پر بازدید ترین مطالب

ساعت رومیزی دیجیتال با بدنه چوبی – فلزی بسازید


در این ساختنی یاد می گیرید با قطعات الکترونیکی مدرن و ترکیب قدیمی چوب و فلز یک ساعت رومیزی دیجیتال بسازید. در ساخت این ساعت دیجیتال از ماتریکس LED 16×9 به عنوان نمایشگر، از آردوینو برای کنترل و از ساعت بی درنگ DS3231 برای نگه داشتن زمان استفاده می کنیم. این آموزش شامل مراحل ساخت ساعت و بدنه چوبی – فلزی آن است.

با آردوینو ساعت رومیزی دیجیتال بسازید

با آردوینو ساعت رومیزی دیجیتال بسازید

برای ساخت ساعت رومیزی دیجیتال باید مهارت های پایه الکترونیک و کار با آردوینو را بلد باشید. برای ساخت بدنه هم باید چند ابزار نجاری داشته باشید. البته لزوما نباید از ابزاری که در تصاویر می بینید استفاده کنید و هر ابزاری که کارکرد مشابه داشته باشد، قابل استفاده است. ضمن اینکه می توانید طراحی جعبه را تغییر بدهید؛ از جعبه های آماده استفاده کنید یا با ابزارهایی مثل پرینتر سه بعدی و دستگاه برش لیزری بدنه ساعت را بسازید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

قطعات الکترونیکی

وسایل و ابزار مورد نیاز برای ساخت بدنه ساعت

 • یک تخته چوب با ابعاد ۸.۵ در ۶.۵ در ۴.۵ سانتیمتر
 • ورق آلومینیومی ۵ میلیمتری – اختیاری
 • چهار عدد پیچ چوب کوچک
 • اسکنه تیز و چکش
 • رنده چوب
 • اره کوچک
 • روتر دستی
 • روغن جلا
 • کاغذ سنباده
 • دریل با مته ۱ و ۴ میلیمتری
 • سوهان فلزی
 • ابزار برش گرد مثل فرز برقی یا دیسک برش
 • چسب حرارتی
 • چسب اپوکسی
 • کاتر

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت: یک کاتر (گیوتین) مخصوص بسازید

گام دوم: مدار را بسازید و کدها را آپلود کنید

برد برک اوت IS31FL3731 را به ماتریکس LED لحیم کنید. سپس مدار را طبق دیاگرام بالا روی برد بورد بسازید.

کدهای آردوینو را هم از اینجا دانلود کنید و با Arduino IDE روی آردوینو آپلود کنید. از آپلود کدها ساعت روی ماتریکس LED نمایش داده می شود. اگر ساعت عقب یا جلو بود، باید زمان را روی ماژول ساعت بی درنگ اصلاح کنید.

قسمت اصلی ساعت رومیزی دیجیتال آماده است و از اینجا به بعد سراغ ساخت بدنه ساعت می رویم.

گام سوم: چوب را آماده کنید

در این مرحله باید تخته چوب را در ابعاد دلخواه تان ببرید و سپس آن را با رنده و کاغذ سنباده کاملا صاف و تمیز کنید.

گام چهارم: سوراخ های LED را دریل کنید

آن قسمتی از چوب که می خواهید ساعت رویش نمایش داده بشود را انتخاب کنید. پرف برد را طوری روی آن بچسبانید که یک شبکه ۱۶x9 از سوراخ ها باز بمانند. حالا از پرف برد به عنوان الگو استفاده کنید و تمام سوراخ ها را با مته یک میلیمتری دریل کنید.

گام پنجم: ورق پشتی را ببرید

یک تکه از چوب اصلی را با ضخامت ۶ میلیمتر به عنوان ورق پشتی ببرید. بعد از بریدن هم با سطوح و لبه های ورق چوب را صاف کنید.

گام ششم: وسط جعبه را خالی کنید

با خط کش قسمتی از جعبه که باید خالی بشود را علامت بزنید. این قسمت را طوری بکشید که خطوط از لبه ها شش میلیمتر فاصله داشته باشند. برای خالی کردن این قسمت می توانید از اسکنه یا دریل پرسی و مته فورستنر استفاده کنید. بعد از خالی کردن داخل جعبه هم کف برش را با روتر دستی تمیز کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت چکش لاستیکی با چسب حرارتی!

هنگام کار با اسکنه باید خیلی دقت کنید و نکات ایمنی را رعایت کنید.

گام هفتم: براکت آلومینیومی را بسازید

اگر می خواهید به بدنه ساعت رومیزی دیجیتال یک لایه فلز هم اضافه کنید، یک ورق آلومینیومی شش میلیمتری بردارید و با اره فلزبر آن را به اندازه تخته ببرید. سپس با اره یا دریل، برش وسط آلومینیوم را ایجاد کنید و وسطش را خالی کنید. در نهایت هم لبه های برش را تمیز و صاف کنید.

بعد از آماده کردن ورق آلومینومی، آن را با چسب اپوکسی به تخته چوب بچسبانید.

گام هشتم: بدنه ساعت را مونتاژ کنید

در هر گوشه ورق پشتی، یک سوراخ دریل کنید و با یک مته بزرگتر سر سوراخ ها را پهن کنید. حالا ورق پشتی را با چهار پیچ چوب به ورق آلومینیومی پیچ کنید (قبل از پیچ کردن به ورق آلومینیومی کمی روغن بزنید).

بدنه ساعت رومیزی آماده است و باید آن را پرداخت کنید. بدنه را با کاغذ ۱۲۰ و ۳۲۰ سنباده بکشید و با روغن جلای دلخواه تان آن را پرداخت کنید. صبر کنید تا روغن خشک بشود و بتوانید قطعات الکترونیکی را داخل جعبه بگذارید.

گام نهم: مدار اصلی را بسازید و داخل بدنه قرار بدهید

سیم کشی های مدار اصلی را طبق دیاگرام بالا انجام بدهید. ۱۲ سیم را در چهار دسته Y شکل بهم لحیم کنید و سیم های لخت و اتصالات لحیمی را با چسب برق یا هیت شرینک بپوشانید. حالا مدار را از برد بورد جدا کنید و آن را تست کنید.

خیلی با دقت ماتریکس LED را کف بدنه ساعت بچسبانید. اینکار را وقتی انجام بدهید که LEDها روشن هستند تا بتوانید آنها را با سوراخ ها تراز کنید. ماتریکس را با چسب به کف بدنه ثابت کنید و سایر قطعات را رویش بگذارید. روی ورق آلومینیومی هم یک بریدگی برای رد شدن کابل USB ایجاد کنید.

در ساختنی بخوانید :  با میکروکنترلر Linkit One دستگاه مهاجم یاب بسازید

حالا می توانید ورق پشتی را به بدنه پیچ کنید.

ساعت رومیزی دیجیتال آماده است

ساعت رومیزی دیجیتال آماده است

ساعت رومیزی دیجیتال آماده است

به همین سادگی یک ساعت دیجیتال با طراحی بسیار شیک ساختید. این ساعت رومیزی دیجیتال جای بهبود زیادی دارد؛ مثلا می توانید تقویم یا آلارم هم به آن اضافه کنید یا بدنه را طبق سلیقه خودتان بسازید. ایده ها و پیشنهادهایتان برای بهبود طراحی ساعت رومیزی را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

بیشتر بخوانید:

[ad_2]

لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب