پر بازدید ترین مطالب

فیلتر شکن‌های روشن، نتیجه رفت و برگشت تلگرام


مصطفی داننده در عسر ایران نوشت: قبل از اینکه درگیر خروج آمریکا از برجام و تحریم‌های دوباره ایران شویم، بسیاری از خبرها مربوط به فیلتر شدن تلگرام و حمایت از پیام رسان‌های داخلی بود.

چند پیام رسان داخلی ( سروش- گپ- ایتا- بله و ..) وارد صحنه شدند تا جای تلگرام فیلتر شده را برای مردم پر کنند. تلویزیون و بسیاری از خبرگزاری‌ها و رسانه‌ها هم وارد میدان شدند و تا توانستند از تلگرام بد گفتند و از این پیام رسان‌های داخلی تعریف کردند.

همان زمان نظرسنجی‌هایی منتشر که بر اساس آن« ۶۵ درصد مردم موافق فیلتر تلگرام، ۲۵ درصد ممتنع و ۱۰ درصد مخالف بودند.»

بسیاری از خبرگزاری‌ها و رسانه‌ها تلگرام را ترک کردند و به پیام رسان‌های داخلی کوچ کردند. نهادهای دولتی حق نداشتند از تلگرام استفاده کنند.

همه این کارها انجام شد اما مردم به جای رفتن به پیام رسان‌های داخلی، فیلتر شکن دانلود کردند. تلگرام به کار خود ادامه داد و پیام رسان‌های داخلی هم با تبلیغات گسترده در حال ادامه حیات خود بودند.

این پیام رسان‌های داخلی اما مانند دریاچه‌های مصنوعی بودند که خوب مهندسی نشده بودند و بعد از مدتی آفتاب خوردن با کمبود آب مواجه شدند و کم کم خشک شدند. همین عدم پیش بینی و انتظار صحیح باعث شد بسیاری از شخصیت‌ها، نهادهای دولتی و حتی خبرگزاری فارس که از مهم‌ترین حامیان فیلتر شدن تلگرام بود به این پیام رسان برگردند.

عدم استقبال مردم از پیام رسان‌های داخلی و ندیده شدن توسط مردم، باعث شد همه آنهایی که رفته بودند برگردند.

حالا بعد از این همه مدت سوالی درذهن بالا و پایین می‌رود که فیلتر شدن تلگرام چه تاثیری داشت؟

پیام رسان‌های داخلی که هنوز اندر خم یک کوچه هستند. بودن آنها الان هیچ فرقی با نبودنشان ندارد. یعنی تمام تلاش‌ها به باد رفته است و باید دید آیا کسی در مورد این همه هزینه و سرمایه گذاری هست یا نه؟

شاید نتوانستیم هر ایرانی را خانه دار یا ماشین دار کنیم اما با یک تصمیم به راحتی هر ایرانی را دارای یک فیلتر شکن کردیم. از بچه دبستانی تا پیرمرد بازنشسته در گوشی‌شان یک فیلتر شکن دارد. همه می‌دانیم که بودن یک فیلتر شکن در گوشی یک نوجوان چه خطرهایی به دنبال دارد.

به راحتی به او اجازه دادیم با فیلتر شکن آشنا شود و بدون هیچ مشکلی به هر کجا که دلش می‌خواهد سر بزند. او قبل از فیلتر شدن تلگرام شاید فقط به این پیام رسان سر می‌زد اما حالا همه سایت‌ها برای این بچه آزاد است.

با یک تصمیم کاری کردیم که هم سکه پیام رسان‌های داخلی از رونق بییفتد و هم فیلتر شکن به راحتی در بین مردم دست به دست شود.

ماندن مردم در تلگرام و بازگشت موافقان فیلتر تلگرام به این پیام رسان نشان داد، برخوردهای قهری راهی از پیش نخواهد برد. اجازه انتخاب میان پیام رسان های داخلی و خارجی را به مردم بدهیم نه اینکه تلاش کنیم به اجبار مردم را به سمت پیام رسان داخلی هل دهیم. نتیجه هل دادن مردم را مشاهده می‌کنیم. تلگرام همچنان محبوب و بازار پیام رسان‌های داخلی کساد.لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب