زن​ها بخشنده​ترند يا مردها؟!مفیدستان:

زن​ها بخشنده​ترند يا مردها؟!


خبرگزاري آريا – طلب بخشش,بخشنده‌ترين گروه خوني,عفو و بخشش
كلمه‌ها و رفتار مناسب براي طلب بخشش كدام‌ها هستند؟ رضا عطاران و هانيه توسلي باتجربه بازي در فيلم «دهليز» كه به موضوع بخشش مي‌پردازد، به خواننده‌هاي ايده‌آل براي يافتن بهترين راهكار مشاوره مي‌دهند.

پروفسور حسين باهر شما را براي بخشيدن و طلب بخشش راهنمايي مي‌کند
کدام گروه​هاي خوني بخشنده​ترند، مردم کدام شهر ايران بيش از بقيه از خودگذشتگي دارند، زن​ها بخشنده​ترند يا مردها؟ پروفسور باهر به سؤالات ايده​آل پاسخ مي​دهد.

بخشش يعني چه؟
۲ نوع بخشش داريم؛ نوع اول اين است که انسان از حقي که دارد مي‌گذرد و فراموش مي‌کند، يعني اگر کسي به ما بدهکار باشد و پول‌مان را ندهد و باز براي گرفتن پول بيايد باز هم ما به او پول خواهيم داد اما نوع دوم اينکه از حقي که دارد مي‌گذرد اما فراموش نمي‌کند، به عنوان مثال کسي به ما بدهکار است و بدهي خود را نمي‌دهد ما از او مي‌گذريم و او را مي‌بخشيم اما دفعه بعد که بيايد پولي به او نخواهيم داد.

به گروه خوني‌ات بخشش مي‌خورد؟
گروه خوني o به طور ذاتي بخشنده هستند و بخشيدن در وجود آنها ديکته شده است اما گروه خوني AB نمي‌تواند ببخشد. بخشنده‌ترين گروه خوني همان O است همانطور که مي‌دانيد دهنده عمومي است و گيرنده منحصر است و در مقابلش گروه AB که فقط از گروه خودش مي‌گيرد و فقط به گروه خودش مي‌دهد. در حرف خيلي ساده مي‌توان گفت لذتي که در عفو و بخشش است در قصاص نيست اما در عمل خيلي سخت است اينگونه رفتار کردن. اينها همه ذاتي است، بعضي افراد ذاتي بخشنده دارد و برخي ديگر ندارند. مثل من که گروه B هستم مي‌بخشم اما در پرونده آن شخص مي‌ماند در ظاهر مي‌بخشم اما نمي‌توانم فراموش کنم.

بخشش، يک انتخاب است
در يک تحقيقي که داريم و بين تقريبا هزار نفر اين تحقيقات را ادامه داديم در مورد مهريه و دادن و گرفتن آن بخشنده‌ها اصلا برايشان مهم نيست چون مي‌دانند در نهايت مي‌بخشند اما غير بخشنده‌ها بسيار با حساب و کتاب اين کار را انجام مي‌دهند مگر اينکه شرايط محيطي طرف را وادار به محافظه‌کاري بکند. تقريبا حدود ۵ درصد مي‌تواند آموزش و پرورش، خانواده، نوع تربيت و عوامل محيطي روي اين نوع رفتار اثر بگذارد و آن را تغيير دهد. در نهايت به انتخاب‌هاي ما بر مي‌گردد، اين خود ما هستيم که انتخاب مي‌کنيم ببخشيم يا نه.

آقايان رحيم هستند و خانم‌ها رحمان
معمولا مي‌گويند آقايان رحيم هستند و خانم‌ها رحمان، به عنوان مثال مادر رحمان است و پدر رحيم. پدر نمي‌تواند عبور صددرصدي داشته باشد يعني ممکن است حتي فرزند خودش را نبخشد اما مادر اينطور نيست ممکن است به ظاهر ناله و نفريني هم بکند اما در اصل فرزند خود را مي‌بخشد و فراموش مي‌کند. بخشش وعفو به طور کلي يعني از حقي که داريم صرف‌نظر کنيم به طور کلي يا به صورت موقت. مسائل مختلفي ممکن است در اين زمينه پيش بيايد، به‌عنوان مثال بعضي گروه‌هاي خوني مي‌توانند بخشنده باشند و گروهي ديگر هرگز نمي‌توانند ببخشند.

با کلاس‌تر‌ها بخشنده‌ترند
اين بخش‌بندي کردن بخشنده بودن يا نبودن به نقاط مختلف کشور هم بازمي‌گردد. به عنوان مثال مردم حاشيه دريا بخشنده‌تر از مردم کوير هستند، اين همان درصد کمي است که در مورد عوامل محيطي صحبت کرديم. اگر مشکلي در شمال تهران پيش بيايد به احتمال قوي با چند بگو مگو به پايان مي‌رسد اما همان مشکل در جنوب تهران به احتمال قوي متاسفانه با يک جدال شديد و حتي چاقوکشي به پايان مي‌رسد، همين‌طور بين انسان‌هاي فرهيخته و معمولي اصولا انسان‌هاي فرهيخته راحت‌تر مشکلات خود را حل مي‌کنند.

جايزه‌اي که هستي در ازاي بخشش به ما مي‌دهد
من مي‌توانم به عنوان يک انسان، درباره کرامت انسان‌ها فکر کنم و ببينم چه مي‌شود که به کسي مي‌گويند «کريم»؛ چه مي‌شود که تختي مي‌شود جهان‌پهلوان تختي و پورياي ولي مي‌شود، پورياي ولي بزرگ. آدم‌ها وقتي حق خودشان را مي‌بخشند از طرف هستي، حق بزرگ‌تري را جايزه مي‌گيرند. خدا هم در قرآن اين را تاييد مي‌کند: « وَ اَن تَعفوا اَقرَبُ للتَّقوي…»؛ در اصل خداوند مي‌گويد اگر ببخشيد، خير بزرگ‌تري براي شما خواهد داشت. همچنين قرآن مي‌گويد اگر کسي به شما بدهي دارد، اگر ببخشيد، خيلي بهتر است.

کجا ببخشيم و کجا نبخشيم؟
در قرآن آمده است در قصاص زندگي است اگر خرد داشته باشي. آمنه کسي را که به صورتش اسيد پاشيد بخشيد اما بعد از آن پسر قول‌هايي که در مورد کمک به آمنه داده بود را انجام نداد و آمنه از بخشش خود پشيمان شد و جامعه هم جراحت روحي پيدا کرد. ما در هر مسئله‌اي با ۲ وجه مواجه مي‌شويم؛ يکي شخصي و ديگري عمومي. جرم‌ها هم وجه شخصي دارند و هم عمومي، اگر يک نفر فرد ديگري را کشت يک بخش داستان صاحب خون است که مي‌تواند ببخشد و بخش ديگر دادستان به عنوان نماينده کل که بايد بسنجد که اين عمل در جامعه چه اثري گذاشته است و اگر آمنه بخشيد دادستان نبايد مي‌بخشيد يعني فقط صرف اينکه شخص ببخشد، کافي نيست. اينجا مي‌توانيم از تئوري ديگري حرف بزنيم به نام «روح گروه»؛ شما ممکن است بتوانيد روح شخصي‌ات را کنترل کني اما روح گروه دست شما نسيت. اگر گروه آزرده شود، چه کسي آن را از آزردگي درمي‌آورد؟ دادستان، رفع آرزدگي روح گروه بر عهده‌اش است؛ دادستان يا همان چيزي که قبلا با عنوان «مدعي‌العموم» مي‌شناختيم. دادستان، حق بخشش ندارد و بايد فرد مجرم را به جزاي عملش همانطور که در قانون پيش‌بيني شده، برساند.

بخشندگي نسل به نسل نهادينه مي‌شود
در طول زمان وقتي اکتسابات روي انسان تاثير مي‌گذارد، ممکن است نسل‌هاي بعدي از نژاد خود چيزهايي را به ارث ببرند که بخشندگي هم مي‌تواند جزئي از آن باشد که حتي اين تغييرات مي‌تواند روي گروه‌هاي خوني غير بخشنده هم باشد و اگر اين رفتارها در خانواده ادامه پيدا کند افراد بعد از چند نسل مثل هم مي‌شوند. اگر همين حالا ما تصميم بگيريم که ديگر دروغ نگوييم تقريبا ۲ نسل طول مي‌کشد تا اين امر نهادينه شود، پس نتيجه مي‌گيريم در بخشش عواملي مثل جنسيت، گروه خوني و… دخيل است. حالا تمام اين بخش‌بندي‌ها به بخش‌هاي کوچک‌تري تقسيم مي‌شود.

صاحب حق کيست؟
ما نبايد بي‌دليل کسي را به بخشيدن يا نبخشيدن تشويق کنيم. هر کسي از حقوق خودش مي‌تواند ببخشد يا نبخشد. دوباره مثال آمنه را مي‌زنم. بعد از بخشش آمنه و به دنبال آن بخشش دادستان، اين عمل يکي، دو بار ديگر تکرار شد، پس اينجا بخشش جايز نبوده است. اينجاست که مي‌فهميم قرآن، حرف حساب مي‌زند: « وَلَکُمْ فِي الْقِصَاصِ حَيَاةٌ يَاْ أُولِيْ الأَلْبَاب…»؛ اينجا صحبت فردي نيست، يعني اگر امري مجرمانه توسط يک فرد رخ دهد و پشت آن روح گروه و جامعه جريحه‌دار ‌شود، بايد مجازات و قصاص شکل بگيرد تا تکرار آن در جامعه پيش نيايد. اما در دعوايي مثل دعواي زن و شوهر، اگر يکي از طرفين ببخشد، خيلي هم خوب است و قرآن مي‌گويد در آن خير هم هست. چنين مشکلاتي و چنين بخشش‌هايي به جامعه صددرصد بسط پيدا نمي‌کند. اما اگر يک دعواي زن و شوهري به مرحله‌اي برسد که جامعه هم درگير آن شود، مدعي‌العموم نبايد از حق بگذرد و بايد براي روح جريحه‌دار شده جامعه فکري کند. بايد ديد يک عمل، گستره‌اش تا کجاست و تا هر جا اين گستره باشد، صاحب حق هم همانجاست.

مکانيسم بخشش در شيمي بدن
درون ما انسان‌ها هورموني ترشح مي‌شود به نام «آندوکرين»؛ ترشح اين هورمون باعث تنگ خلقي و گرفتگي مي‌شود. در اصل وقتي چيزي يا کسي ما را جريحه‌دار مي‌کند، آندوکرين در بدن ما ترشح مي‌شود و باعث مي‌شود که حتي وقتي نام کسي که از دستش ناراحتيم مي‌شنويم، باز ناراحت‌تر و معذب‌تر شويم، ولي وقتي خودآگاه و با تصميم و به صورت عمدي کسي را که از او ناراحتيم يا آسيبي به ما زده، ببخشيم به جاي «آندوکرين»، هورمون «آندورفين» در بدن ما ترشح مي‌شود. آندورفين به نوعي مسکن چنين دردهاي روحي است.

بخشش با قدرت
بخشيدن وقتي تسلي روح خودتان است که با قدرت همراه باشد. شما با قدرت خودتان طرف مقابل را مي‌بخشيد در صورتي که مي‌توانسته‌ايد، نبخشيد. حضرت علي (ع) درباره «عفو با قدرت» صحبت‌هاي زيادي دارند. در ادبيات عاميانه مي‌گويند مي‌توانستم حال فلاني را بگيرم ولي نگرفتم كه اين قدرت دروني به شما مي‌دهد، چون مي‌دانيد که حق‌تان بوده و توانايي‌اش را هم داشته‌ايد اما بخشش کرده‌ايد. در فرهنگ ما ايراني‌هاي جمله قشنگي وجود دارد که مي‌گويد «بزرگي به بزرگواري است»، مقام و پست بالاتر، هيکل بزرگ‌تر، مال بيشتر و … بزرگي نمي‌آورد. بزرگوار بودن است که از تو يک انسان بزرگ مي‌سازد. براي همين ممکن است حتي يک کودک هم بزرگ و بزرگوار باشد. در عفو با قدرت بايد بدانيد که از روي قدرت و بزرگواري بخشيده‌ايد و نه از روي ترس يا …؛ به اين ترتيب روح‌تان هم جراحت وارده را به زودي ترميم مي‌کند.

سهم تقصير من چقدر است؟
يکي از راه‌هايي که به ما کمک مي‌کند تا بزرگوار و بخشنده بودن را تمرين کنيم، اين است که درباره مسئله پيش آمده، فکر کنيم و سهم تقصير خودمان را هم بدانيم. فکر کنيم چقدر خودمان اشکال داشته‌ايم و مقصر بوده‌ايم و در اين فکر کردن، انصاف داشته باشيم. دومين کاري که بايد کرد اين است که سهم تقصير طرف مقابل را هم با انصاف اندازه بگيريم. سومين کار اين است که بعد از سهم‌بندي تقصير، دليل اين تقصير را در خودمان و طرف مقابل پيدا کنيم. بعد از اين اتفاق رخ داده را بايد ريز و به ريزه‌هايش نگاه کنيم. بايدآنقدر اتفاق را در ذهن‌مان خرد کنيم تا به صفر برسد. به اين ترتيب راحت‌تر مي‌توانيد بزرگواري کنيد و ببخشيد. الان براي درمان سرطان هم آن را خردخرد، درمان مي‌کنند تا به صفر برسد.

مراقب زخم غرور باشيد
۲ نکته در مورد بخشش وجود دارد که خيلي مهم است؛ يکي اينکه بخشش، موجب اتهام ضعيف بودن نشود، چون به اين ترتيب، زخم غرور مي‌آورد. اين همان چيزي است که به «عفو با قدرت» معروف است.

دومين نکته در مورد بخشش اين است که در شرايطي ببخشيم که طرفي که قصور کرده، جري نشود، يعني از اين بخشش سوء‌استفاده نشود. صائب تبريزي مي‌گويد: «اظهار عجز پيش ستمگر ز ابلهي است/ اشک کباب، موجب طغيان آتش است.» اگر ببينيم بخشش ما باعث جري شدن طرف و ستمگري‌اش مي‌شود، نبايد ببخشيم. کسي را بايد بخشيد که از بخشش، سوء‌استفاده نکند؛ نه براي شما و نه براي خودش.

حکميت را فراموش نکن

براي طلب بخشش راه‌هاي مختلفي وجود دارد:
۱- ابتدا بايد به خوبي درباره قصوري که کرده‌ايم و سهمي که در اين قصور داشته‌ايم، فکر کنيم. در هر مسئله و ناحقي‌هايي که شده اگر سهم خودمان را بدانيم، راحت‌تر و دقيق‌تر مي‌توانيم طلب بخشش کنيم. اين را هم بايد بدانيم که قرار نيست طرف مقابل را متقاعد کنيم که تو هم مقصر هستي. علي‌الاصول در چنين شرايطي، طرف هم به سهم تقصير خودش اعتراف مي‌کند.

۲- ما در دوره‌هاي دکتري، مسئله‌اي براي رد تعارض داريم به نام «حکميت»؛ يکي از راه‌ها براي طلب بخشش، حکميت قرار دادن کسي است. شما با کسي حرفت مي‌شود، نفر سومي را که هر دو قبول داريد، مي‌نشانيد و از او مي‌خواهيد که او بين شما حکم کند. اسلام با حکميت موافق است. قرآن، کتاب مستند ما مسلمانان است و قرآن هم حکميت را قبول دارد.

لذت ترک انتقام
ما ايراني‌ها مي‌گوييم «در عفو لذتي است که در انتقام نيست»؛ حتما هم همين‌طور است، ولي در عفو با قدرت نه عفو از روي ضعف، ترحم، ترس و … . شعر ديگري داريم که مي‌گويد: «اگر لذت ترک لذت بدانيم/ دگر لذت نفس، لذت ندانيم…»؛ انتقام لذت دارد اما ترک لذت انتقام و به دنبالش بخشش، لذت ديگري دارد اما افراط و تفريط در هر چيزي اشکال دارد. در بخشش هم افراط کردن اشکال دارد. بخشش هم حد و اندازه دارد. اعتدال مهم‌ترين نکته در مورد بخشش است. به قول معروف «نه چندان بخور کز دهانت برآيد/ نه چندان که از ضعف، جانت برآيد…»

کلمه‌هاي انرژي‌بخش براي بخشش
جملاتي کليدي هست که مي‌تواند طلب بخشش شما را نشان دهد و همچنين جملاتي که نشان دهد فردي را واقعا بخشيده‌ايد. «سلام» واژه خيلي مهمي است. کلمه‌ها بار انرژيک دارند؛ هر کلمه و نحوه بيانش، انرژي خاص خودش را دارد که با دوربين‌هاي مخصوص و مجهز، اين انرژي قابل رويت است. ما شعري داريم که مي‌گويد: «خلوت دل نيست جاي صحبت اضداد/ ديو چو بيرون رود، فرشته درآيد»؛ براي گفتن جملات و تاثيرگذار بودن‌شان بايد خلوت دل‌تان از کينه‌توزي خالي شده باشد تا انرژي کلمات‌تان تاثير خودش را بگذارد. خود کلمه «پوزش مي‌طلبم» و «مرا ببخش» هم معجزه مي‌کند.

اي نامه که مي‌روي به سويش…
هديه بسيار در طلب بخشش مهم است. يک شاخه گل تاثير‌خيلي بيشتري از هزاربار معذرت‌خواهي کردن دارد. در کنار هديه، گفتن سجاياي طرف مقابل هم خيلي موثر است. قرار نيست شما چاپلوسي و تملق کنيد اما با گفتن سجاياي اخلاقي طرف به او نشان مي‌دهيد که آدم بي‌انصافي نيستيد و خوبي‌هاي او را هم ديده‌ايد؛ البته بايد مثبت‌گويي مستند بگوييد يعني سجاياي تخيلي نگوييد. ما ايراني‌ها ضرب‌المثلي داريم که مي‌گوييم، همه چيز با آتش پته مي‌شود جز انسان که با زبان. در دنيا خيلي صحبت کردن با همديگر بعد از ايجاد مسئله رايج است؛ مثلا در شرق با نامه و شعر و قطعه ادبي عذرخواهي مي‌کنند. من در کانادا زندگي کرده‌ام. در آنجا وقتي بين ۲ نفر مسئله‌اي پيش مي‌آيد از همديگر وقت يه قهوه خوردن مي‌گيرند و با هم قهوه مي‌خورند و درباره مشکل‌شان صحبت مي‌کنند و همديگر را مي‌بخشند. شما هم مي‌توانيد اگر همکارتان، همسرتان، دوست‌تان و … از دست‌تان ناراحت است او را به قهوه دعوت‌ کرده و با او صحبت کنيد.
منبع:مجله زندگي ايده آل /برترين هالینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط

زن​ها بخشنده​ترند يا مردها؟برترین ها مجله اینترنتی برترین ها ، زن هابخشنده ترنديامردها ۱۳۹۳۱۰۱۶ بخشنده​ترند، مردم کدام شهر ايران بيش از بقيه از خودگذشتگي دارند، زن​ها بخشنده​ترند يا مردها؟ پروفسور باهر به سؤالات ايده​آل پاسخ مي​دهد بخشش یعنی چه؟ نوع بخشش داریم؛ بیشتر زن​ها بخشنده​ترند يا مردها؟آیا می دانید کدام بخشنده ترند؟تفاوت زن زن​هابخشنده​ترنديامردها؟ ۱۳۹۴۹۱۶ اشتراک گذاری برچسب زده شده با آیا می دانید کدام بخشنده ترند؟ بخشندگی تفاوت زن و مرد خساست روانشناسی زن و مرد زن​ها بخشنده​ترند يا مردها؟ گروه​هاي خوني گیاهان بیشتر زن ها بخشنده ترند یا مردها؟ پزشکان ایران ۱۳۹۲۸۹ گروه های خونی بخشنده ترند، مردم کدام شهر ایران بیش از بقیه از خودگذشتگی دارند، زن ها بخشنده ترند یا مردها؟ پروفسور باهر به سؤالات ایده آل پاسخ می دهد بخشش یعنی چه؟ ۲ بیشتر مقاله زن​ها بخشنده​ترند يا مردها؟سایت دانشجو ۸ روز پیش امروز تیم مدیریتی سایت دانشجو کتابخانه گروه های کاربری لغت نامه ارسال مقاله جستجوی پیشرفته انجمن سایر موضوعات تریبون آزاد سبک زندگی مقاله زن​ها بخشنده​ترند يا مردها؟ بیشتر زن​ها بخشنده​ترند یا مردها؟تصاویر روز،تصاویر زیبا،تصویرهای ۱۳۹۲۷۲۲ طرفه عشق مردانی با این خصوصیات واقعی است سه راهکار باتجربه ها برای خوشحال بودن این پرسش ها را هر روز از خود بپرسید ۱۲ قانون زندگی که حقیقت محض هستند، حتی اگر باورشان بیشتر مقاله زن​ها بخشنده​ترند يا مردها؟ آرشیو سایت علمی دانشجویان ایران ۱۳۹۵۱۱۱۵ راهنمایی می‌کند کدام گروه​هاي خوني بخشنده​ترند، مردم کدام شهر ايران بيش از بقيه از خودگذشتگي دارند، زن​ها بخشنده​ترند يا مردها؟ پروفسور باهر به سؤالات ايده​آل پاسخ مي​دهد بیشتر زن​ها بخشنده​ترند يا مردها؟ ۱۳۹۲۷۲۳ مردها؟ زن​ها بخشنده​ترند يا مردها؟ مجله زندگی ایده آل كلمه‌ها و رفتار مناسب براي طلب بخشش كدام‌ها هستند؟ رضا عطاران و هانيه توسلي باتجربه بازي در فيلم «دهليز» كه به بیشتر زن​ها بخشنده​ترند يا مردها؟ زنهابخشندهترنديامردها ۳ روز پیش کدام شهر ایران بیش از بقیه از خودگذشتگی دارند، زن​ها بخشنده​ترند یا مردها؟ پروفسور باهر به سؤالات ایده​آل پاسخ می​دهد بخشش یعنی چه؟ نوع بخشش داریم؛ نوع اول این است بیشتر زن​ها بخشنده​ترند يا مردها؟اگر کسی را نداشتی که به او فکر کنی به ۱۳۹۲۷۲۳ کدام گروه​هاي خوني بخشنده​ترند، مردم کدام شهر ايران بيش از بقيه از خودگذشتگي دارند، زن​ها بخشنده​ترند يا مردها؟ پروفسور باهر به سؤالات ايده​آل پاسخ مي​دهد بخشش یعنی بیشتر زن​ها بخشنده​ترند يا مردها ؟ ۱۳۹۵۹۲۴ گروه​هاي خوني بخشنده​ترند، مردم کدام شهر ايران بيش از بقيه از خودگذشتگي دارند، زن​ها بخشنده​ترند يا مردها؟ پروفسور باهر به این سوالات پاسخ مي​دهد بخشش یعنی چه؟ نوع بیشتر زن ها بخشنده ترند یا مردها؟ پزشکان ایران ۱۳۹۲۸۹ گروه های خونی بخشنده ترند، مردم کدام شهر ایران بیش از بقیه از خودگذشتگی دارند، زن ها بخشنده ترند یا مردها؟ پروفسور باهر به سؤالات ایده آل پاسخ می دهد بخشش یعنی چه؟ ۲ بیشتر مقاله زن​ها بخشنده​ترند يا مردها؟سایت دانشجو ۸ روز پیش امروز تیم مدیریتی سایت دانشجو کتابخانه گروه های کاربری لغت نامه ارسال مقاله جستجوی پیشرفته انجمن سایر موضوعات تریبون آزاد سبک زندگی مقاله زن​ها بخشنده​ترند يا مردها؟ بیشتر زن​ها بخشنده​ترند یا مردها؟تصاویر روز،تصاویر زیبا،تصویرهای ۱۳۹۲۷۲۲ طرفه عشق مردانی با این خصوصیات واقعی است سه راهکار باتجربه ها برای خوشحال بودن این پرسش ها را هر روز از خود بپرسید ۱۲ قانون زندگی که حقیقت محض هستند، حتی اگر باورشان بیشتر مقاله زن​ها بخشنده​ترند يا مردها؟ آرشیو سایت علمی دانشجویان ایران ۱۳۹۵۱۱۱۵ راهنمایی می‌کند کدام گروه​هاي خوني بخشنده​ترند، مردم کدام شهر ايران بيش از بقيه از خودگذشتگي دارند، زن​ها بخشنده​ترند يا مردها؟ پروفسور باهر به سؤالات ايده​آل پاسخ مي​دهد بیشتر زن​ها بخشنده​ترند يا مردها؟ ۱۳۹۲۷۲۳ مردها؟ زن​ها بخشنده​ترند يا مردها؟ مجله زندگی ایده آل كلمه‌ها و رفتار مناسب براي طلب بخشش كدام‌ها هستند؟ رضا عطاران و هانيه توسلي باتجربه بازي در فيلم «دهليز» كه به بیشتر زن​ها بخشنده​ترند يا مردها؟ زنهابخشندهترنديامردها ۳ روز پیش کدام شهر ایران بیش از بقیه از خودگذشتگی دارند، زن​ها بخشنده​ترند یا مردها؟ پروفسور باهر به سؤالات ایده​آل پاسخ می​دهد بخشش یعنی چه؟ نوع بخشش داریم؛ نوع اول این است بیشتر زن​ها بخشنده​ترند يا مردها؟اگر کسی را نداشتی که به او فکر کنی به ۱۳۹۲۷۲۳ کدام گروه​هاي خوني بخشنده​ترند، مردم کدام شهر ايران بيش از بقيه از خودگذشتگي دارند، زن​ها بخشنده​ترند يا مردها؟ پروفسور باهر به سؤالات ايده​آل پاسخ مي​دهد بخشش یعنی بیشتر زن​ها بخشنده​ترند يا مردها ؟ ۱۳۹۵۹۲۴ گروه​هاي خوني بخشنده​ترند، مردم کدام شهر ايران بيش از بقيه از خودگذشتگي دارند، زن​ها بخشنده​ترند يا مردها؟ پروفسور باهر به این سوالات پاسخ مي​دهد بخشش یعنی چه؟ نوع بیشتر کلوبزن​ها بخشنده​ترند یا مردها؟ زن​هابخشنده​ترندیامردها؟ ۱۳۹۴۴۱۷ خونی بخشنده​ترند، مردم کدام شهر ایران بیش از بقیه از خودگذشتگی دارند، زن​ها بخشنده​ترند یا مردها؟ پروفسور باهر به سؤالات ایده​آل پاسخ می​دهد بخشش یعنی چه؟ نوع بخشش بیشتر زن​ها بخشنده​ترند یا مردها؟مجله اینترنتی زیگیل مجله اینترنتی زیگیل، ۱۳۹۴۸۱۴ دارند، زن​ها بخشنده​ترند يا مردها؟ پروفسور باهر به سؤالات ايده​آل پاسخ مي​دهد بخشش یعنی چه؟ نوع بخشش داریم؛ نوع اول این است که انسان از حقی که دارد می گذرد و فراموش بیشتر

اندکی تفکر …

خود رابه خدا بسپار
وقتي ڪه دلت تنگ است
وقتي ڪه صداقت ها
آلوده به صد رنگ است
خود رابه خدا بسپار
چون اوست ڪه بي رنگ است

پر بازدیدترین مطالب