طرز تهیه و خواص چای قاصدک


قاصدک به نام‌های مختلفی مانند کاسنی بری، کاسنی زرد، خبرچین، هند بابری و … مشهور است. از برگ و ریشه گل قاصدک دمنوش یا چای قاصدک تهیه میشود.

قاصدک:

گل قاصدک، خبررسانک یا خبرچین که در طب سنتی به نام “طرخشقون” معروف است گیاهی است علفی و دایمی که ساقه آن به ارتفاع ۴۰ سانتی‌متر می‌رسد. این گیاه دارای ریشه‌ای است به رنگ قهوه‌ای مایل به زرد که پر از شیرابه سفید رنگی می‌باشد. برگ‌های قاصدک مثلثی شکل بوده و میوه آن شبیه به فندق است.

گل قاصد که به نام‌های هند بابری، خبر آور، کاسنی بری، کاسنی زرد و دندان شیر نیز معروف است؛ از مواد سالم مانند کاروتن، فیبر، مواد معدنی، بتا کاروتن، ویتامین C و بسیاری  از مواد دیگرتشکیل شده است. 

گل قاصدک، برگ قاصدک، دمنوش قاصدک، چای قاصدک، کاسنی زرد

مناطق رشد گیاه قاصدک:

قاصدک در کنار جاده‌ها و شوره‌زارها و نیز اراضی بایر می‌روید. در ایران و هند بسیار می‌روید. هم چنین در نواحی غرب اروپا ، شمال و مغرب آسیا ، شمال آفریقا و آمریکای شمالی به وفور یافت می‌شود.

ریشه گیاه قاصدک دارای ماده‌ای به نام تراکزاسین ، کولین ، یک ماده رزینی ، قندهای مختلف و اسیدهای چرب می‌باشد. برگ این گیاه دارای تراکزاسین ، اینوزیت ، موسیلاژ،  ، قندهای مختلف و یک ماده رزینی می‌باشد.

از ریشه  برگ و گل  گیاه قاصدک در تهیه داروهای گیاهی استفاده می‌شود. همچنین از برگ‌های جوان و حتی ریشه این گیاه دمنوش یا چای قاصدک تهیه می‌شود که این چای ریشه در  طب گیاهی چینی دارد. به طور کلی قاصدک دارای مزایای بسیاری برای سلامتی است. 

طرز تهیه چای قاصدک:

برای تهیه چای قاصدک یا دمنوش برگ قاصدک، ۴-۱۰ گرم از برگ‌های خشک قاصدک را به صورت خرد کرده و یا پودر درآورده و همرا با یک لیوان آب جوش در قوری بریزید و به مدت ۱۰ دقیقه بجوشانید. سپس آن را صاف کرده و میل کنید  در صورت نیاز تا سه نوبت در روز تکرار کنید.

برای تهیه چای یا دمنوش ریشه قاصدک، ۵۰ گرم از ریشه قاصدک را همراه دو لیوان آب بجوشانید. سپس حرارت را کم کنید تا مدت زمان ۷ دقیقه به آرامی بجوشد. قبل از مصرف، چای قاصدک را صاف نمایید.

طرز تهیه چای قاصدک، خواص چای قاصدک، دمنوش قاصدک، عوارض چای قاصدک

خواص قاصدک:

 • چای قاصدک قابض و مقوی معده‌است.
 • قاعده آور است.
 • قاصدک به عدم ورم بدن و درد قاعدگی بسیاری از زنان در سندرم پیش از قاعدگی کمک می‌کند.
 • برای ازدیاد شیر نافع است و خانم‌های شیرده باید مقداری از آن را با سالاد بخورند.
 • طبع آن سرد است و در نتیجه خنک‌کننده و معرق است.
 • ترشح صفرا را زیاد می‌کند.
 • خون را تصفیه می‌کند.
 • خوردن آن خونریزی از سینه را متوقف می‌کند.
 • از عصاره آن شیاف درست می‌کنند که برای رفع ورم‌های درون اندام تناسلی بانوان و زهدان مفید است.
 • خوردن آب این گیاه مخلوط با روغن زیتون برای رفع مسمومیت مفید است.
 • ضماد ریشه آن را در محل نیش کژدم یا زنبور و یا مار می‌گذارند که بسیار مفید است.
 • اوره را رفع می‌کند.
 • کلسترول خون را کاهش می‌دهد.
 • درمان کننده اگزما و بیماری‌های پوستی است.
 • درمان کننده کم خونی است.
 • رماتیسم و نقرس را درمان می‌کند.

عوارض دمنوش قاصدک:

 • زیاده روی در مصرف چای قاصدک برای خانم های باردار و شیرده توصیه نمی‌شود.
 • کسانی که دچار مشکلات کبدی، انسداد یا سنگ مجاری صفرا، انسداد روده، نارسایی کلیه و قلب و افرادی که آلرژی نسبت به گیاهان بابونه و گل مینای چمنی دارند، باید از مصرف گیاه قاصدک خودداری کنند.
 • ریشه‌ قاصدک بر توانایی کبد برای جذب بعضی داروها اثر می‌گذارد و اگر تحت درمان دارویی خاصی هستید بهتر است پیش از مصرف این گیاه با پزشک مشورت کنید.

گردآوری: مجله اینترنتی ستارهلینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط با این موضوع

طرز تهیه شربت بهارنارنج • انواع نوشيدني و شربت • …آشپزيانواع نوشيدني و شربتآب و شــــكر را مخلوط كرده و حرارت مي‌دهيم تا شكر حل شود بعد از سرد شدن شربت، عرق بهار گیاه …خواصزعفرانزعفران ، گیاهی با ارزش غذایی ، دارویی ، آرایشی و بهداشتی زعفران گیاهی است با نام علمی کلینیک پوست و مو ، لیزر ، زیبایی و لاغری ایرانیان خواص …خواص قهوه قهوه همه روزه در سراسر دنیا توسط افراد مختلف مصرف می ‌شود، اما گاهی اوقات نوشیدنی‌های ادرارآور چای سبز برای تحریک عملکرد کلیه‌ها حتماً در مورد خواص به خصوص خواص لاغری چای سبز زیاد داروهای گیاهی،طب سنتی،خواص گیاهان دارویی،داروهای …خواص چای سبز خواص زنجبیلچای ترشفواید چای سبزدرمان گیاهی داروهای گیاهیداروهای کدام گیاه برای کدام بیماری؟گیاهان مختلف دارای خواص زیاد و متفاوتی هستند، با این حال خوب است بدانیم که برای هر گل گاوزبان و خواص گل گاوزبان آکاگل گاوزبانگل گاوزبان طرز تهیهگل گاوزبان و سنبل الطیبگل گاوزبان و فشار خونگل ایده هایی برای باغبانی ارگانیک و کنترل آفات بطور …کاشت برخی از گیاهان با همدیگر، فاصله بندی صحیح و روش های طبیعی کنترل بیماری و آفت می خواص زیره، خواص زیره سیاه، فواید زیره، خواص دارویی …سنتی خواص زیرهاولیه نوع سیاهزیره هستمخواص زیرهخواص دارویی زیرهفواید زیرهخاصیت عکس مرغ های دریایی بستنی دزد لوگوها و پيامهاي مخفي مدل موهاي شينيون جالب منطق فازي طرز تهیه شربت بهارنارنج • انواع نوشيدني و شربت • همراه با علم … انواع نوشيدني و شربت آزمون آنلاین آیین نامه راهنمایی و رانندگی جدید تست رایگان مسابقه هوش آنلاین گیاه درمانیزیرهزعفرانزرشکالوگوجهسیرپیازسبزیکلمکدو خواصزعفران زعفران ، گیاهی با ارزش غذایی ، دارویی ، آرایشی و بهداشتی زعفران گیاهی است با نام علمی کلینیک پوست و مو ، لیزر ، زیبایی و لاغری ایرانیان خواص قهوه خواص قهوه قهوه همه روزه در سراسر دنیا توسط افراد مختلف مصرف می ‌شود، اما گاهی اوقات این نوشیدنی‌های ادرارآور چای سبز برای تحریک عملکرد کلیه‌ها حتماً در مورد خواص به خصوص خواص لاغری چای سبز زیاد شنیده داروهای گیاهی،طب سنتی،خواص گیاهان دارویی،داروهای گیاهی لاغری خواص چای سبز خواص زنجبیلچای ترشفواید چای سبزدرمان گیاهی داروهای گیاهیداروهای گیاهی دم‌نوش ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد خواص درمانی نام چای رفع خستگی چشم چای‌های گل عینک چشمک، جو دوسر، قاشقک، چای ترش، سنبل کدام گیاه برای کدام بیماری؟ گیاهان مختلف دارای خواص زیاد و متفاوتی هستند، با این حال خوب است بدانیم که برای هر بیماری یا گل گاوزبان و خواص گل گاوزبان آکا گل گاوزبانگل گاوزبان طرز تهیهگل گاوزبان و سنبل الطیبگل گاوزبان و فشار خونگل گاوزبان در عکس مرغ های دریایی بستنی دزد لوگوها و پيامهاي مخفي مدل موهاي شينيون جالب منطق فازي، منطق دارچين و خواص ان كرفس و خواص ان بابونه و خواص ان انجير و خواص ان گريپ فروت و خواص آن گياهان دارويي و خواص آنها نارگيل و خواص آن اسپند و خواص آن

برچسب ها

اندکی تفکر …

‌سرانجام روزی به حکمت همه اتفاقات زندگی پی خواهی برد....
از سر درگمی ها بگذر و لبخند بزن...
اعتماد کن به حکمت خدایی که از هرکسی نسبت به بندگانش دلسوزتر است...

پر بازدیدترین مطالب