حالا اين دانشمندان متوجه ترکيب هورمون هاي مختلف شده اند که سيگنال سيري به مغز مي رساند و شما ميلي به خوردن غذا نداريد.
قبلا باور بر اين بود که هيپوتالاموس در مغز مرکز کنترل گرسنگي است اما حالا گفته مي شود که بخشي به نام نورون هاي مرتبط با آگوتي بيان کننده پروتئين (به اختصار AgRP) دليل اصلي گرسنگي به حساب مي آيند. جي. نيکولاس بتلي از نويسندگان مقاله مي گويد: «وقتي اين نورون ها به کار مي افتند در واقع به شما مي گويند که `بهتره که بري غذا بخوري، داري از گرسنگي مي ميري`.»
مشاهدات اوليه اين تيم نشان مي دهد که حتي ديدن و بو کردن غذا مي تواند ميزان فعاليت هاي نورون هاي AgRP را کاهش دهد بنابراين ارتباط اين نورون ها با خوردن غذا چندان مستقيم نيست.
سپس در تحقيقات بيشتر مشخص شد که علي رغم فريب خوردن نورون ها، زماني که سيستم گوارشي تشخيص دهد غذايي مصرف نشده و يا غذا فاقد کالري است، با مغز ارتباط برقرار کرده و پيام گرسنگي را دوباره و در حدود 200 ثانيه بعد فعال مي سازد.
در واقع معده شما هر چقدر هم که مواد غذايي بي کالري دريافت کند، باز هم مي تواند اين پيام را به مغز ارسال کند و شما احساس گرسنگي کنيد. به همين دليل است که پس از مصرف غذاهاي کم کالري، مرتبا احساس گرسنگي مي کنيد.
پس از اين اتفاق، وقتي که بدن متوجه فريب غذاي بي کالري مي شود، به مغز پيام مي دهد که دوباره احساس گرسنگي کند. اما دانشمندان با ترکيب سه هورمون که همزمان با غذا به موش هاي مورد آزمايش تزريق کردند جلوي فعاليت AgRP را مي گيرند و بدن احساس سيري پيدا مي کند.لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب