پر بازدید ترین مطالب

علي‌بابا رسماً مالک زورق شد؛ سرمايه‌گذاري سرآوا در هولدينگ توشا


علي‌بابا رسماً مالک زورق شد؛ سرمايه‌گذاري سرآوا در هولدينگ توشا

خبرگزاري آريا – شرکت‌هاي زورق و علي‌بابا امروز در حاشيه کنفرانس D8 در پارک فناوري پرديس خبر از ادغام با هم دادند و در اين راستا شرکت «سرآواپارس» (سرمايه‌گذار زورق) نيز در هولينگ «توسعه تجربه شايسته سفر» يا «توشا» (داراي برندهاي علي‌بابا، جاباما و…) سرمايه گذاري کرد و 25 درصد از سهام اين هولدينگ را به دست آورد.
«کامران خوشي»، مديرعامل زورق در گفتگو با ديجياتو عنوان مي‌کند که بر اساس اين توافق، مجموعه علي‌بابا زورق را خريداري کرده است اما برند زورق، پلتفرم و تيم آن حفظ خواهد شد. وي هدف اين ادغام را هم‌افزايي در توسعه صنعت گردشگري و استارتاپي ايران عنوان مي‌کند: «از اين پس مجموعه زورق زير نظر هولدينگ توشا فعاليت خواهد کرد. با جمع شدن شرکت‌ها زير يک چتر، هم فعاليت آنها تقويت مي‌شود و هم بخش خصوصي براي مذاکره با حاکميت قدرت بيشتري پيدا مي‌کند. از سوي ديگر اين تمرين خوبي است تا به جاي آنکه سرمايه گذارها با هم رقابت کنند، در کنار هم برند قوي‌تري بسازند.»

خوشي عنوان مي‌کند که هر دو برند علي‌بابا و زورق فعلاً قرار است هر کدام به شکل مستقل به کار خود ادامه دهند تا بعداً در مورد جزييات فعاليت‌ آنها تصميم‌گيري شود: «در حوزه گردشگري، فعاليت همزمان دو مجموعه با يک هدف زير چتر يک هولدينگ امري متداول است.»
بر اساس شنيده‌هاي ديجياتو، سرآوا از مدت‌ها پيش علاقمند به سرمايه‌گذاري در هولدينگ توشا و مجموعه علي‌بابا بوده است. کامران خوشي نيز اکنون عنوان مي‌کند که سرآوا در خصوص اين ادغام رقمي برابر با 22 ميليون دلار (90 ميليارد تومان) را در توشا سرمايه‌گذاري مي‌کند و در ازاي آن، 25 درصد از سهام هولدينگ توشا که اکنون داراي برند‌هاي علي‌بابا، جاباما و زورق است را در اختيار خواهد گرفت؛ اتفاقي که باعث مي‌شود ارزش هولدينگ توشا به 96.5 ميليون دلار (400 ميليارد تومان) برسد.
مديرعامل زورق ادغام شدن زورق در مجموعه علي‌بابا يا کارکرد مستقل هر دو مجموعه را در گروي تصميمات بعدي تيم جديد از سهامدارن مي‌داند و خبر مي‌دهد که ادغام شدن يا مستقل کار کردن زورق و علي‌بابا هر کدام معايب يا مزيت‌هاي خودش را دارد: «در صورت ادغام کامل دو مجموعه، کار مديريت آن ساده‌تر مي‌شود و باعث ايجاد تمرکز بيشتر مي شود. در حالي که استقلال دو مجموعه باعث مي‌شود تا هر دو بتوانند با فرهنگ سازماني که ساخته بودند به کارشان ادامه دهند. در حال حاضر يک ترکيب جديد از سهام‌داران به وجود آمده که تصميم نهايي بايد توسط آنها گرفته شود و من به تنهايي نمي‌توانم چنين تصميمي بگيرم.»
ديجياتو دو هفته پيش احتمال قوي ادغام علي‌بابا و زورق را گزارش کرده بود. در آن زمان مديرعامل زورق در مصاحبه با ديجياتو عنوان کرد که مذاکرات براي سرمايه‌گذاري سرآوا در علي‌بابا از سال گذشته آغاز شده و طرح ادغام زورق با هولدينگ توشا مطرح شده است.لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب