پر بازدید ترین مطالب

سه راهکار باتجربه ها براي خوشحال بودن


سه راهکار باتجربه ها براي خوشحال بودن

خبرگزاري آريا –
خوشحالي يعني
راهکارهايي براي خوشحال بودن‎
روزهايي مي‌رسند که وقتي به پشت سرتان نگاه مي‌کنيد بابت هر آنچه در زمان خودش ثبت شده يا خوشحال خواهيد بود يا ناراحت. بنابراين شايد بهتر باشد گاهي هم پاي گوش دادن به حرف‌هايي بنشينيم که تجربه موجود در آنها مي‌تواند براي آينده تعيين کننده باشد.
آنچه پيش روي شما قرار دارد نتيجه يک تحقيق است. مختصر و مفيد در سه نکته ارائه شده تا شايد شما در پنجمين دهه زندگي خود بابت آنچه که در فاصله زماني 30 تا 40 سالگي بخصوص به لحاظ کاري انجام داده ايد پشيمان نباشيد بلکه برعکس خوشحال باشيد.
بالاخره روزهايي مي رسند که وقتي به پشت سرتان نگاه مي کنيد بابت هر آنچه که در زمان خودش ثبت شده يا خوشحال خواهيد بود يا ناراحت. بنابراين شايد بهتر باشد گاهي هم پاي گوش دادن به حرف هايي بنشينيم که تجربه موجود در آنها مي تواند براي آينده تعيين کننده باشد.
روزي مي‌رسد که پشيمان مي‌شويد؟
تحقيق با اين سوال جلو رفت؛ بايد در دهه سي زندگي مان چکار کنيم تا فوايد آن را در دهه پنچاه زندگي و بعد از آن ببينيم؟ بيش از 1500 فرد سالمند به اين سوال پاسخ داده اند. آنها بي دريغ تجربيات خود را در اختيار اين تحقيق گذاشتند چه اينکه برخي از آنها در نودمين دهه زندگي خود حسرت هايي را داشتند و بابت آنچه که در گذشته انجام داده بودند احساس پشيماني مي کردند و اين تاسف درست در سال هايي از زندگي همراهشان شده که ديگر راهي براي بازگشت به عقب و جبران وجود ندارد.
آنها در واقع درباره دوره بيست ساله اي از زندگي خود گفته اند که شامل 20 تا 40 سالگي مي شود. روزهايي که انتخاب ها ، تصميم ها و سبک و سياق زندگي درست در همان مقاطع مي تواند آينده و دوران ميانسالي و سالمندي تان را کاملا تحت تاثير قرار دهد.
پس در هر کجاي دنيا که زندگي مي کنيد گاهي بايد به اين تجربيات دقيق شويد چون شايد صداي زنگ هشداري در ذهنتان بلند شود که بتواند آينده شما را تغيير بدهد و اين تغيير هيچ چيز جز يک ابراز رضايت از ته دل بابت زندگي گذشته نيست. هم اينکه در سالمندي بگوييد اگر باز هم متولد ميشدم همينطور زندگي مي کردم کافيست.
راهکارها همين جا هستند:
1- انتخاب شغل – شغل شما بايد پاداشي دروني براي روح و روانتان به ارمغان بياورد. بيشترين نکته اي که افراد سالمند درباره آن طي اين تحقيق صحبت مي کردند همين موضوع بود:سراغ شغلي برويد که دوستش داريد. آنها همگي بر اين عقيده بودند که اگر اگر شما شغلي را انتخاب کنيد که حتي درآمدش کمتر باشد اما دوستش داشته باشيد بايد برايتان در اولويت قرار بگيرد. وگرنه سراغ شغل هايي خواهيد رفت که ناخودآگاه تمام طول هفته را منتظر آخر هفته ها و تعطيلات هستيد.
نکته: مي دانيد يعني چه؟ يعني اينکه شما بايد شغلتان را بخشي از زندگي تان بدانيد. با آن زندگي کنيد و از آن لذت ببريد. پس دنبال شغلي برويد که با آن زندگي کنيد نه اينکه در زندگي تان آن را تحمل کنيد.
2- بگوييد :”بله” – همه ما تجربه داشتن دوستان و همکاراني را داشته ايم که در زمينه کاري خود باريکترين خط فکري را گرفته اند و جلو رفته اند بدون اينکه ميليمتري از اين مسير تنگ منحرف شوند. شايد شعار آنها اين باشد که “کوچک فکر کنيم”.
شايد خودشان ندادند اما آنها در سوله هاي تنگ و تاريک فکري خود گير افتاده اند ، در چهار ديواري محل کارشان محبوس شده اند ، در همان اتاقک هايي که حتي پنجره هايش را رو به هواي آزاد باز نمي کنند. در واقع موضوع اين است که آنها مي خواهند از حاشيه امنيتي که براي خودشان درست کرده اند بيرون بيايند.
اين روش يک اشتباه بزرگ است. شما بايد در کارتان انواع چالش ها را در موقعيت هاي مختلف تجربه کنيد و تا جاييکه که ممکن است به اين چالش ها و مواجه شدن با آنها “بله” بگوييد.
در همين تحقيقات يکي از بيشترين افسوس ها بابت موقعيت هايي بوده است که پشت در خانه افراد آمده اند ، در زده اند اما کسي در را به روي آنها بازنکرده و حالا بعد از سال ها صرفا افسوس است که از همه آن فرصت ها باقي مانده. فرصت هايي پر از چالش که از ترس همين چالش ها سوخت شده اند.
3- درباره توانايي هاي اجتماعي تان فکر کنيد – اگر مي خواهيد درباره زندگي تان در دوران سالمندي احساس خوبي داشته باشيد بايد توانايي هاي اجتماعي خود را ارتقا بدهيد. افراد سالمندي که در اين تحقيق شرکت کرده اند از صدها شغل و موقعيت هاي کاري مختلف انتخاب شده اند. آنها آدم هاي زيادي را ديده اند که در کار خود موفق شده اند و در طرف ديگر افرادي را ديده اند که در همين زمينه شکست خورده و سقوط کرده اند.
چرا اين همه تفاوت بين آدم ها وجود دارد؟ فرقي نمي کند شما چقدر با استعداد باشيد ، مهم نيست شما چقدر درخشان باشيد ، مهم اين است که شما تا چه اندازه از مهارت هاي دروني برخوردار باشيد. اين مهارت دروني همان روابط اجتماعي و عمومي شما با ديگران تعريف مي شود. همه افراد سالمندي که در اين تحقيق تجربه خود را در اختيار ديگران قرار مي دهند مي گويند فراي شغل و حرفه اي که شما داريد و انرژي که براي کارتان خرج مي کنيد ، بايد تلاش برابري را براي بالا بردن سطح روابط اجتماعي خود را با ديگران در برنامه زندگي تان بگنجانيد.
در همين تحقيقات آن عده که هرگز در روزهاي جواني سراغ ساختن روابط اجتماعي بهتر نرفته اند ابراز پشيماني کرده اند.
نکته: شايد اين تجربيات امروز فقط برايتان مسائلي ساده و پيش پا افتاده به نظر برسد اما ممکن است در روزهاي پنجاه سالگي به بعد ورق برگردد و بابت جدي نگرفتن چنين مسائلي خودتان را سرزنش کنيد. پس طوري زندگي کنيد که دوران ميانسالي و سالمندي وقتي ياد گذشته مي افتيد لبخندي از سر رضايت قلبي روي صورت تان نقش ببندد.
منبع: سلامت نيوز
لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب