رهايي از زانو درد با اين راه کارهامفیدستان:

رهايي از زانو درد با اين راه کارها


خبرگزاري آريا-اصل اول درمان آرتروز زانو، کاهش فشارهاي مکانيکي است. پس اولين توصيه کاهش وزن است، اما مشکلي که در کاهش وزن افراد مسن وجود دارد، بي‌تحرکي آنها به علت درد زانوست، بنابراين بايد ميزان کالري دريافتي محدود شود و البته بيماران بايد همزمان با رژيم گرفتن، فعاليت بدني خود را کاهش ندهند.
به گزارش خبرگزاري آريا ،آرتروز بخشي از فرآيند طبيعي افزايش سن و رخداد سالمندي است که در مفاصل مختلف بدن اتفاق مي‌افتد. از روي همين تعريف کوتاه مي‌توان گفت که اين بيماري مربوط به افراد مسن است و به‌طور معمول بايد بعد از ۶۰-۵۰ سالگي ديده شود اما زمان بروز آرتروز بستگي به روش زندگي، شکل مفصل، فشارهاي واردشده طي ساليان متمادي و آسيب‌هاي واردشده به زانو هم دارد. به همين دليل در بيماراني که دچار شکستگي داخل مفصلي زانو يا انحراف درمان‌نشده آن هستند و افراد دچار اضافه‌وزن، آرتروز زودتر اتفاق مي‌افتد.
چگونه از آرتروز زانو پيشگيري کنيم؟
جلوي فرآيند طبيعي سالمندي را نمي‌توان گرفت و غيرقابل‌اجتناب است ولي با رعايت نکات زير مي‌توان سن بروز آرتروز زانو را به تعويق انداخت:
• بيماري‌هاي روماتيسمي با تخريب مفصل مي‌توانند باعث بروز آرتروز زودهنگام شوند. براي جلوگيري از آرتروز زودرس زانو بيماري بايد خوب کنترل شود.
• افرادي که دچار آسيب‌هاي منيسک و رباط زانو هستند دچار بي‌ثباتي در زانو مي‌شوند و اين روند باعث بروز زودهنگام آرتروز مي‌شود. اين افراد بايد در صورت تشخيص پزشک تحت‌عمل جراحي قرار گيرند.
• هر چه فشار مکانيکي در زانو بيشتر باشد، صدمه به غضروف‌هاي زانو هم بيشتر خواهد شد. عامل بسيار اساسي که باعث فشار روي زانو مي‌شود وزن است. وزن متعادل عامل مهمي در پيشگيري از آرتروز است. تخمين‌زده مي‌شود، افرادي که ۱۰ کيلوگرم اضافه‌وزن دارند حدود ۵۰ درصد بيشتر از افراد با وزن ايده‌آل دچار آرتروز زانو مي‌شوند. در بيماراني که دچار افزايش وزن هستند با کاهش وزن مي‌توان تا حد زيادي درد بيمار و سرعت پيشرفت روند آرتروز را کاهش داد.
• آرتروز زانو و بيشتر نقاط بدن در خانم‌ها بيشتر از آقايان ديده مي‌شود. گرچه هنوز به‌درستي علت آن مشخص نيست ولي احتمال مي‌رود عواملي مانند اضافه‌وزن، تحرک کمتر، هورمون‌هاي زنانه، نرم‌تر بودن رباط‌هاي زانو در خانم‌ها و کمتر بودن قدرت عضلات در بروز بيشتر آرتروز زانو در خانم‌ها تاثيرگذار باشد، بنابراين منطقي است که خانم‌ها بيشتر مراقب مفاصل خود باشند.
• فعاليت‌هايي مانند وزنه‌برداري که فشار زيادي به سطح مفصلي زانو وارد مي‌کند يا ورزش‌هايي مانند واليبال و بسکتبال که مستلزم پرش‌هاي مکرر هستند ممکن است باعث شروع آرتروز يا تشديد آن شوند.
• وقتي وزنه‌بردار در حالت نشسته است و قصد دارد وزنه را بلند کند، زانوها فشار زيادي را تحمل مي‌کنند. مشابه اين وضعيت در زندگي روزمره ما هنگام جابجا کردن اشياي سنگين و… اتفاق مي‌افتد. وضعيت بد ديگر چمباتمه زدن است. در توالت‌هاي ايراني افراد بايد به حالت چمباتمه بنشينند و اين در درازمدت، آسيب‌رسان است. توالت‌هاي فرنگي براي مراقبت از مفصل زانو توصيه مي‌شوند.
مهم‌ترين علايم آرتروز مفصل زانو چيست؟
• درد: شايع‌ترين علامت آرتروز درد است، دردي که با فعاليت افزايش مي‌يابد. شکل درد نيز بستگي به مکان درگيري غضروف دارد. وقتي درگيري در کشکک زانو باشد، بيماران از درد جلو يا پشت زانو هنگام نشستن‌هاي طولاني‌مدت و خم کردن زانو هنگام بالا و پايين رفتن از پله شکايت مي‌کنند. آرتروزي که سطح مفصلي استخوان ران و استخوان ساق پا را درگير کرده باشد باعث درد هنگام راه رفتن مي‌شود؛ يعني وقتي که زانو بايد وزن بدن را تحمل کند. البته در اين مواقع نيز بالا و پايين رفتن از پله باعث افزايش درد مي‌شود. درد بيماران ممکن است متناوب باشد و با حرکات خاص يا در ساعات خاصي از روز ايجاد شود ولي در درازمدت و با شدت يافتن بيماري مدت زمان درد طولاني‌تر و دائمي‌تر خواهد شد.
• انحراف زانو: علامت شايع ديگري که ممکن است در بيماران مشاهده ‌شود، پرانتزي شدن تدريجي زانوهاست. با شيوع کمتري در بعضي از بيماران ضربدري شدن زانو را نيز مشاهده مي‌کنيم.
• محدوديت در دامنه حرکات زانو: گاهي مبتلايان به آرتروز زانو، نمي‌توانند زانو را به‌طور کامل خم کنند و هنگام خم کردن دچار درد يا گير کردن زانو مي‌شوند. عکس اين حالت نيز وجود دارد و گاهي بيماران قادر به صاف کردن کامل زانو نيستند.
• ام‌آرآي لازم نيست: پزشکان با معاينه ساده مي‌توانند آرتروز را تشخيص دهند و با يک راديوگرافي ساده مي‌توانند به‌طور قطعي آرتروز را تاييد کنند، امارآي در اکثر بيماران آرتروز زانو کمک‌کننده نيست و فقط هزينه اضافي به بيمار و سيستم درماني کشور تحميل مي‌کند، امارآي در زانوي دچار آرتروز مي‌تواند حتي گمراه‌کننده باشد و به‌طور کاذب پارگي منيسک نشان دهد.
دارودرماني يا جراحي تعويض مفصل؟
• داروهاي غضروف‌ساز: بسياري از سالمندان به درمان‌هاي دارويي روي مي‌آورند. امروزه داروهايي که به غضروف‌ساز معروف هستند در بازار وجود دارد که مصرف آنها بسيار هم رايج است، اما تحقيقات نشان داده که بيشتر اين داروها تاثيري روي غضروف ندارند و توصيه نمي‌شوند.
• مسکن‌ها: داروي ديگري که سالمندان به‌طور شايع از آن استفاده مي‌کنند مسکن‌ها هستند، اما مسکني که سالمند استفاده مي‌کند بايد حداقل عوارض جانبي را داشته باشد. مناسب‌ترين مسکن براي کاهش درد استامينوفن است که حداقل عوارض جانبي را دارد و اگر با دوز کافي استفاده شود در بيشتر بيماران موثر است. اگر موثر نبود، مي‌توان از مسکن‌هاي ديگري، البته با احتياط کامل استفاده کرد چون بسياري از سالمندان بيماري‌هاي زمينه‌اي دارند و مصرف مسکن‌هاي ديگر ممکن است باعث ايجاد مشکلات داخلي در آنها شود.
• داروهاي موضعي: استفاده از داروهاي موضعي به‌طور روتين توصيه نمي‌شود، چون درد آرتروز زانو عمقي است و داروهاي موضعي فقط چند ميليمتر داخل پوست نفوذ مي‌کنند. با اين حال چنانچه درد بيمار با داروهاي موضعي کاهش مي‌يابد، تجويز آنها بلامانع است.
• استفاده از ژل‌هاي تزريقي داخل زانو: گاهي براي کاهش درد آرتروز از ژل تزريقي استفاده مي‌شود. بيشتر ژل‌ها حاوي ترکيبي به نام اسيد هيالورونيک هستند که مانند گريس عمل مي‌کند. تزريق ژل در درازمدت موثر نيست ولي بيماران ممکن است چند هفته يا نهايت تا چند ماه احساس راحتي کنند. تزريق ژل براي بيماراني توصيه مي‌شود که درد شديد مقاوم به درمان‌هاي معمول (تغيير در شيوه زندگي، مسکن و…) داشته باشند و در عين حال به دليل وجود بيماري مزمن قلبي-عروقي و… يا سن پايين نتوانند تعويض مفصل شوند. تزريق ژل ممکن است عوارضي بر جاي گذارد. عوارض ممکن است التهاب شديد زانو، عفونت حاد، حساسيت و… باشد. همچنين بيماراني که اين ترکيبات را دريافت مي‌کنند اگر در آينده بخواهند عمل جراحي روي زانوي خود انجام دهند احتمال بروز عفونت در آنها بيشتر از معمول است، بنابراين براي بيماراني که احتمال مي‎‌رود در آينده نزديک تعويض مفصل شوند نبايد تزريق ژل انجام گيرد. آکادمي ارتوپدي آمريکا، تزريق اين فرآورده‌ها را به‌طور کلي توصيه نمي‌کند.
• تزريق کورتون: تزريق کورتون داخل زانو بيشتر از تزريق ژل رايج است ولي اين مورد هم بايد در موارد خاصي مثل وقتي که التهاب ناشي از آرتروز وجود دارد و بيمار به درمان‌هاي ديگر جواب نمي‌دهد انجام شود. تزريق به فاصله حداقل هر ۳ تا ۴ ماه انجام مي‌گيرد. اين کار هم در درازمدت خطر ايجاد عفونت زانو را بالا مي‌برد.
• تعويض مفصل: تعويض مفصل يک عمل جراحي غيراورژانس است و با تعويق آن حيات بيمار به خطر نمي‌افتد ولي يکي از موفق‌ترين اعمال جراحي است که بهبود زيادي در کيفيت زندگي انسان ايجاد مي‌کند. در تعويض مفصل لگن محدوديت سني وجود ندارد در حالي که در تعويض مفصل زانو بيمار بهتر است حداقل ۵۰ سال داشته باشد؛ گرچه در موارد استثنايي، قبل از ۵۰ سالگي هم تعويض مفصل انجام مي‌شود. مجددا تاکيد مي‌شود که تعويض مفصل زانو در بيماراني انجام مي‌شود که همه درمان‌هاي گفته شده مثل کاهش وزن، استفاده از داروي مسکن، تغيير شيوه زندگي و تقويت عضلات را انجام داده باشند ولي نتيجه نگرفته باشند. مورد بعدي بيماراني هستند که به‌دليل آرتروز دچار انحراف پيشرونده زانو هستند. اين بيماران اگر درد زيادي هم نداشته باشند بايد زودتر عمل شوند چون اين وضعيت ممکن است به‌تدريج باعث آسيب به بافت نرم اطراف مفصل شود و جراحي بعدي را مشکل‌تر کند.
چگونه بايد درد آرتروز را کاهش دهيم؟
• کاهش فشارهاي مکانيکي: اصل اول درمان آرتروز زانو، کاهش فشارهاي مکانيکي است. پس اولين توصيه کاهش وزن است، اما مشکلي که در کاهش وزن افراد مسن وجود دارد، بي‌تحرکي آنها به علت درد زانوست، بنابراين بايد ميزان کالري دريافتي محدود شود و البته بيماران بايد همزمان با رژيم گرفتن، فعاليت بدني خود را کاهش ندهند. بعضي از بيماري‌هاي هورموني مانند کم‌کاري تيروييد هم ممکن است باعث افزايش وزن بيمار شود که مي‌تواند باعث تشديد علائم شود و بيمار بايد تحت‌نظر پزشک متخصص غدد، تحت‌درمان قرار بگيرد. بيماران مبتلا به ديابت هم مي‌توانند با کاهش وزن بيماري ديابت و آرتروز را کنترل کنند.
• تقويت عضله چهارسرران: عضله چهارسر که در جلوي ران قرار گرفته است، بايد به‌صورت ايزومتريک تقويت شود؛ به اين معني که بدون خم و راست کردن زانو عضله بايد منقبض و منبسط شود.
• نرمش‌هاي کششي: کشش عضلات همسترينگ يا عضلات پشت ران بسيار کمک‌کننده است. هر چه اين عضلات نرم‌تر باشند فشار کمتري به زانو وارد مي‌شود.
• فيزيوتراپي: بيماراني که دچار محدوديت حرکتي زانو هستند به‌خصوص در مواقعي که نمي‌توانند زانويشان را صاف کنند با فيزيوتراپي بهتر مي‌شوند. با اين حال انجام فيزيوتراپي در بيشتر بيماران لازم نيست.
• راه‌ رفتن در آب: راه رفتن عادي تا حدي که براي بيمار درد ايجاد نکند، مفيد است. راه رفتن بايد در سطح صاف بدون شيب باشد. بالا و پايين رفتن از پله يا سطوح شيبدار باعث تشديد آرتروز و درد مي‌شود. نوع ديگر راه رفتن، قدم زدن در آب است. در آب فشار وزن روي زانو کاهش مي‌يابد ولي در عين حال فشار روي عضلات بيشتر و باعث تقويت عضله خواهد شد که عامل موثري در بهبود آرتروز است. بهترين ورزش براي اين بيماران راه رفتن در آب است. شناي کرال سينه هم بسيار مفيد است. راه رفتن در آب حداقل بايد ۳-۲ بار در هفته تکرار شود.
• استفاده از توالت فرنگي: زانوي بيماران نبايد بيش از ۹۰ تا ۱۰۰ درجه خم شود. نشستن به حالت دوزانو، چهارزانو يا چمباتمه حتي براي جوانان هم مضر است. بيماران مبتلا به آرتروز زانو بهتر است روي صندلي بنشينند، روي تخت بخوابند و از توالت فرنگي استفاده کنند. نماز هم در صورت صلاحديد پزشک بايد روي صندلي خوانده شود.
• بستن زانوبند: استفاده از زانوبند در کوتاه‌مدت باعث کاهش درد مي‌شود. استفاده از زانوبند عملکرد عضله را کم مي‌کند و در درازمدت باعث تضعيف آن مي‌شود که پيشرفت آرتروز را به‌دنبال دارد. زانوبند بايد چند روز يا حداکثر ۱ هفته استفاده شود، مگر در مواقع خاصي که پزشک توصيه کند.
• پاشنه گذاشتن داخل کفش: گاهي داخل کفش پاشنه‌هاي گوه‌اي استفاده مي‌شود، اما مطالعات جديدتر نشان مي‌دهند که اين مورد نيز نتيجه‌بخش نيست و توصيه نمي‌شود.
• گرمادرماني و سرمادرماني: گرمادرماني و سرمادرماني ممکن است در بعضي از بيماران موثر باشد.
• استفاده از عصا: استفاده از عصا، فشار را روي زانو و مفاصل اندام تحتاني کاهش مي‌دهد. بهتر است بيماراني که سن بالا و آرتروز شديدتري دارند تا قبل از انجام جراحي از عصا استفاده کنند.لینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط با این موضوع

بیماری،درمان بیماری،علائم بیماری،انواع بیماریدرمان …تور تایلند سفری به سرزمین شادی ها یک راه جالب برای غافلگیر کردن همسرتان یکی از مدیتیشن چیست و چگونه مدیتیشن کنیم سایت …مدیتیشن چیست و چگونه مدیتیشن کنیم مدیتیشن از بی ذهنی استحالتی است از آگاهی بی اندازه تعبیر خواب ابن سیرین پوتين پاي افزاري است مستحکم که در راه پيمائي هاي سخت و طولاني به پا مي کنيم معبران کهن گروه کوهنوردی باران کوهستان متن های ادبیمدیر سایت ٍ گروه کوهنوردی باران کوهستان تلفن آقای عادل مهربان سرپرست نظرات مقاله پيامدهاي خود ارضايي و مبارزه با آن …با توجه به زياد بودن نظرات مقاله پيامدهاي خود ارضايي و مبارزه با آن، تمام نظرات اين معین نجف ابادی اموزش نی وموسیقینی با همه ویژگی های خاص خود و با همه زیبایی هایی که در صدای آن نهفته است ، گاهی اوقات با پوست،سلامت پوست،مراقبت از پوست،تاتو،جوش …ماسک صورتلک صورتپوست زیبا آرایش صورتتاتوپوستجوش صورتدرمان جوش صورتانواع ماسک فرازهايي از کلام فرازهائي از كلام استاد قرآن حكيم را به هزار چشم نگريسته اند و همچنان به هزار چشم آرامش با یاد خدا آيات و نكته هاي قرآنیروز قیامت ، روز حساب در آیات سوره نبأ ، خدای متعال از آفرینش زمین و آسمان، جهان و منظور شما از ترک چیست؟ وب سایت خبری تحلیلی …گفته هاي اين اقا كذب محضه ما ترك هستيم هم از نظر نژادي و هم از نظر زباني اين كه تركان تعبیر خواب ابن سیرین پوتين پاي افزاري است مستحکم که در راه پيمائي هاي سخت و طولاني به پا مي کنيم معبران کهن در بیماری،درمان بیماری،علائم بیماری،انواع بیماریدرمان بیماری ها تور تایلند سفری به سرزمین شادی ها یک راه جالب برای غافلگیر کردن همسرتان یکی از مدیتیشن چیست و چگونه مدیتیشن کنیم سایت پزشکان بدون مرز مدیتیشن چیست و چگونه مدیتیشن کنیم مدیتیشن از بی ذهنی استحالتی است از آگاهی بی اندازه خالص معین نجف ابادی اموزش نی وموسیقی گفتی تو هم مثل منی، از یه شکست عاشقونه اومدی گفتم دیگه گریه نکن، عزیز من خوش اومدی گروه کوهنوردی باران کوهستان متن های ادبی «گويند زاغ سال بزيد و گاه عمرش ازين نيز درگذرد عقاب را سال عمر بيش نباشد» اين جمله اي نظرات مقاله «پيامدهاي خود ارضايي و مبارزه با آن» بازديد با توجه به زياد بودن نظرات مقاله «پيامدهاي خود ارضايي و مبارزه با آن»، تمام نظرات اين مقاله پوست،سلامت پوست،مراقبت از پوست،تاتو،جوش صورت،درمان جوش صورت پس از اینکه صورتتان را شستید، باید صورت خود را با آب خیلی سرد آبکشی کنید تمام خانم‌هایی که فرازهايي از کلام استاد فرازهائي از كلام استاد قرآن حكيم را به هزار چشم نگريسته اند و همچنان به هزار چشم ديگر مي آرامش با یاد خدا آيات و نكته هاي قرآنی روز قیامت ، روز حساب در آیات سوره نبأ ، خدای متعال از آفرینش زمین و آسمان، جهان و انسان ، شب مطالب قدیمی‌تر کوچه های دل بعد از سكس چكار بايد كرد ؟ پس از اينكه به اوج لذت جنسي رسيديد و تقريبا پس از حدود دقيقه

برچسب ها

اندکی تفکر …

از شکست نترس!
آن چیزی که باید از آن بترسی،
نشانه گرفتن اهداف کوچک است!
وقتی هدف بزرگی داشته باشی
حتی شکست خوردن در راه آن، با شکوه است.

پر بازدیدترین مطالب