سوپ قلم،‌ ضدپيري و التيام‌بخش



مفیدستان:

سوپ قلم،‌ ضدپيري و التيام‌بخش


خبرگزاري آريا- افرادي که در تلاش براي مقابله با افزايش وزن، احساس خستگي، چين و چروک پوست و ديگر نشانه‌هاي پيري هستند، بيشتر به مصرف قرص رژيمي، نوشيدني انرژي‌زا يا تزريق بوتاکس روي مي‌آورند.
به گزارش خبرگزاري آريا،هرچند متخصصان تغذيه يک گزينه مفيد و مغذي ديگر را پيشنهاد مي‌کنند و آن سوپ قلم است.
به گزارش مديکال ديلي، سوپ قلم غذايي با خاصيت بالاي درماني و ضد پيري است که مصرف روزانه آن توصيه مي‌شود و مهمترين خواص آن به شرح زير است:
– التيام‌بخش معده: استخوان گاو و مرغ استفاده شده براي تهيه آبگوشت و سوپ حاوي کلاژن است که در زمان پخت به ژلاتين تبديل مي‌شود. ژلاتين يکي از موثرترين التيام‌بخش‌هاي معده در جهان است. همچنين اين ماده مملو از «گليسين»، قوي‌ترين آمينو اسيد ضدالتهابي است. علاوه بر اين داراي مواد مغذي شفابخش ديگري شامل منيزيم، پرولين و آرژنين است. خاصيت التيام‌بخش بودن ژلاتين براي معده حائز اهميت است زيرا براي لاغر ماندن و سالم بودن بايد معده سفت و منسجم باشد. معده محل زندگي ميلياردها ميليارد ميکروب است که متخصصان آنها را با عنوان «ميکروبيوم» مي‌شناسند. ميکروبيوم‌ به عنوان يک اکوسيستم است که مي‌تواند به حالت تعادل يا خلاف آن باشد. در صورتي که ميکروبيوم‌ در حالت تعادل باشد تنوع وسيعي از ميکروب‌هاي خوب و مفيد در بدن وجود دارد اما در صورتي که خلاف اين وضعيت باشد، دو خطر وجود خواهد داشت:
۱- ميکروب‌هاي بد با سرعت زياد تکثير شده و به مواد شيميايي سمي تبديل مي‌شوند.
۲- رشد مازاد باکتريايي روده کوچک به وجود مي‌آيد.
پزشکان دلايل متعددي را در برهم خوردن تعادل ميکروب‌هاي معده دخيل مي‌دانند که عبارتند از:
۱- مصرف آنتي بيوتيک‌ که از بين برنده ميلياردها ميليارد ميکروب خوب در معده است.
۲- رژيم غذايي اشتباه که آنها را به دليل گرسنگي از بين مي‌برد.
۳- استرس که فضاي اطراف آنها را مسموم مي‌سازد.
۴- داروهاي آنتي اسيدي، NSAIDs و ديگر داروهايي که تغيير دهنده محيط گوارشي هستند.
زماني که ميکروب‌هاي بد کنترل معده را به دست مي‌گيرند يا حتي وقتي ميکروب‌هاي مفيد با سرعت غيرعادي تکثير مي‌شوند، ماده شيميايي توليد مي‌کنند که موجب التهاب مي‌شود. اين التهاب ديواره روده را از بين مي‌برد و شرايطي به وجود مي‌آورد تا باکتري، ماده سمي و مواد زائد، وارد جريان خون شوند.
– پاکسازي چين و چروک پوست: کرم‌هاي ضد چين و چروک حاوي کلاژن هستند که سلول‌هاي پوست را سفت و محکم مي‌سازد. هرچند موثرتر آن است که کلاژن داخل بدن توليد شود. همچنين اين ماده خوراکي داراي اسيد هيالورونيک است که با مرطوب ساختن پوست، چين و چروک را از بين مي‌برد.
– کاهش وزن: تنها مصرف يک کاسه کوچک از اين ماده خوراکي همانند خوردن يک وعده غذايي کامل است و حدود ۵۰ تا ۶۰ کالري به بدن مي‌رساند. در نتيجه در صورتي که ميزان غذاي دريافتي خود را کاهش دهيد با خوردن سوپ قلم ميلي به مصرف غذاي بيشتر نخواهيد داشت.
– حفظ مفصل‌ها: در مفصل‌هاي بدن غضروف وجود دارد؛ پوششي تفلون مانندي که به مفصل‌ها اجازه مي‌دهد روي يکديگر حرکت داشته باشند. استخوان‌هاي حيوانات هم داراي غضروف است. غضروف علاوه بر آنکه حاوي کلاژن است در برگيرنده گلوکزامين و سولفات کندرويتين است که بسياري از پزشکان مصرف آنها را به عنوان مکمل براي حفظ سلامت مفصل‌ها توصيه مي‌کنند.
سلامت نيوز: سوپ قلم،‌ ضدپيري و التيام‌بخش



لینک منبع

بازنشر: مفیدستان

اندکی تفکر …

شکست بیش از موفقیت آموزنده است؛ کسی که هیچ گاه اشتباه نمی کند، هرگز به جایی نمی رسد.
راکفلر