پر بازدید ترین مطالب

سه ماده غذایی که باعث بوی بد دهان می‌شود!


بوی بد دهان یکی از موارد منفی برای ارتباط با دیگران است و باعث از بین رفتن وجهه افراد در نظر دیگران می شود . بعضی از خوراکی ها برخلاف تصور ما باعث بوی بد دهان می شوند که ما از آن ها بی خبریم . در ادامه با مواد غذایی که باعث بوی بد دهان می شوند بیشتر آشنا می شوید.

بوی بد دهان

ناراحتی های گوارشی ، سینوزیت ، کم آبی بدن، مصرف پیاز یا سیر و سیگار کشیدن برخی عوامل شناخته شده و تولید کننده بوی بد دهان هستند می خواهیم برخی دیگر از مواد غذایی که عامل بوی بد دهان هستند را به شما معرفی کنیم.

بوی بد دهان

علت های بوی بد دهان

در این مطلب ۳ ماده غذایی که باعث بوی بد دهان می‌شود، موادی مورد تحلیل و تجزیه قرار می‌گیرد که برخی از آنها را افراد تصور هم نمی‌کنند که باعث بد بوی دهانشان می‌شود.

۱. قرص و آدامس‌های نعنایی

تبلیغات بازرگانی فقط شرط یک قرار ملاقات موفق را استفاده و یا جویدن آدامس‌های نعنایی می‌دانند که باعث بوی خوش دهان شما و ارتقا اعتماد به نفس شما می‌شود.اما حقیقت این است که به محض اینکه منتول موجود در آدامس فرو می‌نشیند شرایط دهان و بوی دهان شما می‌تواند حتی بدتر از قبل شود. آدامس‌ها و خوشبو کننده‌های دهان حاوی برخی ترکیبات شیرین و باکتریایی هستند که پس از مدتی از اتمام جویدن، می‌تواند باعث بوی بد دهان شوند. این شرایط ممکن است در آدامس‌ها و خوشبو کننده‌های بدون قند متفاوت باشد.

 

۲. گوشت

زمانی که بدن شما بیش از مصرف مورد نیاز گوشت دریافت کند،
به‌صورت خودکار آن را به کربوهیدرات تجزیه می‌کند تا به‌صورت آنی اکسید شده و تبدیل به انرژی شود.
یکی از این ثمرات میتواند بخار آمونیاک باشد که از دهان خارج میشود و منجر به بوی بد دهان میشود.

 

۳.میوه‌های خشک شده

میوه‌های خشک شده نیز دارای قندی هستند که باکتری‌ها می‌توانند در آن محیط رشد کنند و این باکتری‌ها می‌توانند باعث ایجاد بوی بدن در دهان شوند.از طرفی دیگر این میوه‌ها که به‌صورت خشک شده در بازار موجود هستند، دارای قند زیادی هستند و یک تکه از زردآلوی خشک شده به اندازه یک زرد آلوی کامل تازه قند دارد.

 

درباره روش های رفع بوی بد دهان بیشتر بدانید

 

۱- دندان های خود را به طور منظم مسواک بزنید

به اندازه یک نخود از خمیر دندان را بر روی یک مسواک نرم بگذارید، و در یک زاویه ۴۵ درجه نست به لثه نگه دارید. دندان های خود را در هر سطح درمدت کوتاه به آرامی مسواک کنید، مراقب باشید زیرا فشار بیش از حد سبب تحریک لثه میشود.
اگر به درستی انجام شود، مسواک زدن باید حدود سه دقیقه طول بکشد.

 

۲- زبان خود را تمیز کنید

اینکه فقط به مسواک زدن دندان های خود بسنده کنید کافی نیست.
از آنجایی که زبان شما سطح مقطع زیادی دارد و شامل بافت های برجسته و شیارهایی است که باکتری ها بیشتر از قسمت های دیگر دهان تحت پوشش آن قرار گرفته اند.
از بین بردن باکتری های زبان سبب کاهش بوی بد دهان میشود.

 

۳- هر روز نخ دندان بکشید

نخ دندان کشیدن برای بهداشت دهان و دندان همانند مسواک زدن مهم است ،
و حتی مهم تر از همه برای کاهش بوی بد دهان نیز مفید است.
بسیاری از افراد بر حسب عادت اشتباه این روش را به جای مسواک زدن دندان های خود جایگزین میکنند.

 

حذف غذاهای بودار برای رفع بوی بد دهان

بدن ما طعم و بو را از غذاهایی که می خوریم جذب میکند، به طوری که غذاهای ویژه بودار می توانند تا چند ساعت پس از خوردنشان در نفس شما باقی بمانند.
این مواد غذایی را از رژیم خود حذف کنید، و یا حداقل پس از خوردن آنها ، مسواک بزنید.

سبزیجات خانواده آلیوم، مثل پیاز، سیر، تره فرنگی و پیازچه، یک عطر تند معروف دارند.
خوردن این غذاها و مواد غذایی تهیه شده با آنها مانند هوموس یا کاری می تواند نفس شما را بودار کند. با این حال، این غذاها خواص درمانی بسیاری دارند، بنابراین به جای از بین بردن آنها، سعی کنید آنها را محدود به زمانی کنید که پس از خوردن آن در خانه تنها هستید ، مانند شام خوردن در خانه.

می دانیم که حتی مسواک زدن هم نمیتواند به اندازه کافی برای از بین بردن بوی سیر خام و دیگر رایحه های تند کافی باشد. در واقع، بدن این غذاها را هضم می کند، و بوی آنها به جریان خون و ریه ها می رود و دوباره به صورت بوی بد دهان ظاهر می شود!

اگر شما از رژیم غذایی استفاده کنید که مقدار این غذاها در آن بسیار بالا باشد، آنها را کاهش دهید
( بدون از بین بردن و حذف کامل آنها) ممکن است یک راه طولانی برای بهبود تنفستان در پیش داشته باشید.

دکتر سلام – دکتر سلامتلینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب