پر بازدید ترین مطالب

ساخت نخستين نيروگاه تصفيه دي اکسيد کربن در ايسلند


ساخت نخستين نيروگاه تصفيه دي اکسيد کربن در ايسلند

خبرگزاري آريا – تحقيقات دانشمندان نشان مي دهد که ميزان دي اکسيد کربن در جو زمين به قدري افزايش يافته که حتي توقف توليد اين ماده سمي هم نمي تواند مانع افزايش دما شود بلکه بايد از ميزان آن کاسته شود. خوشبختانه اجراي اين پروژه حالا يک گام به واقعيت نزديکتر شده است.
بر اين اساس شرکت هاي «Climeworks» و «Reykjavik Energy» نيروگاهي را راه اندازي کرده اند که ميزان انتشار کربن دي اکسيد آن منفي است. به عبارت ديگر ميزان دي اکسيد کربني که اين نيروگاه از جو مي گيرد، بيش از مقداري است که وارد جو مي کند.
اين نيروگاه زمين گرمايي که در ايسلند قرار دارد از يک ماژول Climeworks و گرماي زمين براي تزريق CO2 موجود در جو به آب و ارسال آن به اعماق زمين استفاده مي کند. بدين ترتيب کربن دي اکسيد در اعماق زمين به کربنات تبديل مي شود که براي محيط زيست بي ضرر است. هزينه تصفيه هر تن دي اکسيد کربن در اين نيروگاه حدود صدلار برآورد شده است.
با اينکه اين روش در حال حاضر عملي شده اما گسترش آن ممکن است سال ها به طول بينجامد، در عين حال کاهش هزينه تصفيه کربن (هزينه تصفيه هر تن کربن در سال 2011 چند صد دلار تخمين زده شده بود)، تصويب قوانيني براي ممنوعيت توليد خودروهاي با سوخت فسيلي و افزايش مشارکت چين در فعاليت هاي زيست محيطي مي تواند نويد دهنده آينده اي روشن تر براي کره زمين باشد.لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب