پر بازدید ترین مطالب

شرایط فروش عجیب تیگو 7 جدید: آیا این خودرو ارزش خرید دارد؟


این روزها بازار خودروی کشورمان اصلا حال خوشی ندارد و برای همین بسیاری تنها به فکر صید ماهی برای خودشان هستند و شاید تنها چیزی که به آن اهمیت داده نمی‌شود، مصرف کننده نهایی باشد!

در شرایطی که ثبت سفارش خودروهای خارجی ماه‌ها است که بسته شده، قیمت ارز بالا رفته و خودروسازان داخلی حتی از عهده تامین محصولات از رده خارج و قدیمی هم برنمی‌آیند، پس شاید خیلی هم عجیب به‌نظر نرسد که قیمت محصولات چینی حتی رقم‌های بالای 300 میلیون تومانی را لمس کند!

اگر سال پیش به حال و روز خودروسازی خودمان افسوس می‌خوردیم که چرا تنوع خرید ما به خودروهای چینی محدود شده و محصولات بهتر به‌خاطر قیمت بالاتر از دسترس اکثریت مردم خارج شده‌اند، امروز بایستی حتی همان چینی‌ها را هم با حسرت بنگیریم که چگونه در مقابل‌مان عرض اندام کرده و حتی با شرایط عجیب و غریب فروش خودشان، به مشتری دهن کجی هم می‌کنند!

روز گذشته شرکت مدیران خودرو، از خودروی به اصطلاح تازه تیگو 7 (در نمونه جدید) رونمایی کرد، محصولی که بسیاری منتظر ارایه چهره فیس لیفت شده آن بودند که ۶ ماه پیش در چین رونمایی شده بود اما با همان خودروی قبلی و تنها برخی تغییرات جزیی همچون جابه‌جایی چند دکمه و افزودن چراغ مطالعه تا استفاده از ترمز دستی برقی و اتوهلد روبه‌رو شدند، به نحوی که در بهترین حالت می‌توان کلاس خودرو را از نظر آپشن یک مرحله بالاتر برد، نه آنکه یک خودروی جدید را در مقابل‌مان ببینیم.

اما نکته عجیب ماجرا در این بین، شرایط عجیب و غریب پیش فروش این خودرو است که جای این سوال بزرگ را در ذهن بسیاری ایجاد می‌کند که آیا کسی پیدا می‌شود تا تن به چنین شرایط خریدی بدهد؟ آن هم برای محصولی که قرار است در بهترین و خوش‌بینانه‌ترین حالت، ۱۲۰ روز بعد به دست وی برسد و مقدار سودی هم که به مشتری پرداخت خواهد شد، با عرف بازار و حتی سودهای سپرده بانکی هم تفاوت چشم‌گیری دارد!

اجازه بدهید ابتدا نگاهی به این طرح‌های بسیار متنوع پیش فروش بیندازیم و ببینیم آیا این آشی که مدیران خودرو پخته، طعم لذیذی برای کسی دارد یا آنکه تنها دهان خریدار را می‌سوزاند!

طرح پیش فروش چری تیگو 7 جدید!

نام خودرو پیش پرداخت سود مشارکت جریمه تاخیر زمان تحویل قیمت خودرو
Tiggo 7 IE 219.520.000 13 درصد 6 درصد 120 روزه نامعلوم!
Tiggo 7 IE 192.080.000 15 درصد 6 درصد 150 روزه نامعلوم!
Tiggo 7 IE 164.640.000 17 درصد 6 درصد 180 روزه نا معلوم!

شاید اگر این جدول فروش را در یک کشور دیگر به نمایش بگذارید و جلوی نام خودرو را بپوشانید، بسیاری تصور کنند این شرایط پیش فروش برای بر فرض خودرویی چون تسلا است که به خاطر مشتری‌های بسیار زیاد، به ناچار بایستی مدت زیادی را انتظار کشید، اما این همه انتظار برای تیگو 7 آن هم با قیمت نامعلوم، جای بسی شگفتی دارد!

در اینجا بایستی از خریدار فرضی که قصد کرده تا این خودرو را با چنین شرایطی تهیه کند، چند سوال را ابتدا بپرسیم.

۱- چرا بایستی چنین پیش پرداخت سنگینی را با درصد سود پایین‌تر بانکی پرداخت کنید؟ الان بانک‌ها تا ۲۳ درصد هم سود می‌دهند، خب پول خودت را در بانک بگذار و سپس پس از عرضه این خودرو، از بازار آزاد آن را بخر؛ سپس سود اضافه‌اش را نوش جان کن!

این رو هم بخون:

۲- نگاهی به سایت‌های فروش نشان می‌دهد که تیگو 7 نسبت به قیمت شرکتی، با بهایی پایین‌تر (بین 10 تا 15 میلیون تومان) عرضه می‌شود، پس چرا شما می‌خواهی کالایی که ثابت کرده نمونه موجود در بازارش ارزان‌تر است، گران‌تر بخری؟

۳- نگران هستی که مثلا این خودرو تمام شود؟ تنها یک نگاه کوچک به محصولات تیگو 7 و وفور آن‌ها نشان می‌دهد که کسی عجله‌ای برای تیگو 7 دار شدن نیست، حالا چه IE باشد و چه DCT!

۴- قیمت این خودرو نا معلوم است، یعنی اگر به هر دلیلی در این آشفته بازار خودرویی باز هم بهای ماشین بالا برود، شما مجبور هستی که آن بالا رفتن را هم پرداخت کنی، پس چه حاصلی دارد این همه صبر کنی، سود کم‌تر بگیری و آخر سر به قیمت روز خودروی خودت را تحویل بگیری؟

۵- خریدار محترم، دقت کن این محصولی که در حال پیش خرید هستی، اسمش پورشه و فراری نیست، پس این همه صبر برای چی؟! آخه تا ۶ ماه استندبای آن هم برای تیگو 7؟

فرض می‌گیریم که خریدار فرضی ما به ۵ سوال بالا یک جورایی پاسخ داد و تصمیم گرفت این پول بی‌زبان را به عنوان پیش پرداخت واریز کند، اصلا به ما چه! مال خودش هست و دوست دارد هر شکلی که می‌خواهد خرج کند. ما فقط چند نکته جالب دیگر را هم اضافه می‌کنیم.

۱- زمان دعوتنامه ۱۵ روز پیش از تحویل خودرو است و قاعدتا در طی این مدت زمان، خریدار بایستی تکمیل وجه کرده و همراه با مکیدن سماق، منتظر گرفتن خودرو شود و هیچ سودی به پول وی (که احتمالا بالای ۳۰۰ میلیون تومان است) تعلق نخواهد گرفت! پس عدد سود را باز هم کم‌تر کنید!

۲- جریمه تاخیر در تحویل تنها ۶ درصد اعلام شده، یعنی اگر شما نزدیک به ۲۲۰ میلیون پول داده‌اید، خودروی‌تان آماده نبود، اگر تا یک قرن بعد هم ماشینی تحویل نگیرید، نهایتا سودی ۱۹ درصدی می‌گیرید که باز هم از سود ۲۳ درصد بانکی که تازه روز شمار هم برای‌تان محاسبه می‌کند (پس از یک ماه)، بسیار کم‌تر است!

۳- بهتر است حرفی از سود انصراف هم نزنیم چرا که اگر این عدد نازل را هم بخواهید با اصل پول خود بگیرید، تجربه نشان داده بین ۱ تا ۲ ماه بایستی معطلی بکشید و قاعدتا در طی این مدت، به جز فرستادن لعنت بر کرده خودتان، هیچ راه چاره‌ای ندارید!

سعی کردیم تمام گفتنی‌ها را بگوییم اما لازم به ذکر است که همین چری تیگو 7، سال گذشته با قیمت 127.900.000 تومان و انواع و اقسام تسهیلات و سود مشارکت 22درصدی، جریمه 20 درصدی و تحویل 30 روزه عرضه شده بود، کاری نداریم که آن زمان هم استقبال چندانی از تیگو 7 نشد ولی این همه تفاوت در  عرض یک سال و برای یک خودروی مشابه از همان کمپانی، نشان از چه چیزی می‌تواند داشته باشد؟

چرا در شرایطی که تورم بسیار بیشتر شده، قدرت خرید مردم پایین‌تر آمده، یک شرکت به خاطر اوضاع آشفته بازار، چنین مبالغی را طلب کرده و سود پایین‌تر با زمان تحویل دیرتر را نصیب مشتری کند. قیمت هم که بیش از دو برابر افزایش داشته و بسیاری حیران که توجیه این مدل از فروش چیست؟!

همان‌طور که پیش‌تر عنوان کردیم، این مدل از فروش به‌طور معمول برای خودروهایی مصداق پیدا می‌کند که به‌خاطر درخواست بسیار زیاد مشتریان، تهیه کردن‌شان بسیار سخت است، اما یک نگاه خیلی کوچک به بازار فروش تیگو 7 نشان می‌دهد که به وفور این محصول موجود بوده و حالا یا به دلیل عدم استقبال و یا عرضه زیاد شرکت، به سادگی قابل خریدن است.

برای ملموس بودن این قضیه ما سری به سایت خرید و فروش «باما» زدیم و نگاهی به تعداد آگهی‌ها کردیم. جالب است بدانید محصولی چون سمند که خودروی ملی است و به وفور در خیابان‌ها دیده می‌شود، 209 آگهی فروش برای محصول صفر کیلومتر داشت، این رقم برای پژو 405 به 217 نمونه رسید اما برای تیگو 7 عدد عجیب 226 آگهی ثبت شده که نشان از همین عرضه گسترده و یا نبود مشتری کافی دارد.

آیا منطقی است با علم به موارد فوق، تن به چنین شرایط فروش عجیب و غریبی داد که تنها چیزی که در آن ظاهرا لحاظ نشده، نفع مشتری است؟ آیا این کار را نمی‌توان یک ماهی‌گیری به‌خاطر شرایط بد بازار خودرو دانست که طعمه آن مردم بوده و طعم لذیذ ماهی نصیب کسانی می‌شود که در این شرایط، هنوز قایقی برای صید کردن دارند؟ در این میان صیاد مقصر است، یا کسی که اجازه صید را داده؟! شاید در این بین بهترین کاری که ما می‌توانیم بکنیم، این است که حداقل طعمه نباشیم!لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب