پر بازدید ترین مطالب

سفر به ارتفاعات باستاني کانادا با سيستم جديد گوگل


سفر به ارتفاعات باستاني کانادا با سيستم جديد گوگل

خبرگزاري آريا – به‌تازگي شرکت گوگل بخش جديدي را به سيستم ديد خياباني خود افزوده است که به کمک آن مي‌توان شاهد حضور مجازي در ارتفاعات کوتينيرپاک (Quttinirpaaq) در کانادا بود.
به گزارش خبرگزاري آريا از سيناپرس، سيستم ديد خياباني گوگل يکي از محبوب‌ترين خدمات نقشه محور اين شرکت در تمامي جهان به‌حساب مي‌آيد.
هر روز بخشي جديد از جهان به اين سيستم افزوده مي‌شود که تعدادي از اين افزونه‌ها بسيار هيجان‌انگيز و جذاب به‌حساب مي‌آيند.
در اين ميان آخرين نمونه‌اي که به اين سيستم افزوده‌ شده است، ارتفاعات موجود در پارک ملي کوتينيرپاک (Quttinirpaaq) در کشور کانادا هستند.
اين ارتفاعات در حقيقت در پارک ملي‌اي با همين نام قرارگرفته‌اند که در فاصله‌اي نزديک به 800 کيلومتر نسبت به قطب شمال قرار دارند. اين پارک در حقيقت نه‌تنها ازنظر طبيعي از ارزش بالايي برخوردار است بلکه ارزش باستان‌شناسي و تاريخي آن نيز بسيار ويژه است.
سايت‌هاي باستان‌شناسي 4 هزارساله‌اي در پارک کوتينيرپاک قرارگرفته‌اند که موجب شده‌اند تا اين مکان به يک گنجينه ملي براي کشور کانادا بدل شود. بااين‌حال يک وجود ضرب‌المثل قديمي پارسي وجود دارد که مي‌گويد: «شنيدن کي بود مانند ديدن» و اقدام گوگل نيز دقيقا مصداق بارزي از اين موضوع است.
سيستم استريت ويو يا ديد خياباني گوگل مي‌تواند جزئياتي خيره کننده از اين منطقه را به شما نمايش بدهد. تابستان سال پيش بود که گروهي از کوه‌پيمايان وابسته به گوگل به سراغ بازديد از اين منطقه زيبا رفتند و پس از ديدن حيات‌وحش منحصربه‌فرد و ايزوله شده اين مکان، آن را به ليست ديد خياباني افزودند. جالب است بدانيد که در هرسال کمتر از 50 نفر از اين منطقه بازديد مي‌کنند. کلمه کوتينيرپاک در زبان لوکونتيتوت (Inuktitut) که يک زبان محلي اين منطقه به‌حساب مي‌آيد به معناي بالاترين نقطه جهان است.
شايان‌ذکر است که علاوه بر منطقه ياد شده، يکي از جاذبه‌هاي ديگر کانادا به نام گريس فيورد (Grise Fiord) نيز به سيستم ديد خياباني گوگل افزوده‌شده است.
گريس فيورد در حقيقت شمالي‌ترين حضور انسان‌ها در کانادا را شمال مي‌شود و جمعيت اين منطقه کمتر از 200 نفر است.لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب