پر بازدید ترین مطالب

علت گرسنگي‌تان چيست؟


                 علت گرسنگي‌تان چيست؟

خبرگزاري آريا – برترين ها – ترجمه از هدي بانکي: گرسنگي بزرگ‌ترين دشمن کسي است که رژيم دارد يا نگران سلامتي‌اش است. گرسنگي سالم، علامتي است که مي‌گويد بدن به مقداري سوخت جهت عملکرد مناسب نياز دارد و در اينجا منظور از سوخت، غذاست. اگر يکي از وعده‌هاي غذايي را از دست بدهيد، گرسنه بودن‌تان طبيعي است.
اما اگر وعده‌ي خود را کامل خورده‌ايد و قبل از فرا رسيدن زمان وعده‌ي بعدي، خيلي احساس گرسنگي مي‌کنيد، مشکلي هست که نبايد آن را سرسري بگيريد. مدام احساس گرسنگي داشتن، علامت خوبي نيست. دلايل زيادي مي‌توانند پشت گرسنگي‌هاي ناسالم‌تان پنهان باشند. در چنين مواردي، بايد هر چه زودتر علت را پيدا کرده و جلوي عواقب جدي‌تر را بگيريد.
1. خوب نخوابيدن
آنهايي که خواب با کيفيتي ندارند يا به سختي مي‌توانند حداقل 7 تا 8 ساعت در شب بخوابند، ممکن است تمام وقت احساس گرسنگي کنند. نداشتن خواب کافي شبانه مي‌تواند روي هورمون‌هاي مربوط به گرسنگي و اشتها تاثير بگذارد و سطح گرلين را بالا ببرد. گرلين هورموني است که اشتها را تحريک مي‌کند و ضمنا سطح لپتين را که هورمون احساس سيري است کم مي‌کند.
چرا هميشه احساس گرسنگي مي‌کنيد؟
مطالعه‌اي در سال 2013 دريافت خواب ناکافي مي‌تواند منجر به انتخاب غذاهايي شود که باعث افزايش وزن مي‌شوند. در سال 2016 مطالعه‌اي انجام شد و محققان توضيح دادند که افزايش سطح اندوکانابينوئيد ِ در گردش مي‌تواند مکانيسمي باشد که بواسطه‌ي آن، کمبود خواب، منجر به مصرف غذاي بيشتر مخصوصا از نوع اسنک شود حتي با وجود اينکه اينگونه خوراکي‌ها نمي‌توانند انرژي زيادي تامين کنند.
علاوه بر احساس گرسنگي، ساير علامت‌هاي کمبود خواب شامل بد خلقي، شلختگي، هشيار نبودن، افزايش حوادث و تصادف، عدم توانايي براي حفظ سطح هشياري در طول روز و افزايش وزن مي‌شود. سعي کنيد هر شب 7 تا 8 ساعت بخوابيد تا با حفظ انرژي لازم، هورمون‌هاي گرسنگي‌تان تنظيم شوند.
2. استرس بيش از حد
هنگام واکنش جنگ يا گريز، هورمون استرس بدن افزايش مي‌يابد. اين هورمون، بدن‌تان را متقاعد مي‌کند که غذا بخورد. در واقع کورتيزول شما را مجبور مي‌کند به دنبال غذاهاي پُر از قند و چربي برويد.
بيشتر غذا خوردن در زمان استرس داشتن، نه تنها اضطراب يا هيجانات منفي‌تان را تخفيف نمي‌دهد بلکه نياز به بيشتر خوردن را افزايش داده و منجر به افزايش وزن و مشکلات ديگر مي‌شود.
آزمايشات علمي نشان داده يک واکنش رواني – فيزيولوژيکي نسبت به استرس مي‌تواند بر رفتارهاي مربوط به خوردن اثر بگذارد. به مرور زمان اين تغييرات مي‌تواند هم بر وزن و هم برسلامتي تاثير بگذارد. برخي از افرادي که استرس دارند يا افسرده هستند، پُرخوري مي‌کنند چون هورمون گرسنگي گرلين در بدن‌شان بالاست. ساير علائم مربوط به استرس شامل خشم، خستگي، سر درد، مشکلات خواب، ناراحتي معده و … مي‌شود. براي غلبه بر استرس، ورزش و مديتيشن کنيد. حتي گوش دادن به موسيقي هم مي‌تواند به کنترل استرس کمک کند.
3. مشکلات تيروئيد
گرسنگي بيش از حد به پُر کاري تيروئيد نيز مي‌تواند مربوط باشد که يکي از بيماري‌هاي شايع تيروئيدي است. وقتي سطح هورمون تيروئيد بسيار بالاست، عملکردهاي حياتي بدن نيز سرعت گرفته و شما انرژي بيشتري صرف مي‌کنيد. در نتيجه با سرعت گرفتن متابوليسم، گرسنگي بيشتري هم احساس خواهيد کرد.
اگر دچار پُر کاري تيروئيد باشيد، حتي بعد از پُر خوري کردن هم وزن اضافه نخواهيد کرد، بلکه به دليل کالري سوزي سريع‌تر، وزن از دست خواهيد داد. علاوه بر تغيير اشتها و بزرگ شدن غده‌ي تيروئيد، ساير علائم پُر کاري تيروئيد شامل نبض تند، بيرون زدگي چشم‌ها، احساس اضطراب، تعريق زياد، ضعف عضلاني و احساس تشنگي حتي بعد از نوشيدن آب مي‌شود.
چرا هميشه احساس گرسنگي مي‌کنيد؟
4. پايين بودن قند خون
پايين بودن قند خون يا هيپوگليسمي يعني اينکه گلوکز موجود در بدن‌تان به سطح خيلي پاييني افت کرده است. پايين بودن قند خون مي‌تواند احساس گرسنگي به شما بدهد. مغز به انرژي نياز دارد و گلوکز را به عنوان سوخت مصرف مي‌کند. بنابراين زماني که قند خون‌تان افت مي‌کند، قدرت مغزتان هم کم مي‌شود. سپس مغز سيگنال‌هايي مي‌فرستد که اعلام کند بدن به سوخت نياز دارد و در نتيجه شما احساس گرسنگي مي‌کنيد.
افرادي که قند خون‌شان معمولا پايين است، زود هم عصباني مي‌شوند که دليل آن همان گرسنگي ناشي از افت قند خون است و به آن «hangry» مي‌گويند.
محققان دريافته‌اند وقتي همسران دچار افت قند خون مي‌‌شوند، بيشتر از دست همديگر عصباني شده و وارد مشاجره مي‌شوند. علاوه بر گرسنگي، ساير علائم افت قند خون شامل اضطراب، رنگ پريدگي، تعريق، مور مور شدن اطراف دهان و به طور کلي احساس ناخوشي مي‌شود. پايين بودن قند خون، براي افراد مبتلا به ديابت، يک مشکل عادي است اما آنهايي که به بيماري‌هاي ديگري چون هپاتيت و اختلالات کليوي دچار هستند يا مشکلاتي با غدد آدرنال يا هيپوفيز خود دارند نيز ممکن است با اين عارضه مواجه شوند.
5. ديابت
هم ديابت نوع اول و هم ديابت نوع دوم مي‌تواند موجب گرسنگي‌هاي مکرر شود. در شرايط نرمال، بدن قند موجود در غذا را به سوختي به نام گلوکز تبديل مي‌کند. اما اگر ديابت داشته باشيد، قند موجود در غذايي که مي‌خوريد، ممکن است وارد بافت‌ها نشود تا به آنها انرژي بدهد و اين اتفاق مي‌تواند موجب شود عضلات و ساير بافت‌هاي بدن نياز به غذاي بيشتري را اعلام کنند.
علاوه بر افزايش اشتها، ساير علائم ديابت شامل تشنگي زياد، تکرر ادرار، کاهش وزن غير موجه، تاري ديد، زخم‌ها و بريدگي‌هايي که التيام‌شان زمان زيادي طول مي‌کشد، احساس مور مور شدن در دست‌ها يا پاها و خستگي مداوم مي‌شود. شما چه ديابت نوع اول داشته باشيد يا ديابت نوع دوم، بايد سطح قند خون‌تان را تحت کنترل بگيريد تا بر ساير اندام‌هاي‌تان تاثير منفي نگذارد.
6. عفونت انگلي
زمان‌هايي گرسنگي‌هاي مکرر حتي بعد از به موقع خوردن غذا مي‌تواند علامت عفونت انگلي در روده‌ها باشد. کرم‌ها مخصوصا کرم‌هايي چون کرم‌هاي نواري يا کرمک مي‌توانند بدون اينکه علامتي داشته باشيد مدت‌ زمان بسيار طولاني در بدن شما زندگي کنند. کرم تمام مواد مغذي بدن را مي‌بلعد و از اين رو شما بيشتر از حد طبيعي احساس گرسنگي خواهيد کرد. کسي که دچار عفونت انگلي است ممکن است احساس گرسنگي شديدي مخصوصا در ابتداي صبح داشته باشد و همچنين بعد از خوردن غذا، احساس سيري نکند. اگر بيشتر از حد نرمال احساس گرسنگي مي‌کنيد و کاهش وزن هم داشته‌ايد بهتر است به پزشک مراجعه کنيد.
7. سندرم پيش از قاعدگي (PMS)
زناني که در دوره‌ي پيش از شروع قاعدگي هستند نيز ممکن است احساس کنند اشتهاي‌شان بيشتر شده است. تغييرات هورموني که طي نيمه‌ي دوم سيکل قاعدگي روي مي‌دهد و يک تا دو روز بعد از شروع قاعدگي برطرف مي‌شود مي‌تواند تمام وقت احساس گرسنگي به شما بدهد. همچنين تغييرات دماي بدن در اين دوره نيز روي اشتها اثر مي‌گذارد. علائم سندرم پيش از قاعدگي علاوه بر احساس گرسنگي، شامل احساس خستگي و دهيدراته شدن بدن مي‌شود. ساير علائم نيز شامل نفخ، سر درد، حساس شدن سينه‌ها، نوسانات خلقي، خستگي و مشکلات خواب مي‌شود. براي کنترل اشتها قبل از شروع قاعدگي، در هر وعده غذاهاي سرشار از پروتئين مصرف کنيد و غذاهاي فرآوري شده و کربوهيدرات‌هاي تصفيه شده و قندها را به حداقل برسانيد.
چرا هميشه احساس گرسنگي مي‌کنيد؟
8. بارداري
بسياري از مادران باردار افزايش اشتها را تجربه مي‌کنند که چيز بدي نيست. در واقع افزايش اشتها باعث مي‌شود جنين، مواد مغذي کافي براي رشد دريافت کند. افزايش وزن در دوران بارداري کاملا طبيعي است.
اما افزايش اشتها در زمان بارداري به معني چراغ سبزي براي خوردن هر چيزي که دوست داريد نيست. دريافت کالري در دوران بارداري بايد بيشتر شود اما شما به خوردن غذاهاي سالم نياز داريد؛ غذاهاي طبيعي، سبزيجات سبز، ميوه‌هاي تازه و مغزها براي شما عالي و لازم هستند. حتما مي‌دانيد که بايد از خوردن غذاهاي فرآوري شده و بسيار شيرين پرهيز کنيد. مصرف غذاهاي خوب و سالم، هم شما و هم جنين‌ در حال رشدتان را سالم نگه مي‌دارد و جلوي پُر خوري‌تان را مي‌گيرد.
9. دهيدراته شدن بدن
وقتي بدن مدام دچار کم آبي باشد احساس گرسنگي خواهيد کرد. بسياري از افراد تشنگي را با گرسنگي اشتباه مي‌گيرند. تشنگي زماني روي مي‌دهد که بدن به آب نياز دارد. اما ممکن است سيگنال تشنگي با سيگنال گشنگي اشتباه گرفته شود زيرا همان بخش از مغر (هيپوتالاموس) هر دو سيگنال را مي‌فرستد. اگر بدن دهيدراته شود، مغز سيگنالي مي‌‌فرستد که اعلام کند شما بايد چيزي بخوريد در حاليکه شما فقط به مصرف مايعات نياز داريد. سلول‌ها نيز براي استفاده از مواد مغذي موجود در غذاهايي که مي‌خوريد به آب نياز دارند. کمبود مواد مغذي در دسترس سلول‌ها باعث مي‌شود بدن‌تان غذاي بيشتري بطلبد.
وقتي دهيدراته مي‌شويد، علاوه بر احساس گرسنگي، با علائمي چون يبوست، خشکي پوست، احساس آشفتگي، کمبود انرژي، سرگيجه، خشکي چشم و کاهش ادرار نيز مواجه خواهيد شد. اين بار که احساس گرسنگي کرديد، يک ليوان آب بنوشيد تا گرسنگي‌تان برطرف شود.
10. نوشيدن الکل
مصرف روزانه‌ي الکل نيز مي‌تواند دليلي براي احساس گرسنگي مداوم‌تان باشد. نوشيدن الکل مي‌تواند موجب افزايش هورمون گرلين شود که مسئول ايجاد احساس گرسنگي است. همچنين معلوم شده هنگام نوشيدن الکل، تمايل به غذا بيشتر مي‌‌شود.
همچنين مصرف الکل مي‌تواند بدن را دهيدراته کند و در نتيجه شما را گول بزند و فکر کنيد نياز داريد غذا بخوريد در حاليکه به آب نياز داريد. مطالعات نيز نشان داده که الکل، مغز را در حالت گرسنگي کشيدن قرار مي‌دهد و اشتها را بيشتر مي‌کند.
ساير علت‌ها
. با عجله خوردن هم مي‌تواند سبب پُر خوري شده و به محض پايان غذا دوباره احساس گرسنگي کنيد. آهسته‌تر غذا بخوريد، هر لقمه را به خوبي بجويد و از غذاي‌تان لذت ببريد.
. صبحانه نخوردن مي‌تواند باعث گرسنگي‌هاي مکرر شود.
. مصرف غذاهاي فرآوري شده مانند نان سفيد، کلوچه و حتي سس سالاد مي‌تواند قند خون را ناگهان بالا برده و احساس گرسنگي بيشتري نسبت به قبل براي‌تان باقي بگذارد.
. مصرف زياد کربوهيدرات‌هاي نشاسته‌اي هم اشتها به غذا را بيشتر مي‌کند.
. پروتئين کم چرب و چربي‌هاي سالم مي‌توانند سيري بيشتري به شما بدهند. اگر مرتبا از آنها مصرف نکنيد معده‌تان براي مدت زمان طولاني نمي‌تواند پُر بماند و احساس گرسنگي خواهيد کرد.
. نوشابه‌هاي رژيمي، تاثير منفي بر اشتها دارند.
. آدامس جويدن، حتي بدون قند ان، مي‌تواند گرسنه‌تان کند.
. اختلالات ژنتيکي مانند سندرم پرادر ويلي (PWS)، نيز گاهي علت گرسنگي‌هاي زياد هستند. همچنين ناهنجاري‌هاي کروموزمي نيز مي‌توانند موجب افزايش اشتها شوند.
. اختلالات خوردن مانند بوليميا مي‌توانند اشتهاي زيادي ايجاد کنند.
. بيماري‌هاي روحي رواني مانند اختلال دو قطبي و جنون ادواري مي‌توانند افزايش اشتهاي عجيبي شوند.
. داروهايي خاص نيز مي‌توانند علت گرسنگي‌هاي مداوم باشند. داروهاي ضد افسردگي و کورتيکواستروئيدها مي‌توانند حتي بعد از خوردن غذاي کافي نيز به فرد احساس گرسنگي بدهند.لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب