پر بازدید ترین مطالب

سه ترفند ساده براي کار با Word که حتما بايد آن ها را بدانيد


سه ترفند ساده براي کار با Word که حتما بايد آن ها را بدانيد

خبرگزاري آريا – گاهي اوقات دانستن بعضي ترفندهاي ساده مي تواند نتيجه کار را خيلي بهتر کند. روش هايي که شايد در نگاه اول خيلي مهم به نظر نرسند ولي استفاده از آن ها مزيت هاي خودش را خواهد داشت. مايکروسافت ورد هم از اين ترفندهاي ساده کم ندارد. ورد چيزي بيشتر از يک ابزار کاربردي براي گزارش و نوشتن متن هاي مختلف است
ساخته مايکروسافت با ويژگي هاي مختلفش مي تواند آزادي عمل بيشتري به کاربران بدهد. در مطلب پيش رو روي بعضي از قابليت هاي ساده نرم افزار دست گذاشته ايم و اگر مي خواهيد با آن ها آشنا شويد، مقاله «سه ترفند ساده براي کار با Word که حتما بايد آن ها را بدانيد» را از دست ندهيد.
ترفند اول: فونت ها را در خود اسناد قرار دهيد
اگر مي خواهيد يک سند ورد را با دوستان تان به اشتراک بگذاريد يا آن را به همکار خود براي ويرايش بدهيد، طبيعتا دوست داريد تا سند دقيقا همان چيزي باشد که ساخته ايد. يکي از ويژگي هاي اين مسئله هم به فونت باز مي گردد. اما در صورتي که فونت استفاده شده روي کامپيوتر بقيه نصب نشده باشد، متن با يک شکل متفاوت به نمايش در مي آيد.
براي حل اين مشکل يک راه حل وجود دارد؛ فونت ها را در خود اسناد قرار دهيد تا هر کسي که فونت را نداشت، آن را نصب کرده و متن را کامل ببينيد:
1 – ابتدا يک سند جديد باز کنيد. سپس روي تب File کليک کرده و Options را بزنيد
2 – به تب Save برويد
3 – پايين گزينه Preserve fidelity when sharing this document (حفظ ويژگي ها هنگام اشتراک گذاري اين سند) کافيست Embed fonts in this file (قرار دادن فونت در اين سند) را انتخاب کنيد
بعد از انتخاب Embed fonts in this file دو گزينه ديگر نيز فعال مي شود، در صورتي که مي خواهيد تنها فونت در سند قرار بگيرد گزينه اول را غير فعال کنيد:
Do not embed common system fonts: فونت هاي سيستمي را به مقاله اضافه نمي کند. به خاطر اشتراک گذاري بعضي فايل هاي سيستمي پيشنهاد مي شود اين گزينه را فعال نماييدembed only the characters in the font used in the document: با فعال سازي اين گزينه، تنها کاراکترهايي که از يک فونت خاص استفاده کرده اند در سند قرار داده مي شوند. اين گزينه اگرچه حجم سند را کاهش مي دهد ولي در صورتي که بخواهيد متن را در يک کامپيوتر ديگر ويرايش کنيد، انتخاب اين گزينه پيشنهاد نمي شودبد نيست اضافه کنيم افزايش اندازه فايل به نوع نگارش و فونتي که انتخاب مي کنيد بستگي خواهد داشت. همچنين اين ويژگي تنها با فونت هاي تروتايپ (TrueType) کار مي کند، اين فونت ها داراي پسوند ttf. و tte. در مايکروسافت ويندوز و .dfont در iOS هستند.
ترفند دوم: خطوط مورب به جدول ها اضافه کنيد
افزودن خط هاي مورب، يک ويژگي کاربردي براي جدا کردن جدول ها و نمايش براي اطلاعات به خصوص در آن است. براي ساخت جدول ابتدا تب Insert را انتخاب کرده و با کليک روي فهرست کشويي Table، جدولي که مي خواهيد را بسازيد:
1 – بعد از اينکه يک جدول ساختيد، نشان گر موس را در سلولي که مي خواهيد خط مورب را بگذاريد قرار بدهيد
2 – در تب Home پنل Paragraph را پيدا کنيد و سپس روي فهرست کشويي Borders بزنيد
3 – اينجا مي توانيد بين خطوط مختلف يکي را انتخاب نماييد و خط مورب از چپ به راست و از راست به چپ هم يکي از آن ها است
البته در حالي که با خط سلول به دو قسمت تقسيم مي شود ولي در واقع دو سلول مختلف براي تايپ در آن ساخته نمي شود.
ترفند سوم: تغيير جهت يک قسمت خاص از صفحهاگر يک سند طولاني با نمودار يا جدول هاي گوناگون داشته باشيد، احتمالا انتخاب حالت landscape (براي افقي کردن صفحه) گزينه خوبي به نظر برسد:
1 – متن صفحه اي که مي خواهيد به حالت افقي در بيايد را انتخاب کنيد
2 – به تب Layout برويد و روي پيکاني که گوشه سمت راست پنل Page Setup قرار دارد کليک نماييد

3 – در تب Margins و زير Orientation گزينه Landscape را بزنيد
4 – زير قسمت Preview بخشي با نام Apply to وجود دارد. اگر در منوي کشويي اين قسمت روي Selected sections کليک کنيد، تنها بخشي که خواستيد افقي مي شود. در صورتي هم مي خواهيد تمام سند در حالت افقي قرار بگيرد در اينجا Whole document را انتخاب نماييد

در بخش آموزش ديجياتو بخوانيد:چگونه اسناد ذخيره نشده در Word 2016 را بازيابي کنيم؟چگونه از خط کش Word استفاده کنيم؟لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب