عوامل عجيبي که شما را معتاد مي‌کنندمفیدستان:

عوامل عجيبي که شما را معتاد مي‌کنند


خبرگزاري آريا – هرچيزي که روحيه ما را تغيير دهد مي‌تواند برايمان به نوعي اعتياد تبديل شود. عامل اعتيادآور ابتدا به‌عنوان نوعي خوددرماني براي کمک به غلبه بر درد و ناراحتي آغاز مي‌شود.

به گزارش خبرگزاري آريا ، حال خوبي که با بازکردن يک پيام يا خريد يک جفت کفش احساس مي‌کنيم باعث مي‌شود بازهم خواهان درک اين حال خوب شويم و احساس کنيم نمي‌توانيم بدون کاري که باعث ايجاد اين حال خوب شده است، زندگي کنيم. اما آيا سايرعوامل اعتيادآور نيز مانند دارو و مواد عمل مي‌کنند؟ در پاسخ بايد گفت همه اين عوامل به اشکال بسيار مشابهي بر مغز تاثير مي‌گذارند؛ اما کارشناسان در مورد ميزان اين تشابه، توافق ندارند. اگر احساس مي‌کنيد عادت‌هايي مثل موارد زير داريد که نمي‌توانيد آنها را کنترل کنيد بهتر است با يک کارشناس يا پزشک مشورت کنيد.

کافئين

کافئين موجود در قهوه يا چاي لزوما اعتياد‌آور نيست، اما قطع عادت مصرف اين نوشيدني‌ها به عنوان مثال هنگام صبحانه مي‌تواند فرد را مضطرب کند و سردردهاي جدي به دنبال داشته باشد.

شکلات و شيريني‌ها

بسياري از ما ناخود آگاه پي برده‌ايم شکلات خوردن يک درمان خانگي براي بهترکردن خلقيات و سرحال شدن است. درواقع مواد غذايي حاوي کربوهيدرات، قند و چربي زياد مي‌توانند تاثيري شيبه هورمون‌هاي مغزي که احساس خوبي را در مغز به وجودمي آورند، داشته باشند و در عين حال مانند دارو اعتيادآور باشند.

ورزش

ورزش متعادل مي‌تواند به غلبه بر عوامل اعتيادزا کمک کند، مگر اين که فعاليت ورزشي نيز به نوعي اعتياد تبديل شود. اين فعاليت توليد‌کننده اندروفين (مورفين طبيعي)، گاهي نوعي اتکاي ناسالم و غيرعادي به ورزش در فرد ايجاد و آن را به تنها وسيله دفاعي در برابر استرس‌هاي روزمره تبديل مي‌کند.

جراحي پلاستيک

براي برخي افراد، جراحي پلاستيک به يک اعتياد تبديل مي‌شود. به اين معنا که جراحي‌هاي پلاستيک متعدد نمي‌تواند براي آنها راضي کننده باشد. بسياري از اين افراد دچار اختلالي به نام اختلال بدشکلي بدن هستند و درمورد نواقص قابل مشاهده در بدنشان دچار وسواس مي‌شوند. عامل ايجاد اين اختلال نيز هورمون‌هاي شيميايي مغز است که در بروز اعتياد نقش دارند.

حمام آفتاب

طبق نتايج آخرين مطالعات محققان، اعتياد به حمام آفتاب گرفتن، برابر با اعتياد به مواد مخدر است؛ يعني اشعه ماوراءبنفش خورشيد در بدن هورمون اندروفين ايجاد و مانند هروئين فرد را به خود معتاد مي‌کند.

خريد

همه ما گاهي چيزي خريده‌ايم که به آن نيازي نداشته‌ايم. اگر اين حالت براي شما زياد اتفاق مي‌افتد، احتمالا چيزي که به دنبالش هستيد، ميزان بيشتري از دوپامين يا هورمون حال خوب مغز است. اعتياد به خريد همچنين مي‌تواند به اين معنا باشد که فرد دچار اختلال کنترل تکانه يا مشکل اضطراب است.

شبکه‌هاي اجتماعي

مطالعات نشان مي‌دهد ۱۰ درصد کاربران شبکه‌هاي اجتماعي به اين شبکه‌ها معتادمي شوند. درواقع، سرعت ارسال پست‌ها درست مانند کوکائين بر مغز تاثير مي‌گذارد. همچنين، به گفته محققان جزئياتي که فرد درمورد خودش با ديگران به اشتراک مي‌گذارد احساس ناگهاني مثبتي به او مي‌دهد و فرد را بيشتر و بيشتر خواهان اين احساس خوب مي‌سازد.لینک منبع

بازنشر: مفیدستان

برچسب ها

اندکی تفکر …

وقتی روز بدی دارید
همیشه یادتان باشد
کس دیگری روز بدتری داشته
شکر گزار داشته هایتان باشید.