پر بازدید ترین مطالب

عوامل محيطي عامل اصلي بروز سرطان


عوامل محيطي عامل اصلي بروز سرطان

خبرگزاري آريا-ناصر پارسا گفت: براساس آمار 7 درصد سرطان ها، ارثي و ژنتيکي و در 93 درصد موارد، عوامل محيطي باعث توليد سرطان‌ها مي‌شود.
به گزارش خبرگزاري آريا،دکتر ناصر پارسا افزود: براي بوجود آمدن يک سلول سرطاني 100 درصد تغييرات ژنتيکي بستر توليدات توده‌هاي سرطاني مي‌شوند.
وي گفت: بهترين راه پيشگيري از سرطان‌هاي توارثي، پيشگيري اوليه است البته سرطان‌هاي توارثي در سطح دنيا شيوع بيشتري دارد.
دکتر پارسا با بيان اينکه هدف اصل ما شناسايي افراد مستعد ابتلا به سرطان و پيشگيري از ابتلا به بيماري در مراحل اوليه است ادامه داد: اگرچه در سرطان‌هاي توارثي ژنتيک حرف اول را مي‌زند، اما سبک زندگي چندان بي‌تاثير نيست بنابراين مي‌توان از تغيير در سبک زندگي به عنوان يک ابزار پيشگيرانه استفاده کرد.
وي گفت: سرطان‌هاي ارثي نه تنها در کشور ما، بلکه در همه دنيا موضوع مهمي است. وقتي در خانواده‌اي شيوع سرطان زياد مي‌شود، اين اتفاق اطرافيان و پزشک را دچار شک و ترديد مي‌کند که ممکن است اين سرطان منشأ ارثي داشته باشد.
عضو هيات مديره انجمن سرطان ايران افزود: در گذشته وقتي مي‌ديدند در خانواده‌اي چند نفر به يک بيماري مبتلا شده‌اند، نخستين چيزي که به ذهن مي‌رسيد اين بود که ممکن است اين بيماري ارثي باشد. آنچه در دنياي امروز مطرح شده و مورد توجه قرار گرفته است، اين است که پيش از اين که سرطان‌هاي ارثي به نسل‌هاي بعدي منتقل شود، بايد بتوانيم آن را تشخيص دهيم و از ايجاد آن جلوگيري کنيم.
اين متخصص سرطان و ژنتيک در ادامه گفت: افراد خانواده براي بررسي و شناسايي افرادي که حامل اين جهش‌هاي ژني باشند، به مراکز مشاوره ژنتيک و مراکزي که در کنترل بروز سرطان‌ها همکاري مي‌کنند، ارجاع داده مي‌شوند.
وي گفت: اين افراد در نخستين قدم بايد به مشاوره ژنتيک مراجعه کنند تا بررسي لازم روي آن‌ها انجام گيرد و در صورت نياز آزمايش‌هاي ژنتيک نيز انجام شود و در آخرين مرحله مجموعه دستور‌العمل‌هايي در نظر گرفته مي‌شود تا بروز سرطان در اين فرد کنترل شود.
پارسا خاطر نشان کرد: در حقيقت در اين افراد جهش ژنتيک ايجاد شده و اين راهکار‌ها با هدف جلوگيري از بروز سرطان مورد توجه قرار مي‌گيرد. به اين ترتيب احتمال بروز سرطان در افراد بررسي و تصميم گرفته مي‌شود از چه روش‌هاي پيشگيرانه‌اي استفاده شود.لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب