صادرات واکسن تب برفکي موسسه رازي از سال آيندهمفیدستان:

صادرات واکسن تب برفکي موسسه رازي از سال آينده


خبرگزاري آريا-رئيس موسسه تحقيقات واکسن و سرم سازي رازي از خودکفايي در توليد واکسن تب برفکي خبر داد .
به گزارش خبرگزاري آريا ،دکتر حميد کهرام اظهار داشت : مديران دستگاه هاي اجرايي بايد در اين ايام گزارشي از اقدامات انجام شده را به خبرنگاران ارائه دهند تا بر اين اساس اميدواري در ميان مردم افزايش يابد.
وي افزود: رازي بزرگترين موسسه توليد کننده واکسن هاي انساني، دامي و طيور در کشور و خاورميانه است که سالانه ۳ ميليارد دز از انواع واکسن را توليد مي کند.
رئيس موسسه رازي با اشاره به اينکه موضوع کنترل کيفي براي تمامي توليدات اين موسسه، امري بسيار مهم محسوب مي شود، خاطرنشان کرد: کنترل کيفي کار بسيار مشکلي است که در تمامي مراحل از خريداري محصول تا حين توليد و محصول نهايي و همچنين تست هاي نيروي انساني توليد کننده در موسسه رازي اجرايي مي شود و اين امر سبب شده فرآورده هاي اين موسسه در خاورميانه بي نظير باشد.
وي با بيان اينکه واکسن فلج اطفال در هيچ يک از کشورهاي خاورميانه توليد نمي شود، گفت: اين در حالي است که توليد اين واکسن از ۴۰ سال پيش در موسسه رازي آغاز شده است.
کهرام ضمن اشاره به اينکه در سال جاري موسسه رازي تعهدات خود را به وزارت بهداشت و سازمان دامپزشکي به طور کامل انجام داده است ، گفت : نبود بيماري هاي واگير در کشور نشان از عملکرد صحيح اين موسسه دارد.
وي تصريح کرد: نبود بيماري تب برفکي در کشور در سال جاري، نشان از توليد کافي و موفق واکسن تب برفکي توسط موسسه رازي دارد، اين در حالي است که در اواخر سال ۹۴ ضمن واردات اين واکسن، شاهد بروز اين بيماري در برخي نقاط کشور بوديم.
رئيس موسسه رازي با اشاره به اينکه توليد واکسن تب برفکي موسسه رازي در سال جاري نسبت به سال گذشته با افزايش ۶۰ درصدي مواجه شده است ، گفت: در سال جاري کيفيت اين واکسن نيز ۲ برابر شده و به ۶PD50 افزايش يافته و در صورتي که با فاصله زماني استاندارد براي دام مصرف شود، هيچ گونه بيماري اي را در اين حوزه در کشور شاهد نخواهيم بود.
وي با اشاره به ميزان توليد اين واکسن در سال جاري بيان کرد: در سال جاري ۱۷ ميليون دز واکسن تب برفکي توسط موسسه رازي و ۷ ميليون دز از اين واکسن با انتقال دانش فني، توسط شرکت روناک توليد شده است.
دکتر کهرام با تاکيد بر اينکه در حال حاضر کشور به واردات واکسن تب برفکي احتياج ندارد، گفت: امسال نخستين سالي است که در اين زمينه به خودکفايي رسيده ايم و تمام نياز کشور به واکسن تب برفکي توسط موسسه رازي تامين شده است.
وي خاطرنشان کرد: تب برفکي يکي از مهمترين واکسن هاي توليدي در کشور و دنيا به شمار مي رود و بر اين اساس در سال ۹۶ وارد بحث صادرات اين محصول خواهيم شد.
ايران در جمع ۵ کشور توليد کننده سرم هاي درماني ضد مار گزيدگي و عقرب زدگي
ايران در جمع ۵ کشور ممتاز توليد کننده سرم هاي درماني ضد مار گزيدگي و عقرب زدگي قرار دارد.
 دکتر حميد کهرام رئيس موسسه تحقيقات واکسن و سرم سازي رازي با تاکيد بر کيفيت بسيار بالاي سرم هاي درماني ضد مار گزيدگي و عقرب زدگي موسسه رازي، گفت : سرم هاي درماني ضد مار گزيدگي و عقرب زدگي موسسه رازي، ايران را در اين حوزه جزء پنج کشور ممتاز جهان کرد.
وي با اشاره به اينکه موسسه رازي با قدمتي بيش از ۹۰ سال در حوزه توليد واکسن و فرآورده هاي بيولوژيک گوهري با ارزش در کشور محسوب مي شود، اظهار کرد: تمامي واکسن هاي دامي و طيور کشور در موسسه رازي توليد مي شود.
وي با بيان اينکه از ۹ واکسني که به صورت اجباري در کشور براي کودکان مصرف مي شود،۷ واکسن از توليدات موسسه رازي است، افزود: با اطمينان اعلام مي کنيم در ۱۵ سال گذشته حتي يک مورد فلج اطفال در کشور مشاهده نشده و اين به دليل کيفيت بالاي واکسن ها و فرآورده هاي بيولوژيک موسسه رازي است.
رئيس موسسه رازي با بيان اينکه فرآيند توليد واکسن فلج اطفال بسيار پيچيده است، خاطرنشان کرد: کمتر از ۱۰ کشور در جهان قادر به توليد اين واکسن هستند که با توليدات موسسه رازي، ايران در زمره اين کشورها قرار گرفته است.
وي با اشاره به اينکه موسسه تحقيقات واکسن و سرم سازي رازي از ساليان دور در حوزه توليد واکسن و فرآورده هاي بيولوژيک تجربه داشته و در حال پيشرفت هاي روزافرون است ، گفت : براي انتقال دانش فني واکسن هاي دامي و انساني قراردادهايي با کشورهاي مختلف منعقد کرده ايم.
کهرام تصريح کرد: سرم هاي درماني ضد مار گزيدگي و عقرب زدگي موسسه رازي، ايران را در اين حوزه جزء پنج کشور ممتاز جهان کرد.لینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط با این موضوع

صادرات واکسن تب برفکي موسسه رازي از سال آينده صادرات واکسن تب برفکي موسسه رازي از سال آينده

برچسب ها

اندکی تفکر …

اگر قدرت پرواز ندارید بدوید. اگر نمیتوانید بدوید راه بروید و اگر توان راه رفتن ندارید چهاردست و پا بروید.اما هرکاری که میکنید باید حرکت رو به جلو داشته باشید
مارتین_لوترکینگ

پر بازدیدترین مطالب