پر بازدید ترین مطالب

ساخت قطعات الکترونیکی منعطف با کمک هنر کریگامی ممکن خواهد شد


کریگامی یکی از شاخه های هنر اوریگامی ژاپنی است که شامل بریدن تکه های تاشده کاغذ و ساخت حجم های مختلف است. گروهی از محققان با الهام از این هنر قدیمی به دنبال ساخت مدارات و قطعات الکترونیکی منعطف و خم شدنی هستند.

اختراع این گروه تحقیقاتی از دانشگاه ایالتی نیویورک در بوفالو می تواند منجر به پیشرفت در زمینه لباس های هوشمند، گجت های پوشیدنی، پوست الکترونیکی و سایر مواردی که نیاز به مدارات منعطف دارند، بشود. این گروه موفق شده اند با پلیمرهای خاص و سیم های نانو، مواد الکترونیکی به شکل ورق های مقاوم و منعطف بسازند. شنگیانگ رن، مدیر گروه تحقیقاتی و پروفسور مهندسی مکانیک و هوافضا درباره این اختراع و کارکردهایش می گوید:

قطعات الکترونیکی سنتی مثل بردهای مدار چاپی که در تبلت ها و سایر وسایل الکترونیکی وجود دارند، سفت و سخت هستند. به همین خاطر جفت مناسبی برای بدن انسان که پر از انحنا و خمیدگی است – به خصوص در حین حرکت – محسوب نمی شوند. ما اصول طراحی هنر کریگامی را مطالعه کردیم و از آنها برای طراحی یک رسانای برق قوی تر و قابل انعطاف استفاده کردیم.

محققان برای ساخت این قطعات الکترونیکی منعطف از مدلسازی های محاسباتی، مهندسی نانوکامپوزیت و مهندسی کشش – یک استراتژی که در ساخت مواد نیمه رسانا و برای بهبود کارایی دستگاه ها استفاده می شود – بهره برده اند.

بدون کریگامی، امکان تغییر شکل پلیمر بدون کاهش رسانایی الکتریکی فقط ۶ درصد است. اما اصول کریگامی این امکان را به محققان می دهد که پلیمر را تا دو هزار درصد بکشند و قدرت رسانایی آن را سه برابر کنند.

در ساختنی بخوانید :  دارکوب خجالتی برای امنیت خود را شبیه پرندگان مهاجم می کند

این پیشرفت در زمینه الکترونیک کاربردهای زیادی دارد؛ پوست الکترونیکی (پوست الکترونیکی ماده ای مشابه پوست انسان است که زمینه رباتیک و درمانی استفاده می شود)، صفحه نمایش های خم شدنی و کاغذ الکترونیکی برخی از این کاربردها هستند. اما مهمترین کاربرد قطعات الکترونیکی منعطف در بازار لباس های هوشمند است که به گفته آینده شناسان ارزش آن تا سال ۲۰۲۴ به ۴ میلیارد دلار خواهد رسید.

منبع

بیشتر بخوانید:

[ad_2]

لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب