پر بازدید ترین مطالب

روماتيسم ستون فقرات چيست؟


روماتيسم ستون فقرات چيست؟

خبرگزاري آريا –
ديسک کمر, عفونت روده‌اي
روماتيسم ستون فقرات جنبه ژنتيکي دارد
هر وقت کسي از کمردرد شکايت مي‌کند، در تشخيص ابتدايي به او مي‌گويند احتمالا ديسک کمر دارد، اما کمتر کسي در مواجهه با چنين دردي حدس مي‌زند که مبتلا به يک بيماري ژنتيک با عنوان روماتيسم ستون فقرات است.
روماتيسم ستون فقرات يا A.S يک بيماري دردناک و پيش‌رونده است که مفاصل ستون ‌فقرات را درگير مي‌کند. اين بيماري ممکن است ساير مفاصل را نيز درگير کند و روي ساير اندام‌ها، به‌ويژه چشم‌، ريه، روده و قلب اثر بگذارد.
چند نکته مهم و کليدي در تشخيص و افتراق اين بيماري از ساير انواع کمردرد به‌ويژه ديسک کمر وجود دارد. اين بيماري صرفا جنبه ژنتيک دارد و در بيش از 90 درصد مبتلايان، وجود ژن عامل بيماري (ژن B27) به اثبات رسيده است و بر خلاف ديسک کمر، درد مبتلايان با فعاليت بهبود مي‌يابد و با استراحت شدت پيدا مي‌کند.
مشخصه اصلي بيماري، چسبيده شدن ستون مهره هاست که حرکات بيمار را به تمام جهات کاهش مي‌دهد، اين بيماري بيشتر در افراد جوان و در دهه دوم و سوم زندگي ديده مي‌شود و در مردان سه برابر زنان ديده مي‌شود و احتمال بروز بيماري بعد از 50 سالگي بسيار کم است.
فعال شدن بيماري تحت تاثير عفونت روده‌اي
اگرچه اين بيماري يکي از بيماري‌هايي است که ژنتيک در آن بسيار دخالت دارد، اما اين که چرا بيماري به وجود مي‌آيد، هنوز مشخص نيست.
در سه بيماري پسوريازيس، لوپوس و AS ، ژنتيک نقش بسيار مهمي دارد، نوع خاصي از عفونت گوارشي (کلبسيلا) در فعال شدن و پيشرفت بيماري نقش بسيار مهم دارد‌. به بيان ديگر، در صورت وجود زمينه ژنتيک اين بيماري، با ابتلا به عفونت‌ روده‌اي خاصي که معمولا در دوران جواني اتفاق مي‌افتد، بيماري AS بروز مي‌کند.
روماتيسم ستون فقرات بيماري گمراه‌کننده
بيماري AS گرچه زمينه ژنتيک دارد، اما ممکن است حتي در بستگان برخي بيماران به طور کامل بروز نکند و فقط علائم خفيفي را بروز دهد.
بيماري در همه افراد با دردهاي ستون مهره‌اي بروز پيدا نمي‌کند، بلکه گاه با دردهايي در کف پاشنه، بين دو کتف و قسمت جلوي سينه بروز مي‌کند و حتي با خار پاشنه و بيماري‌هاي قلبي اشتباه گرفته مي‌شود.
اين‌طور نيست که اگر ژن بيماري در شخصي وجود داشته باشد،وي به اين بيماري مبتلا شود؛ بلکه خيلي از افراد ژن را دارند، ولي مبتلا نمي‌شوند‌. وجود ژن B27 احتمال ابتلا به بيماري را تا 20 درصد افزايش مي‌دهد .بيماري AS در برخي افراد با درد خفيف در مفاصل کمري بروز مي‌کند و در موارد حاد بيماري به‌ويژه در کساني که سيگار مي‌کشند با علائم التهابي شديد ظاهر مي‌شود.
ديسک کمر, عفونت روده‌اي
روماتيسم ستون فقرات يک بيماري دردناک است که مفاصل ستون ‌فقرات را درگير مي‌کند
تشخيص درست بيماري
افرادي که با نشانه‌هاي احتمالي بيماري مواجه اند يعني هنگام استراحت با درد کمر دست و پنجه نرم مي‌کنند و دردشان با فعاليت روزانه تسکين مي‌يابد يا با دردهاي عضلاني ناشناخته در ناحيه پاشنه پا، ميان دو کتف و جناغ سينه مواجه‌اند، بايد به متخصص روماتولوژيست با تاکيد به بررسي زمينه فاميلي بيماري مراجعه کنند.
گاهي بيماري با عوارض چشمي از جمله درد چشم و تاري ضعيف ديد همراه است که البته با درمان ساده مرتفع مي‌شود‌. بي‌شک آزمايش تخصصي، ام‌آر‌آي و عکسبرداري از مفاصل به تشخيص قطعي بيماري کمک شاياني خواهد کرد.
هرچه سريع‌تر، درمان را آغاز کنيد
از آنجا که روماتيسم ستون فقرات جنبه ژنتيک دارد، پيشگيري از آن ممکن نيست و مهم‌ترين اقدام در صورت بروز نشانه احتمالي بيماري به‌ويژه با وجود زمينه خانوادگي، مراجعه سريع به متخصص روماتولوژي است تا بتوان با شروع سريع اقدامات درماني از بروز عوارض شديد بيماري جلوگيري کرد.
مراجعه سريع به پزشک، جلوگيري از پيشرفت‌ بيماري و گرفتن آموزش‌هاي لازم بسيار مهم است تا عوارض بيماري به صورت زمينگير شدن بروز نيابد. اگر بيماري به سرعت تشخيص داده و درمان مناسب براي آن آغاز نشود، به‌تدريج منجر به چسبيدن ستون مهره‌ها مي‌شود و حرکات آنها را با مشکل مواجه مي‌کند‌. با پيشرفت بيماري، به‌تدريج قسمت‌هاي فوقاني‌تر و حتي گردن گرفتار مي‌شود، به‌طوري که بيماران مبتلا نخواهند توانست حتي گردن‌ را بالا بياورند‌.
براي درمان اين بيماري روماتيسمي، داروهاي ضد‌التهابي تجويز مي‌شود‌. به‌علاوه درمان‌هاي مکمل ديگري هم پيشنهاد مي‌شود که در کاهش درگيري ستون مهره‌ها‌، مفاصل و چشم بيماران موثر است. نقش آموزش در اين بيماران بسيار مهم است، چراکه اگر به آنها آموزش داده شود و به آنها براي جلوگيري از پيشرفت ناهنجاري‌هاي ستون فقرات توصيه شود، زندگي بسيار مناسب‌تري خواهند داشت. بي‌شک براي افزايش آگاهي نسبت به اين بيماري، عضويت در انجمن تخصصي بيماران مبتلا به AS بسيار مفيد خواهد بود.
منبع:jamejamonline.ir
لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب