پر بازدید ترین مطالب

سفر رئيس سازمان ميراث‌فرهنگي به چين


سفر رئيس سازمان ميراث‌فرهنگي به چين

خبرگزاري آريا- علي‌اصغر مونسان معاون رئيس‌جمهوري و رئيس سازمان ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري كه براي شرکت در بيست‌ودومين نشست مجمع عمومي سازمان جهاني گردشگري به کشور چين سفر کرده است، با مقامات و مسئولان حوزه گردشگري کشورهاي مختلف ديدار و گفت‌وگو کرد.
به گزارش خبرگزاري آريا، مونسان با معاون رئيس دولت خودمختار منطقه سين‌کيانگ ديدار كرد. او در اين ديدار با توجه به شرايط اقليمي شهر ارومچي درخصوص ايجاد ارتباط بين تهران و ارومچي و انعقاد تفاهم‌نامه براي تبادل گردشگر با مسئولان اين منطقه گفت‌وگو كرد.
معاون رئيس‌جمهوري در اين ديدار با اشاره به مزيت‌هاي اقليمي كشور ايران گفت: «با توجه به اينكه ارومچي دورترين شهر دنيا از درياست و كشور ايران از شمال و جنوب با شرايط متنوع آب‌وهوايي به دريا و سواحل زيبا هم از نوع جنگل وهم از نوع مناطق گرم و حاره‌اي دسترسي دارد، مي‌تواند مقصدي جالب‌توجه براي تامين سلايق مختلف شهروندان سين‌کيانگ باشد.»
او فاصله پروازي پنج‌ساعته بين تهران تا ارومچي را هم مزيتي ديگر براي توسعه گردشگري بين دو منطقه برشمرد.
مونسان در ادامه از مسئولان منطقه خودمختار سين‌کيانگ دعوت كرد در سفري به ايران ضمن آشنايي با ظرفيت‌هاي خوب گردشگري كشورمان درخصوص ارتباطات بيشتر گردشگري برنامه‌ريزي كنند.

ديدار با وزير خارجه گرجستان
معاون رئيس‌جمهوري و رئيس سازمان ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري صبح روز چهارشنبه 22 شهريور در حاشيه بيست‌ودومين نشست مجمع عمومي سازمان جهاني گردشگري در شهر چنگدو در چين، با ميخائيل جانليدزه وزير خارجه کشور گرجستان و زوراب پولوليکاسويل کانديداي دبيرکلي سازمان جهاني گردشگري ديدار کرد.
معاون رئيس‌جمهوري در اين ديدار با اشاره به سابقه تاريخي و تمدني ايران، گفت: «جاذبه‌هاي گردشگري، تاريخي، طبيعي و صنايع‌دستي متنوع و زيباي ايران، مي‌تواند مورد توجه بسياري از گردشگران گرجستاني قرار گيرد.»
رئيس سازمان ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري با اشاره به روابط دوستانه دو کشور ايران و گرجستان، افزود: «بستر گسترش روابط دو جانبه در تمام زمينه‌ها به‌ويژه در حوزه روابط فرهنگي و تبادل گردشگر ميان دو کشور فراهم است.»
او با اشاره به همكاري‌هاي اخير سازمان جهاني گردشگري با ايران و اعزام مشاور ارشد اين سازمان به کشورمان براي بِروزرساني و بازنگري برنامه جامع ملي گردشگري در ايران، خواستار حمايت هرچه بيشتر اين سازمان از تهيه و تدوين اين برنامه شد.
مونسان يادآور شد: «سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران گسترش روابط توأم با احترام متقابل با تمام کشورها به‌ويژه کشورهاي دوست و همسايه است.»
رئيس سازمان ميراث‌فرهنگي در نشست وزارتي مجمع عمومي سازمان جهاني گردشگري تأکيد کرد.

توسعه اکوسيستم گردشگري مبتني بر نوآوري و کارآفريني
علي‌اصغر مونسان معاون رئيس‌جمهوري و رئيس سازمان ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري در ادامه  در نشست وزارتي مجمع عمومي سازمان جهاني گردشگري ملل متحد سخنراني کرد.
معاون رئيس‌جمهوري در اين سخنان گفت: «براي من افتخار بزرگي‌ است که براي اولين بار در سمت جديدم به‌عنوان معاون رئيس‌جمهوري اسلامي ايران و رئيس سازمان ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري در اين مجمع عمومي سخنراني کنم و نظراتم را درباره راه‌هاي دست‌يابي به اهداف توسعه پايدار از طريق گردشگري با شما به اشتراک بگذارم.»
او ادامه داد: «گردشگري از مدت‌ها پيش به‌عنوان يک ابزار کارآمد براي توسعه شناخته شده است، اما چالشي که اخيراً مورد توجه قرار گرفته آن است که چگونه توان بالقوه اين صنعت غيرمتمرکز، بين‌بخشي و ناهمگن را به نيروي محرکه‌اي براي رشد فراگير و پايدار با تأثير مثبت بر اقتصادهاي محلي تبديل کنيم.»
مونسان افزود: «درحالي‌که ادبيات محدود موجود درباره رشد فراگير گردشگري بيشتر بر توزيع عادلانه‌تر ارزش افزوده و اشتغال ناشي از گردشگري در ميان جوامع محلي، شرکت‌ها و مقاصد متمرکز شده است، مايل‌ام توجه شما را به‌طور ويژه به اهميت فراگير بودن مديريت گردشگري جلب کنم.»
او گفت: «گام بسيار مهم اما اوليه به‌سوي مديريت فراگير گردشگري، اتخاذ رويکرد يکپارچه از سوي تمام نهادهاي دولتي براي شکل‌دهي و اجراي سياست‌هاي گردشگري است که مستلزم توسعه يک ساختار قوي همکاري ميان نهادهاي بخش خصوصي و دولتي است.»
معاون رئيس‌جمهوري اظهار کرد: «توسعه يک اکوسيستم گردشگري مبتني بر نوآوري و کارآفريني همراه با سرمايه‌گذاري قاعده‌مند در سرمايه انساني گام بعدي است که بايد با هدف ايجاد نهادهاي گردشگري فراگير صورت پذيرد.»
او ادامه داد: «موضوع روز جهاني گردشگري در سال 2018 “گردشگري و تحول ديجيتال” است. من معتقدم امروزه، فناوري اطلاعات و ارتباطات بايد بيشتر از هميشه براي سياست‌گذاري، برنامه‌ريزي و اجراي برنامه‌هاي گردشگري و همچنين توانمند‌سازي بخش‌هاي خصوصي و داوطلبانه به‌کار گرفته شود.»
رئيس سازمان ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري در پايان گفت: «به نمايندگي از دولت جمهوري اسلامي ايران مراتب قدرداني خود را از سازمان جهاني گردشگري ملل متحد براي مشارکت مستمر در ترويج توسعه گردشگري پايدار ابراز مي‌کنم. دعوت مي‌کنم همه ما با هم تلاش کنيم تا گردشگري فراگيرتر و مسئوليت‌پذيري را براي نسل‌هاي آينده ايجاد کنيم.»

ديدارهاي دوجانبه تا درخت‌کاري و کنفرانس خبري
علي‌اصغر مونسان معاون رئيس‌جمهوري و رئيس سازمان ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري روز چهارشنبه 22 شهريور 96 در حاشيه بيست‌ودومين مجمع عمومي سازمان جهاني گردشگري در چين، با دبيرکل سازمان جهاني گردشگري و وزراي گردشگري کشورهاي ترکيه و عمان ديدار و گفتگو کرد.

ديدار با طالب الرفاعي
در ديدار رئيس سازمان ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري با طالب‌الرفاعي دبيرکل سازمان جهاني گردشگري بر توسعه همکاري‌ها بين جمهوري اسلامي ايران و سازمان جهاني گردشگري تأکيد شد.
همچنين در اين ديدار طالب‌الرفاعي بر تبديل شدن ايران به يکي از مقاصد مهم گردشگري جهان و افزايش همکاري‌هاي مشاوره‌اي و آموزشي سازمان جهاني گردشگري به ايران تأکيد کرد.

ديدار با وزير گردشگري عمان
همچنين در ديدار مونسان با وزير گردشگري عمان با اشاره به ظرفيت‌هاي گردشگري دو کشور بر افزايش روابط ايران و عمان در اين حوزه تأکيد شد.
رئيس سازمان ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري در اين ديدار با اشاره به افامتگاه‌هاي  بوم‌گردي در ايران و تغيير كاربري اماكن تاريخي به اماکن اقامتي براي گردشگران گفت: «اين اقامتگاه‌ها مي‌تواند مورد توجه گردشگران کشور عمان قرار گيرد.»
معاون رئيس‌جمهوري به بيان ظرفيت‌هاي گردشگري سلامت در ايران پرداخت و افزود: «امکانات و ظرفيت‌هاي حوزه سلامت ايران آماده ارائه خدمات به گردشگران سلامت کشور عمان است.»

ديدار مونسان با وزير گردشگري ترکيه
رئيس سازمان ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري در ادامه اين ديدارها با وزير گردشگري ترکيه به گفتگو نشست.
مونسان در اين ديدار به وجود روابط دوستانه و استراتژيک بين ايران و ترکيه اشاره کرد و گفت: «وجود پيشينه تاريخي مشترك بين ايران و ترکيه نشانگر آينده مشترك ماست، دو کشور در همه زمينه‌هاي اقتصادي، كشاورزي، انرژي، سياسي و البته فرهنگي و گردشگري منافع مشترک دارند و همين امر مي‌تواند بستر مناسبي براي افزايش روابط باشد.»
در اين ديدار دو طرف بر تشکيل کميته فني مشترک گردشگري بين ايران و ترکيه تأکيد کردند.

ايران براي گردشگراني با سلايق مختلف جذاب است
معاون رئيس‌جمهوري امروز در کنفرانس خبري که با حضور رسانه‌هاي کشور چين در حاشيه مجمع عمومي سازمان جهاني گردشگري برگزار شد، شرکت کرد.
رئيس سازمان ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري در اين کنفرانس خبري با تأكيد بر جاذبه‌هاي متنوع جاذبه‌هاي تاريخي، فرهنگي، طبيعي، تنوع اقوام و چهار فصل بودن كشور گفت: «با توجه به اين ظرفيت‌هاي گسترده و متنوع، ايران مي‌تواند گردشگراني با سلايق مختلف را به خود جذب کند.»
او همچنين به مذاکرات خود با مسئولان گردشگري کشور چين براي راه‌اندازي پرواز مستقيم بين تهران و شهرهاي محتلف چين مانند پکن، ارومچي و شانگهاي اشاره کرد.
معاون رئيس‌جمهوري از مسئولان رسانه‌هاي چين براي بازديد از ايران در قالب تورهاي آشناسازي گردشگري تهيه عکس، گزارش و فيلم براي معرفي ايران به مردم اين کشور دعوت کرد.
معاون رئيس‌جمهوري همچنين با وزير گردشگري کشور آذربايجان ديدار و گفت‌وگو کرد. مونسان همچنين روز چهارشنبه در مراسم کاشت درخت براي سال جهاني «توسعه پايدار گردشگري» که با حضور وزرا و مسئولان حاضر در بيست‌ودومين مجمع عمومي سازمان جهاني گردشگري برگزار شد، شرکت کرد.

ديدار با رئيس سازمان ملي گردشگري چين
علي‌اصغر مونسان معاون رئيس‌جمهوري و رئيس سازمان ميراث‌فرهنگي کشورمان امروز پنجشنبه 23 شهريور در حاشيه بيست‌ودومين مجمع عمومي سازمان جهاني گردشگري با رئيس سازمان ملي گردشگري چين ديدار و گفت‌وگو کرد.
علي‌اصغر مونسان نيز ضمن ابراز رضايت از برگزاري اين اجلاس، از توسعه روابط گردشگري با چين حمايت كرد و با اشاره به سابقه تاريخي روابط دو كشور و پيشينه باستاني دو تمدن بزرگ ايران و چين تصريح کرد: «سطح تبادلات گردشگري ايران و چين كمتر از حد انتظار است و اين در حالي است که دو كشور ايران و چين پتانسيل‌هاي زيادي براي جذب گردشگر دارند.»لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب