پر بازدید ترین مطالب

فصلنامه «مردم و فرهنگ» منتشر شد


فصلنامه «مردم و فرهنگ» منتشر شد

خبرگزاري آريا- فصلنامه تخصصي «مردم و فرهنگ» که مقالات علمي و تحقيقاتي را با موضوع مطالعات مردم‌شناختي فرهنگ و جامعه ايران و ميراث‌فرهنگي منتشر مي‌کند در شماره‌هاي 2، 3 و 4 به چاپ رسيد.
به گزارش خبرگزاري آريا، فصلنامه مردم و فرهنگ نشريه تخصصي و پژوهشي پژوهشکده مردم‌شناسي پژوهشگاه ميراث‌فرهنگي و گردشگري است که مقالات علمي و تحقيقي مربوط به بررسي مردم‌شناختي ميراث‎فرهنگي ايران را منتشر مي‌کند.
چيستي شبيه‌خواني، پژوهشي در آرامگاه تاريخي موسوم به حاجي بکتاش در منطقه شينه قلايي لرستان، گردگشري روستايي و جذب گردشگر به مثابه رکن مهم توسعه پايدار، رويکرد مردم‌شناختي، تغيير آب‌و‌هوا: تهديد صلح و امنيت، کارکرد‌هاي گياه مردم‌نگاري در جامعه عشايري ايران، تأملي زبان‌شناختي در چيستي گويه‌هاي مردمي، حق به شهر و فضاي عمومي شهري، تحليلي بر دگرگوني تاريخي از ايلي بودن به قومي شدن در قشقايي، بازنمايي اقوام کرد در سينماي داستاني ايران : مطالعه‌اي در نشانه‌شناسي فرهنگي  و… برخي از مقالاتي است که اين شماره‌ها از فصلنامه مردم و فرهنگ منتشر شده است.
در مقاله «بازنمايي اقوام کرد در سينماي داستاني ايران: مطالعه در نشانه‌شناسي فرهنگي» مي‌خوانيم:
«اقوام مختلف ايراني از نخستين سال‌هاي ظهور صنعت فيلم‌سازي در سينماي داستاني ايران حضور داشته‌اند، با اين حال به نظر مي‌رسد که تاکنون مطالعه نظام‌مندي در مورد چگونگي بازتاب فرهنگ و زبان آن‌ها در سينماي ايران وجود نداشته است.
اين پژوهش با تمرکز بر فيلم‌هاي داستاني شاخص سينماي ايران که به آيين، رسوم و فرهنگ‌هاي اقوام کرد مي‌پردازند تلاش مي‌کند تا بازنمايي و تصوير‌سازي فرهنگ کردها را در اين آثار ريشه‌يابي کند.
همچنين در اين مقاله آيين‌ها، گويش‌ها، شخصيت‌ها، اماکن خاص، رخدادها و پديده‌هاي موجود در اين فيلم‌ها با واقعيت خارجي آن‌ها تطبيق داده مي‌شود و تأثير بازنمايي آن مورد ارزيابي قرار مي‌گيرد تا مشخص شود که تا چه خد اين آثار در بازنمايي واقعي فرهنگ اين گروه مهم از ايرانيان موفق بوده است.»
اين فصلنامه آماده است تا مقالاتي که بر پايه پژوهش‌هاي عميق مردم‌شناختي و ميان رشته‌اي در زمينه ميراث‌فرهنگي شامل مردم‌شناسي دين، مطالعات آيين، مردم‌شناسي کاربردي، مردم‌شناسي زيست‌محيطي، مطالعات آيين، ايران‌شناسي و اسطوره‌شناسي توسط محققان، مردم‌شناسان و دانش‌پژوهان کشور نوشته شده است را منتشر کند.
مقالاتي که براي اين فصلنامه ارسال مي‌شود در زمينه‌هاي گوناگون رشته مرد‌م‌شناسي و حوزه‌هاي ميران رشته‌اي مرتبط با آن از سوي داوران بررسي شده و پس از تأييد منتشر خواهند شد.لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب