پر بازدید ترین مطالب

شناخت انواع آلرژي و درمان آنها


                 شناخت انواع آلرژي و درمان آنها

خبرگزاري آريا – ماهنامه همشهري تندرستي: آلرژي و حساسيت به شکل هاي مختلف خودش را در انسان نشان مي دهد. از حساسيت دارويي و غذايي تا حساسيت به عوامل محيطي. به نوعي آلرژي يکي از گسترده ترين انواع بيماري در کره زمين است. هرکدام از اين شکل هاي حساسيت هم درمان ها و پيشگيري ها و علايم خاص خودشان را دارند که دانستن آن ها مي تواند مفيد باشد و ما را از بسياري از عوارض اين بيماري در امان نگه دارد.
علايمي که گاه خفيف هستند و مي شود به نوعي با آن ها کنار آمد و گاه آنقدر خطرناک مي شوند که در دسته فوريت هاي پزشکي قرار مي گيرند و بايد سريعا درمان شوند چرا که خطر جاني براي فرد در معرض آن وجود دارد. با ما براي شناخت و درمان انواع آلرژي همراه باشيد.
شناخت انواع آلرژي و درمان آن
آنافيلاکسي (ANAPHYLAXIS)
آنفيلاکسي يا شوک آلرژيک يک پاسخ آلرژيک شديد به داروها و بسياري از مواد آلرژي زاي ديگر است که زندگي فرد را به خطر مي اندازد. هنگامي که فرد در معرض اين آلرژن ها قرار مي گيرد ماستوسيت هاي آن ها به طور ناگهاني مقدار زيادي مواد شيميايي آزاد مي کنند. در نتيجه رگ هاي خوني فرد به سرعت گشاد مي شوند و فشار خون شخص به شدت کاهش مي يابد.
درمان: اگر علايم را در فردي مشاهده کرديد اورژانس را خبر کنيد. فورا تنفس دهان به دهان را آغاز کنيد. اگر قلب ضربان ندارد، ماساژ قلبي بدهيد. تزريق اپي نفرين (آدرنالين) براي اين مواقع تنها درمان فوري موثر است. داروهايي مثل آمينوفيلين، کورتيزون يا آنتي هيستامين ها که پس از آدرنالين تزريق مي شوند، جلوي بازگشت علايم حاد را مي گيرند.
کهير (URTICARIA)
کهير تورم قرمز رنگ پوست است که توام با خارش است. اندازه ضايعات کهير از کوچکي يک عدس تا بزرگي يک بشقاب متغير است. علت کهير، خروج پلاسماي خون از مويرگ هاي کوچک خوني سطح پوست است که در اثر واسطه هاي شيميايي، به خصوص هيستامين رخ مي دهد.
علل کهير:
مواد خوراکي: تنقلات، شکلات، ماهي، گوجه فرنگي، تخم مرغ، توت و شير.
داروها: آنتي بيوتيک ها، مسکن ها، آرام بخش ها و خواب آورها، مکمل هاي غذايي، آنتي اسيدها.
عفونت ها: بعضي از عفونت ها از قبيل سرماخوردگي و عفونت هاي گلو در کودکان.
بيماري هاي داخلي: از جمله بيماري هاي غدد داخلي، بيماري هاي کبدي، آلودگي هاي انگلي و علاوه بر اين عوامل نور خورشيد، سرما، تعرق، ورزش و تماس با آب هم مي تواند علت ايجاد کهير باشند.
درمان کهير: بهترين درمان کهير، تعيين علت و حذف آن است. اما اين امر به خصوص در کهير مزمن اغلب ميسر نيست، ولي در مواردي که عللي از قبيل عفونت، غذا، دارو يا عوامل فيزيکي عامل کهير باشند، با حذف آن عامل کهير نيز درمان مي شود، ولي در مواردي که علت پيدا نشود، کهير به طور علامتي درمان مي شود که داروهاي آنتي هيستامين به شرط مصرف منظم در راس درمان هاي کهير هستند.
تب يونجه (HAYFEVER):
رينيت به تحريک و التهاب مجاري بيني گفته مي شود که با علايمي مانند عطسه، خارش، آبريزيش بيني و ترشح از سينوس ها به پشت گلو همراه است. نام ديگر اين بيماري تب يونجه است. شروع بيماري در کودکي يا اوايل جواني بوده. البته در هر سني مي تواند رخ دهد. اغلب در کودکان و افراد در دهه 03 تا 04 زندگي با علايم شديدتري بروز مي يابد. در تب يونجه هم واکنش آلرژي در بيني اتفاق مي افتد.
شناخت انواع آلرژي و درمان آن
عوامل: رينيت آلرژيک مي تواند فصلي بوده يا در طول سال اتفاق بيفتد. از جمله آلرژن ها مي توان به گرده هاي درختاني مثل راش، سرو، نارون، توت، بلوط، کاج، چنار، بيد، گرده گل ها و خزه اشاره کرد.
درمان: بايد از عوامل آلرژي زا دوري کرد اما شست و شوي مجاري بيني با سرم فيزيولوژي (سالين، آب نمک رقيق) در کاهش ترشحات از بيني به پشت گلو موثر است و باعث خروج مواد آلرژن از بيني مي شود. آنتي هيستامين ها هم در کاهش عطسه، آبريزش و خارش بيني مفيد بوده اما براي گرفتنگي بيني اثري ندارد.
آسم (ASTHMA)
اختلالي است که در آن تنفس مشکل مي شود با علايم سرفه، خس خس و تنگي نفس.
تشخيص: تنگ شدن مجاري تنفسي و تنگي نفس که چند دقيقه، چند ساعت و حتي چند روز طول مي کشد مي تواند نشانه آسم باشد.
درمان: با کنترل دقيق بيماري مي توان زندگي موثر و مفيدي داشت. با دوري از عوامل محرک و درمان مناسب تحت نظر پزشک مي توان آسم را کنترل کرد.
اگزما (حساسيت پوستي)
واکنشي آلرژيک و حساسيتي در پوست است که باعث خارش، خشکي، پوسته ريزي و نقاط قرمز رنگ در پوست و سطوح مفصلي اندام ها مي شود. شايع ترين مشکل اگزما در کودکان اگزماي سرشتي (آتوپيک) است که اغلب از سن دو تاس ه ماهگي يا چهار تا پنج ماهگي، هنگامي که تغذيه کمکي شروع شده، ايجاد مي شود. برخي غذاها به خصوص محصولات لبني و تخم مرغ و تحريک کننده هاي پوستي مثل موي حيوانات خانگي، پشم يا پودرهاي شست و شو از جمله مواد شايع ايجاد کننده اگزما هستند.
علايم: خشکي، قرمزي و پوسته ريزي در پوست بدن همراه با خارش شديد. ضايعات پوستي اغلب به صورت دانه هاي کوچک در زير سطح پوست ديده مي شوند.
پيشگيري: پرهيز از تغييرات رژيم غذايي کودک، مصرف پودرهاي شست و شو، نگهداري حيوان در خانه و الياف مصنوعي در لباس کودک. همچنين حذف غذاهاي حساسيت زا مانند محصولات لبني وتخم مرغ در صورت مشاهده حساسيت در کودک مي تواند موثر باشد.
آلرژي غذايي
شناخت انواع آلرژي و درمان آن
واکنش بيش از اندازه دستگاه ايمني به برخي غذاها يا مواد معمولا بي خطر است. اين واکنش ها ممکن است، ارثي يا ناشي از يک نقص اکتسابي بيوشيميايي باشند.
علايم: اسهال، درد شکم، نفخ، کهير، التهاب صورت به خصوص در لب ها، غش يا حات نزديک به غش
مواد غذايي آلرژي زا: شير گاو، تخم مرغ، گندم، سويا، بادام زميني، ماهي، آجيل مثل گردو و فندق، خربزه، کنجد، تخمه آفتاب گردان و شکلات.
توصيه هاي درماني:
1. حذف غذاهاي مورد شک از رژيم غذايي براي مدت دو هفته يا تا زماني که علايم آلرژي ناپديد شوند. سپس اضافه نمودن غذاهاي مورد شک به صورت تک تک به رژيم غذايي. به اين ترتيب مشخص مي شود که کدام غذاها در ايجاد آلرژي شما نقش دارند.
2. آزمايش تزريق پوستي ممکن است غذاي آلرژي زا را شناسايي کند.
3. پرهيز از خوردن موادي که به آن آلرژي دارند.
4. همراه داشتن يک کيت داراي سرنگ حاوي آدرنالين است تا اگر احيانا غذاي آلرژي زا تصادفا خورده شد و واکنش حاد و فوري رخ داد، از اين سرنگ استفاده شود.
توصيه طب سنتي براي درمان آلرژي
روش ديگري هم براي درمان آلرژي وجود دارد و آن استفاده از توصيه هاي طب سنتي است. دکتر عليرضا عباسيان، متخصص طب سنتي، به شما مي گويد که در طب سنتي چه روش هايي براي کاشه آبريزش بيني و آلرژي هاي فصلي وجود دارد و مبتلايان به آلرژي بايد چه ناتي را رعايت کنند.
غذاهاي ضدآلرژي
يکي از غذاهايي که خوردن آن به بيماران مبتلا به آلرژي توصيه مي شود، سوپ جو است. اين سوپ را طوري درست کنيد که رقيق باشد و داخل آن پياز نريزيد. مي توانيد کمي هم مرغ به آن اضافه کنيد و به عنوان ادويه از زردچوبه کمک بگيريد.
افرادي که خيلي سرفه مي کنندب هتر است يک قاشق غذاخوري تخم خشخاش را در سوپ شان بريزند. در افرادي که نزله سرد دارند اگر ميزان ترشحات زياد است توصيه مي شود که سوپ را به صورت داغ همراه با ادويه جات گرم مانند زيره، دارچين و فلفل استفاده کنند اما استفاده از فلفل و ادويه جات در نزله گرم تحريک کننده است و توصيه نمي شود. در اين قبيل بيماران اگر سرفه ها زياد باشند استفاده از شربت آويشن براي رفع اين مشکل موثر است. گروهي از مواد غذايي مانند سير، پياز، ترب و تربچه براي اين بيماران مضر است.لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب