سرنخ تمام دانستني هامفیدستان:

سرنخ تمام دانستني ها


خبرگزاري آريا – خودشناسي,شناخت خود, شناخت خداوند
اگر ما بتوانيم قسمت کوچکي از دنياي ماورايي را با استفاده از خودشناسي و خداشناسي درک کنيم ديگر دلمان به اين دنيا بند نمي‌شود و مدام هواي عالم بالا را مي‌کند و بالطبع براي رسيدن به آن دنيا و درک لذت‌هاي آن تلاش مي‌کند.

يکي از گام‏هاي نخستين در راه اصلاح نفس وتهذيب اخلاق و پرورش ملکات والاي انساني، خودشناسي است. انسان از طريق خودشناسي به کرامت نفس و عظمت خلقت بزرگ الهي و اهميت روح آدمي که پرتوي از انوار الهي است، پي مي برد و از همين راه خالق خويش را شناخته و مسير عبوديتش را طي مي نمايد.

پيامبر (ص) فرمودند: «من عرف نفسه فقد عرف ربه»؛ کسي که خود را بشناسد، تحقيقاً پروردگارش را مي شناسد.

اما منظور از خودشناسي در اين حديث چيست؟ اينکه اگر انسان خودش را بشناسد، خدا را خواهد شناخت، به چه معنا است؟
بدن انسان‌ها داراي ساختار بسيار پيچيده‌اي است، منظم کار کردن ميليون‌ها سلول در کنار هم با ساختار پيچيده و بسيار منظم چشم که هنوز که هنوز است دانشمندان نتوانسته‌اند براي آنها تبييني پيدا کنند و… نشان از قدرت و حکيم بودن خداوند دارد. به همين دليل در اين حديث امام علي (ع)، از انسان‌ها مي‌خواهد خود را بشناسند، چرا که اين امر باعث شناخت خداوند مي شود.

حركت انسان در مسير تكامل و قرب به خدا از خودشناسي آغاز مي‌شود. انسان تا با خودش آشنا نشود و از استعداد بي نهايت و ارزش فوق العاده جوهر انساني خود آگاه نگردد، حركت جدي و پيگيرانه‌اي را در جهت شكوفايي نيروهاي نهفته در خود سامان نمي‌دهد و خط سير درستي را در زندگي نخواهد داشت. تقريبا همه چيز از شناخت انسان و موقعيت با ارزش او در جهان هستي شروع مي‌شود.

در واقع اولين و پر فايده‌ترين دانستني ها براي انسان، شناخت خود است. شناختي كه بدون آن هيچ چيزي به درستي براي انسان شناختني نيست و هيچ برنامه‌اي مفيد فايده و موثر نمي‌باشد. حتي شناخت خدا، از شناخت انسان آغاز مي‌شود. به طور كلي انسان را دو گونه شناخت است. شناخت درون و شناخت بيرون. براي شناخت بيرون از شناخت درون بايد آغاز نمود. بدون شناخت درون، شناخت بيرون چندان حقيقي و موثر نيست.

خودشناسي اگر درست انجام شود، انسان در مسير درست زندگي قرار مي‌گيرد و در صورتي كه ناصحيح باشد، راه انسان جهت انحرافي به خود مي‌گيرد و از مسير حقيقي زندگي خارج مي‌شود.

در اين حديث، امام علي(ع) از انسان‌ها مي‌خواهد به خودشناسي و تفکر در خود بپردازند، اما همچنين از آنها مي‌خواهد که در همين محدوده شناخت باقي نمانند و قفس درون را بشکنند و از شناخت درون به شناخت بيرون و خداوند پل بزنند. خودشناسي يعني از حصار کوچک تن گذشتن و رسيدن به دنياي حقيقي. اگر ما بتوانيم قسمت کوچکي از دنياي ماورايي را با استفاده از خودشناسي و خداشناسي درک کنيم ديگر دلمان به اين دنيا بند نمي‌شود و مدام هواي عالم بالا را مي‌کند و بالطبع براي رسيدن به آن دنيا و درک لذت‌هاي آن تلاش مي‌کند.

تا انسان از شناخت صفات و ملکات خود غافل باشد،‌ نمي‌تواند به اصلاح خويش بپردازد،خويشتن شناسي مراتب مختلفي دارد: يک مرتبه آن نوعي است که در آن شناخت خويش از نظر استعدادها و سرمايه‌هاي خاصّي که در هر يک از زن و مرد وجود دارد. نوع ديگر خويشتن شناسي اخلاقي است، که شناخت خويشتن در اين مرتبه به شناخت صفات، استعداد ها و ملکات اخلاقي مربوط مي شود .
خودشناسي,شناخت خود, شناخت خداوند
پروانه شدن
انسان با تامل در خودش و با تفکر در اينکه منشاء وجوديش چه کسي است و اينکه چه کسي او را خلق کرده، به اين نتيجه خواهد رسيد که نبايد زندگي خود را بيهوده صرف کند و بايد در مسيري گام بردارد تا بتواند به سعادت دنيا و آخرت برسد. اما پس از تفکر در سر آغاز خودش، انسان وضعيت کنوني خودش را مورد بررسي قرار خواهد داد و تلاش خواهد کرد شرايط منفي و مثبت خود را مورد بازبيني قرار دهد و در نتيجه سعي خود را خواهد کرد از شرايط منفي خود کاسته و به شرايط مثبت خود اضافه کند. و در نهايت پس از بررسي وضعيت کنوني به وضعيت نهايي خود فکر خواهد کرد؛ اينکه به کجا خواهد رفت و چه سرنوشتي انتظارش را خواهد کشيد و…

انسان با تفکر در وضعيت ابتدايي، کنوني و نهايي خودش مي‌تواند شناخت جامعي از خودش بدست آورده و در نتيجه هدف نهايي خود را مشخص کند و از اين طريق به شناخت خداوند برسد.

بنابراين انسان در درجه اول بايد خود را بشناسد؛ ويژگي‌هاي مثبت و منفي خودش؛ قابليت‌هاي خودش، توانايي‌هاي خودش و… را بشناسد تا بتواند به شگفتي‌هايي که خداوند در او آفريده پي ببرد و در نتيجه خداوند را بشناسد.
منبع:تبيانلینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط با این موضوع

اخبار،اخبار گوناگون،اخبار جالب،اخبار جدید،دانستنی …اخبار جالبجالب انگیزمطالب جالب عکس جالبرکورد گینس اخباردانستنی های جالباخبار دكتر دقاق زادهمتخصص طب فيزيكي وتوانبخشيدكتر دقاق زادهمتخصص طب فيزيكي وتوانبخشي طب فيزيكي و توانبخشي عضلات،استخوان،مفاصل روزنامه دنیای اقتصاددنیای اقتصاد گزارش‌ها از دو رویداد جدید در بازار بدهی خبر می‌دهد نخست آنکه انتشار آموزش خط میخی ۳۰۰ به روايت فيلم و واقعيت سال نو مبارک درود بر همگی دوستان ، ماه است که بنده در این اخبار،اخبار گوناگون،اخبار جالب،اخبار جدید،دانستنی های جالب اخبار جالبجالب انگیزمطالب جالب عکس جالبرکورد گینس اخباردانستنی های جالباخبار گوناگون دكتر دقاق زادهمتخصص طب فيزيكي وتوانبخشي دكتر دقاق زادهمتخصص طب فيزيكي وتوانبخشي طب فيزيكي و توانبخشي عضلات،استخوان،مفاصل، ديسك روزنامه دنیای اقتصاد دنیای اقتصاد گزارش‌ها از دو رویداد جدید در بازار بدهی خبر می‌دهد نخست آنکه انتشار اوراق آموزش خط میخی ۳۰۰ به روايت فيلم و واقعيت سال نو مبارک درود بر همگی دوستان ، ماه است که بنده در این تارنما دانستني ها ي جنسي دانستني ها كامپيوتر عجيب ترين دانستني ها دانستني ها در مورد ورزش سايت دانستني ها مجله دانستني ها دانستني ها دانستني ها جنگ ستاره گن

برچسب ها

اندکی تفکر …

از شکست نترس!
آن چیزی که باید از آن بترسی،
نشانه گرفتن اهداف کوچک است!
وقتی هدف بزرگی داشته باشی
حتی شکست خوردن در راه آن، با شکوه است.

پر بازدیدترین مطالب