رنگ ادرار خبر مي دهد از حال درون!مفیدستان:

رنگ ادرار خبر مي دهد از حال درون!


خبرگزاري آريا – هفته نامه سلامت – دکتر اميد قاروي آهنگر*: ادرار يکي از راه‌هاي دفع مواد زائد، متابوليت‌ها (مواد حاصل از سوخت و ساز سلول‌ها) و الکتروليت‌ها (عناصري مثل سديم، پتاسيم، کلسيم و…) از بدن است. دفع ادرار مساله بسيار مهمي ‌است زيرا هرگونه اختلال در آن مي‌تواند سلامت، را به خطر بيندازد. در اين رابطه حجم و رنگ ادرار از اهميت ويژه‌اي برخوردار است. کاهش و افزايش حجم ادرار و تغيير رنگ آن مي‌تواند ناشي از بيماري‌هاي مختلفي باشد. البته تنها با درنظر گرفتن ظاهر ادرار نمي‌توان بيماري را تشخيص داد. تغيير در رنگ، حالت يا حجم ادرار يک نشانه يا کليد تشخيصي است که فرد را ملزم به بررسي پزشکي و انجام آزمايش‌هاي مربوطه از جمله آناليز ادرار مي‌کند. صفحه «درمانگاه» اين هفته تغييرات ظاهري ادرار را مورد بررسي قرار مي‌دهد و شما را با انواع آزمايش‌هاي آن آشنا مي‌کند.

ادرار در حالت طبيعي چه ويژگي‌هايي دارد؟

ادرار در حالت طبيعي بايد کاملا شفاف باشد، به‌طوري که بتوان نوشته‌هاي يک کاغذ را از پشت ظرف شيشه‌اي حاوي ادرار خواند. رنگ آن نيز در صورت نوشيدن آب کافي مي‌تواند بي‌رنگ تا زرد ملايم باشد. اگر هم فرد در طول روز آب کمتري بنوشد، ادرار غليظ‌تر و رنگ زرد آن تيره‌تر مي‌شود اما شفافيت خود را حفظ مي‌کند. حجم ادرار نيز با توجه به ميزان مصرف مايعات و الکتروليت‌ها متغير است. براي مثال يک فرد ۷۰ کيلوگرمي ‌مي‌تواند در طول روز به‌طور متوسط بين ۲ تا ۵/۲ ليتر دفع ادرار داشته باشد. با درنظر گرفتن حجم مثانه در حالت پر (۳۰۰ تا ۴۰۰ سي‌سي) اين فرد بايد در روز ۴ تا ۵ بار ادرار کند.

رنگ ادرار خبر مي دهد از حال درون!

رنگ ادرار؛ زنگ هشدار!

بعضي از عوامل و بيماري‌ها مي‌توانند رنگ ادرار را تغيير دهند که در ادامه به مهم‌ترين اين تغييرات اشاره مي‌شود:

۱٫ ادرار قرمزرنگ: رنگ ادرار مي‌تواند به چند دليل قرمز ‌شود. يکي از اين عوامل دفع گلبول قرمز داخل ادرار است. براي مثال سنگ در مجاري ادراري مي‌تواند در مسير دفع خود خراش‌هايي ايجاد کند و باعث خونريزي شود. اين خون، رنگ ادرار را قرمز مي‌کند. سرطان‌ها در اين ناحيه مثل سرطان مثانه و همچنين بزرگي پروستات نيز مي‌توانند باعث دفع خون و قرمز شدن رنگ ادرار شوند. تصادف کردن، زمين خوردن، ضربه و مشت يا لگد به ناحيه شکم و مثانه نيز مي‌تواند با دفع خون در ادرار همراه شود. اختلالات کليه مثل گلومرونفريت (التهاب فيلترهاي‌ کليه‌) هم مي‌تواند ادرار را خون‌آلود و قرمزرنگ کند. بعضي از داروها نيز به واسطه آسيب‌هايي که به کليه وارد مي‌کنند، رنگ ادرار را به قرمز تغيير مي‌دهند.

البته ادرار قرمزرنگ هميشه ناشي از خونريزي نيست. گاهي دفع متابوليت‌هاي وابسته به عضلات (ميوگلوبين) نيز مي‌تواند رنگ ادرار را قرمز کند. براي مثال ورزش‌هاي خيلي سنگين، ضربه‌هاي شديد، آسيب به عضله، برق‌گرفتگي و بعضي از بيماري‌ها مي‌توانند باعث از بين رفتن قسمت‌هايي از عضله و دفع متابوليت‌هاي حاصل از آن در ادرار شوند که به اين حالت «ميوگلوبينوري» گفته مي‌شود. عفونت‌هاي ادراري نيز باعث قرمز شدن رنگ ادرار مي‌شوند. در هر صورت اين تغيير رنگ نشانه مهمي‌ است و حتما بايد علت آن با آزمايش ادرار مشخص شود.

۲٫ ادرار قهوه‌اي رنگ: قهوه‌اي شدن رنگ ادرار به معناي افزايش دفع بيلي‌روبين و اختلال کبدي است. براي مثال يکي از اولين علائم ابتلا به هپاتيت A مي‌تواند قهوه‌اي شدن رنگ ادرار باشد. بيلي‌روبين ماده‌اي است که از تجزيه سلول‌هاي قرمز خون در کبد حاصل مي‌شود. البته هر زمان که ادرار به‌دليل دفع بيلي‌روبين تيره مي‌شود، مدفوع نيز بايد بي‌رنگ يا کمرنگ شود زيرا باکتري‌ها بيلي‌روبين را در روده تجزيه مي‌کنند و رنگ سفيد به مدفوع مي‌دهند. اين ۲ نشانه همراه با هم (تيره شدن رنگ ادرار و بي‌رنگ شدن مدفوع) وجود اختلال کبدي را قطعيت مي‌بخشند. کيسه صفرا نيز بخشي از کبد است، بنابراين اگر دچار اختلال شود، رنگ ادرار را تغيير مي‌دهد. براي مثال اگر فرد سنگ صفرا داشته باشد و اين سنگ خروجي مجراي مشترک کبدي را ببندد، رنگ ادرار تيره مي‌شود.

۳٫ ادرار صورتي‌رنگ: رنگ صورتي ادرار ممکن است نشانه وجود خون به مقدار کم يا متابوليت‌هاي حاصل از دفع ماهيچه باشد. مصرف بعضي از مواد غذايي مثل چغندر نيز مي‌تواند رنگ ادرار را صورتي يا قرمز کند.

۴٫ ادرار سبزرنگ: سبز شدن رنگ ادرار خيلي شايع نيست. با اين حال عوامل مختلفي مثل مصرف داروهاي ضدافسردگي، بيماري پارکينسون يا حتي مصرف بعضي مواد غذايي نيز مي‌توانند رنگ ادرار را به سبز نزديک کنند.

وقتي ادرار کدر و بدبو مي‌شود…

کدر شدن ادرار مي‌تواند نشانه‌اي از عفونت در دستگاه ادراري باشد که علت آن دفع بالاي سلول‌هاي التهابي است. به‌طور کلي، عفونت‌هاي ادراري مي‌توانند باعث کدر شدن، بدبو شدن يا تغيير رنگ ادرار به قرمز شوند.

وقتي ادرار کف‌آلود مي‌شود…

کف کردن ادرار مي‌تواند نشانه دفع پروتئين در حجم بالا بر اثر مشکلات کليوي مثل گلومرولونفريت‌ها باشد. البته اين حالت يکي از علامت‌هاي ديررس اختلال کليوي است. به اين معنا که فرد حتما تا قبل از کف‌دار شدن ادرار، به واسطه علائم ديگر مثل ورم پا، پف دور چشم و… متوجه بيماري خود شده و احتمالا تحت بررسي و درمان است.

تغيير رنگ ادرار هميشه نشانه بيماري نيست

رنگ ادرار مي‌تواند به دنبال مصرف بعضي از مواد غذايي رنگدانه‌دار و گروهي از داروها و حتي مولتي‌ويتامين‌ها نيز تغيير کند. داروها و متابوليت‌هاي آنها پس از مصرف به ۲ صورت از بدن دفع مي‌شوند؛ يکي از اين راه‌ها دفع کبدي است که از طريق صفرا و مدفوع انجام مي‌شود و راه ديگر دفع کليوي از طريق ادرار است. خيلي از داروها به‌طور همزمان دفع کبدي و کليوي دارند. براي مثال يک دارو ممکن است ۷۰ درصد دفع کليوي و ۳۰ درصد دفع کبدي داشته باشد يا برعکس. هر دارويي که دفع غالب آن از طريق کليه باشد، ممکن است رنگ ادرار را تغيير دهد. براي مثال فنازوپيريدين يکي از داروهاي معروفي است که رنگ ادرار را تيره و قرمز مي‌کند. اين دارو نوعي مسکن است که به‌طور کوتاه‌مدت براي سوزش ادرار تجويز مي‌شود. ريفامپين از ديگر داروهايي است که رنگ ادرار را تغيير مي‌دهد. اين دارو اغلب براي درمان سل ريوي استفاده مي‌شود. در هر صورت پزشکان بايد هنگام تجويز اين داروها بيمار را از تغيير رنگ ادرار مطلع کنند تا باعث بروز نگراني بي‌مورد نشود.

چه زماني بايد به پزشک مراجعه کنيم؟

تغيير رنگ ادرار مي‌تواند عوامل مختلفي داشته باشد؛ از کم‌آبي بدن گرفته تا عفونت‌ها، سنگ يا تومور کليه، بيماري‌هايي مثل گلومرولونفريت و تب‌هاي گذرا بر اثر آنفلوانزا‌ همگي مي‌توانند رنگ ادرار را تغيير دهند. در هر صورت اين تغيير رنگ هميشه نياز به بررسي پزشکي و انجام آزمايش ادرار دارد، مگر اينکه فقط ناشي از کم‌آبي بدن باشد.

آزمايش‌هاي ادرار را مي‌توان به ۳ گروه تقسيم کرد؛ آزمايش رندوم ادرار معمولا به صورت صبحگاهي انجام مي‌شود و پايه‌اي براي آزمايش‌هاي اختصاصي‌تر است. آزمايش ادرار ۲۴ ساعته نيز براي اندازه‌گيري و بررسي عوامل مختلف مثل ميزان دفع پروتئين، کلسيم، سديم، اگزالات، پتاسيم و… انجام مي‌شود. براي اين آزمايش ظرفي در اختيار فرد قرار مي‌گيرد که بايد طي ۲۴ ساعت (از يک صبح تا صبح روز بعد) ادرار خود را داخل آن بريزد. البته براي شروع آزمايش بايد ادرار اول بعد از بيدار شدن از خواب را دور ريخت زيرا اين ادرار از شب قبل در مثانه جمع شده اما بعد از آن تا اولين ادرار صبح فردا بايد تمام ادرار را داخل ظرف منتقل کرد و آن را به آزمايشگاه تحويل داد. يکي ديگر از انواع آزمايش‌هاي ادرار، کشت ادرار است که براي بررسي عفونت انجام مي‌شود. در اين آزمايش، ادرار در محيط مناسب کشت قرار مي‌گيرد تا مشخص شود آيا باکتري در آن رشد مي‌کند يا نه؟ حاضر شدن جواب اين آزمايش ممکن است تا ۷۲ ساعت طول بکشد.

از برگه آزمايش خود سر در نمي‌آوريد؟!

در برگه جواب آزمايش ادرار (Urine Analysis) عوامل مختلفي ذکر مي‌شود که در ادامه به مهم‌ترين آنها اشاره خواهيم کرد:

Color: بيانگر رنگ ادرار است و در حالت طبيعي زرد (Yellow) ذکر مي‌شود.

Appearance: بيانگر ظاهر ادرار است که در حالت طبيعي شفاف (Clear) ذکر مي‌شود.

pH: بيانگر ميزان اسيديته ادرار است. ادرار در حالت طبيعي اسيدي است و معمولا pH بين ۵ تا ۶ دارد. گاهي ادرار به واسطه بعضي از بيماري‌ها مثل RTA (اسيدوز توبولي کليوي) قليايي مي‌شود و pH آن به بالاي ۷ مي‌رسد. قليايي شدن ادرار اهميت ويژه‌اي دارد زيرا فرد را مستعد ايجاد سنگ‌هاي ادراري مي‌کند.

Specific gravity: بيانگر قدرت کليه براي تغليظ ادرار است. بررسي اين عامل براي بعضي از افراد به‌خصوص کساني که دفع ادرار بالايي دارند (بيش از ۳ تا ۵/۳ ليتر در روز) مهم است. کليه در حالت طبيعي مي‌تواند ادرار را به قدري غليظ کند که فرد در روز فقط ۵/۰ تا ۱ ليتر دفع ادرار داشته باشد. اين ويژگي در زمان کم‌آبي به حفظ آب در بدن کمک مي‌کند. از طرف ديگر، کليه اين قدرت را دارد که حتي اگر فرد در روز تا ۱۲ ليتر آب بنوشد، به همين ميزان ادرار از بدن دفع کند. بعضي از بيماري‌ها مثل ديابت، اختلالات کليوي، مغزي و… فرد را دچار پرادراري مي‌کنند. در اين وضعيت بيمار با وجود اينکه مايعات کمي‌ مصرف مي‌کند، دفع ادرار بالايي دارد. بنابراين بررسي Specific gravity در اين افراد پراهميت است. البته يک فرد سالم در حالت ناشتايي Specific gravity بالاتري دارد اما اگر مقدار زيادي آب بنوشد و بعد آزمايش بدهد، ميزان اين عامل پايين‌تر مي‌آيد. ميزان Specific gravity تا حدودي با رنگ ادرار تطابق دارد. هر چه ادرار کمرنگ‌تر باشد، مقدار اين عامل پايين‌تر خواهد بود و برعکس.

Protein: بيانگر دفع پروتئين از ادرار است که ميزان آن با علامت‌هاي +، ++ و +++ مشخص مي‌شود. در صورت وجود پروتئين در ادرار بايد براي فرد آزمايش ۲۴ ساعته ادرار درخواست شود.

Glucose: بيانگر وجود قند در ادرار است. هر زمان ميزان قند خون از آستانه بدن بالاتر برود (بالاتر از ۲۰۰-۱۸۰ ميلي‌گرم در دسي‌ليتر)، کليه به صورت دفاعي قند اضافه را از طريق ادرار دفع مي‌کند. دفع قند از ادرار يکي از عواملي است که باعث نارسايي کليوي در افراد ديابتي مي‌شود. کليه هنگام دفع قند از ادرار، آب بدن را نيز دفع مي‌کند. در نتيجه يکي از اولين علائم ديابت پرادراري است.

Blood: بيانگر وجود خون در ادرار است. در صورت مثبت شدن اين عامل، بايد دنبال منشاء آن بگرديم که آيا اين خون ناشي از دفع RBC يا گلبول‌هاي قرمز است يا بر اثر دفع متابوليت‌هاي ماهيچه وارد ادرار شده است.

Ketone: بيانگر دفع کتون از ادرار است که مي‌تواند به واسطه ناشتايي طولاني‌مدت اتفاق بيفتد. هر زمان که فرد دچار کمبود قند مي‌شود، بدن براي تامين انرژي از چربي‌هاي ذخيره‌شده استفاده مي‌کند. کتون يکي از متابوليت‌هاي حاصل از سوخت چربي‌هاست. البته در بعضي موارد نيز بدن قند کافي در اختيار دارد اما نمي‌تواند آن را به مصرف برساند. وسيله استفاده از قند در بدن انسولين است. بنابراين کمبود يا نقص در انسولين مي‌تواند باعث دفع کتون از ادرار شود. براي مثال اگر فرد مبتلا به ديابت نوع ۱ انسولين خود را تزريق نکند، دچار دفع کتون يا حتي در موارد شديدتر دچار کماي ديابتي مي‌شود. البته بايد توجه داشت کتون بر اثر ناشتايي طولاني‌مدت و روزه‌داري هم مي‌تواند در آزمايش ادرار مثبت شود.

Bilirubin: بيانگر دفع بيلي‌روبين از ادرار است. در اين وضعيت رنگ ادرار قهوه‌اي مي‌شود.

Nitrite: بيانگر وجود نيتريت در ادرار است که مي‌تواند به واسطه وجود باکتري‌ها اتفاق بيفتد.

Bacteria: بيانگر وجود باکتري در ادرار است که ميزان آن با واژه‌هاي کم (few)، متوسط (medium) يا زياد (many) تعريف مي‌شود. باکتري در ادرار لزوما به معناي وجود عفونت نيست. به عبارت ساده‌تر، اگر در ادرار باکتري ديده شود اما فرد بي‌علامت باشد به درمان نياز پيدا نمي‌کند، مگر در موارد استثنا مثل افراد مبتلا به بيماري‌هاي نقص ايمني، خانم‌هاي باردار و کساني که پيوند کليه شده‌اند. خيلي از خانم‌ها به‌خصوص در دوران يائسگي از ادرار خود باکتري دفع مي‌کنند اما علامتي ندارند. حتي ممکن است فاکتور نيتريت در آزمايش ادرار آنها مثبت شود اما اگر علامت نداشته باشند نيازي به درمان نخواهند داشت. درمان زماني لازم مي‌شود که سوزش و تکرر ادرار، درد زير شکم و تب و لرز وجود داشته باشد و جواب آزمايش کشت ادرار مثبت شود.

Crystal: بيانگر وجود کريستال در ادرار است. افرادي که مستعد سنگ‌سازي کليه هستند، کانون‌هاي کوچک سنگ را به صورت کريستال از ادرار دفع مي‌کنند. يکي از کريستال‌هاي شايع کلسيم اگزالات است که به راحتي زير ميکروسکوپ ديده مي‌شود. افرادي که از ادرار کريستال دفع مي‌کنند بايد مراقب باشند که دچار کم‌آبي و غلظت ادرار نشوند. همچنين نبايد در رژيم غذايي خود به ميزان زياد از مواد حاوي اگزالات استفاده کنند.

W.B.C: بيانگر دفع سلول‌هاي التهابي (گلبول‌هاي سفيد) از ادرار است. خيلي اوقات به اشتباه تصور مي‌شود که دفع W.B.C از ادرار فقط نشانه وجود عفونت است، در حالي که مصرف بعضي داروها، وجود سنگ، بيماري‌هاي التهابي کليه و عوامل تحريک‌کننده سيستم ايمني نيز مي‌توانند باعث دفع W.B.C از ادرار شوند. در هر صورت علت دفع ادراري W.B.C بايد مورد بررسي قرار بگيرد.

R.B.C: بيانگر دفع سلول‌هاي قرمز (گلبول‌هاي قرمز خون) از ادرار است. با مشخص شدن نوع R.B.C مي‌توان تشخيص داد که اين سلول‌ها از مجاري ادراري دفع شده‌اند يا از کليه و نواحي بالاتر؟

EP: بيانگر دفع سلول‌هاي مجاري ادراري و مثانه از ادرار است. مثبت شدن EP نشان مي‌دهد سلول‌هايي از ديواره مجاري يا مثانه کنده شده و داخل ادرار آمده‌اند. با بررسي اين سلول‌ها در افراد مبتلا به سرطان مي‌توان به وضعيت بيماري پي برد اما EP در يک فرد سالم معمولا ارزش تشخيصي ندارد.

*متخصص بيماري‌هاي داخليلینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط

رنگ لباس خبر می‌دهد از سر درونصبح بخیر رنگلباسخبرمی‌دهدازسردرون ۱۳۹۵۸۳۰ رنگ لباس خبر می‌دهد از سر درون رنگ لباس انتخاب لباسلباس های قرمز تقریبا همه انسان ها رنگ خاصی را بیشتر از رنگ های دیگر دوست دارند مثلا خود من رنگ سفید را برای لباس بیشتر تغيير رنگ ادرار نشانه چيست؟سایت تبیان ۱۳۹۲۷۲۳ خبر می‌دهند هرچه می‌نوشید، از کلیه عبور می‌کند و ادرار انعکاسی از آن‌ها می‌باشد و می‌تواند زنگ خطری برای اتفاقاتی باشد که در بدن شما رخ می‌دهد انواع رنگ ادرار ادرار بیشتر رنگ رخساره خبر می دهد از سر درون عکس دمادمدمادم جدیدترین اخبار آرنانیوزاخبارگوناگون ۱۳۹۵۷۲۶ رنگ رخساره خبر می دهد از سر درون عکس رنگ رخساره خبر می دهد از سر درون رنگ پوست و نوع طبع نیز با هم مرتبط هستند، افراد با طبیعت گرم و تر، معمولاً پوست سرخ و سفید بیشتر رنگ رخساره خبر می دهد از سر درون عکسباشگاه خبرنگاران جوان رنگرخسارهخبرمیدهدازسردرونعکس ۱۳۹۵۷۲۷ یاد بگیرید که چگونه می توانید از این تمرین باستانی برای کشف سرنخ سلامت خود استفاده کنید رنگ رخساره خبر می دهد از سر درون رنگ پوست و نوع طبع نیز با هم مرتبط بیشتر رنگ رخساره خبر می دهد از سر درونپارسینه رنگرخسارهخبرمیدهدازسردرون ۱۳۹۵۷۲۷ رنگ رخساره خبر می دهد از سر درون برای هزاران سال، شفادهندگان چینی با خواندن چهره موفق به شناسایی و تشخیص انواع بیماریها می شدند شما نیز با استفاده از این چارت می بیشتر رنگ رخساره خبر می دهد از سر درون عکس پایگاه خبری تحلیلی علت رنگرخسارهخبرمیدهدازسردرونعکس ۱۳۹۵۷۲۶ خارش پوست و کم رنگی ادرار و مدفوع لوپوس وجود هر نوع جوش بر روی پوست صورت از وجود مشکلی در بدن خبر می دهد اگر این جوش ها در امتداد گونه ها و دارای ظاهری مانند پروانه بیشتر رنگ رخساره خبر می دهد از سر درون گیگرمجتبی رنگرخسارهخبرمیدهدازسردرون ۱۳۹۵۷۲۷ یاد بگیرید که چگونه می توانید از این تمرین باستانی برای کشف سرنخ سلامت خود استفاده کنید رنگ رخساره خبر می دهد از سر درون رنگ پوست و نوع طبع نیز با هم مرتبط بیشتر ساجده رنگ رخساره خبر می دهد از سر درون عکس ۱۳۹۵۷۳۰ یاد بگیرید که چگونه می توانید از این تمرین باستانی برای کشف سرنخ سلامت خود استفاده کنید رنگ رخساره خبر می دهد از سر درون رنگ پوست و نوع طبع نیز با هم مرتبط بیشتر رنگ رخساره خبر می دهد از سر درون تشخیص بیماری از روی چهره انسان تشخیصبیماریازرویچهرهانسان ۱۳۹۵۷۲۸ یاد بگیرید که چگونه می توانید از این تمرین باستانی برای کشف سرنخ سلامت خود استفاده کنید رنگ رخساره خبر می دهد از سر درون رنگ پوست و نوع طبع نیز با هم مرتبط بیشتر رنگ رخساره خبر می دهد از سر درون عکس پرتال جامع تایا رنگرخسارهخبرمیدهدازسردرونعکس ۱۳۹۵۷۲۷ رنگ رخساره خبر می دهد از سر درون عکس به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ حتما برای شما پیش آمده است فردی مسن و با تجربه با نگاه کردن به صورت شما بگوید بیشتر رنگ رخساره خبر می دهد از سر درون عکس دمادمدمادم جدیدترین اخبار آرنانیوزاخبارگوناگون ۱۳۹۵۷۲۶ رنگ رخساره خبر می دهد از سر درون عکس رنگ رخساره خبر می دهد از سر درون رنگ پوست و نوع طبع نیز با هم مرتبط هستند، افراد با طبیعت گرم و تر، معمولاً پوست سرخ و سفید بیشتر رنگ رخساره خبر می دهد از سر درون عکسباشگاه خبرنگاران جوان رنگرخسارهخبرمیدهدازسردرونعکس ۱۳۹۵۷۲۷ یاد بگیرید که چگونه می توانید از این تمرین باستانی برای کشف سرنخ سلامت خود استفاده کنید رنگ رخساره خبر می دهد از سر درون رنگ پوست و نوع طبع نیز با هم مرتبط بیشتر رنگ رخساره خبر می دهد از سر درونپارسینه رنگرخسارهخبرمیدهدازسردرون ۱۳۹۵۷۲۷ رنگ رخساره خبر می دهد از سر درون برای هزاران سال، شفادهندگان چینی با خواندن چهره موفق به شناسایی و تشخیص انواع بیماریها می شدند شما نیز با استفاده از این چارت می بیشتر رنگ رخساره خبر می دهد از سر درون عکس پایگاه خبری تحلیلی علت رنگرخسارهخبرمیدهدازسردرونعکس ۱۳۹۵۷۲۶ خارش پوست و کم رنگی ادرار و مدفوع لوپوس وجود هر نوع جوش بر روی پوست صورت از وجود مشکلی در بدن خبر می دهد اگر این جوش ها در امتداد گونه ها و دارای ظاهری مانند پروانه بیشتر رنگ رخساره خبر می دهد از سر درون گیگرمجتبی رنگرخسارهخبرمیدهدازسردرون ۱۳۹۵۷۲۷ یاد بگیرید که چگونه می توانید از این تمرین باستانی برای کشف سرنخ سلامت خود استفاده کنید رنگ رخساره خبر می دهد از سر درون رنگ پوست و نوع طبع نیز با هم مرتبط بیشتر ساجده رنگ رخساره خبر می دهد از سر درون عکس ۱۳۹۵۷۳۰ یاد بگیرید که چگونه می توانید از این تمرین باستانی برای کشف سرنخ سلامت خود استفاده کنید رنگ رخساره خبر می دهد از سر درون رنگ پوست و نوع طبع نیز با هم مرتبط بیشتر رنگ رخساره خبر می دهد از سر درون تشخیص بیماری از روی چهره انسان تشخیصبیماریازرویچهرهانسان ۱۳۹۵۷۲۸ یاد بگیرید که چگونه می توانید از این تمرین باستانی برای کشف سرنخ سلامت خود استفاده کنید رنگ رخساره خبر می دهد از سر درون رنگ پوست و نوع طبع نیز با هم مرتبط بیشتر رنگ رخساره خبر می دهد از سر درون عکس پرتال جامع تایا رنگرخسارهخبرمیدهدازسردرونعکس ۱۳۹۵۷۲۷ رنگ رخساره خبر می دهد از سر درون عکس به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ حتما برای شما پیش آمده است فردی مسن و با تجربه با نگاه کردن به صورت شما بگوید بیشتر رنگ رخساره خبر می دهد از سر درون عکس ساعت رنگرخسارهخبرمیدهدازسردرونعکس ۱۳۹۵۸۴ درد شکم، خارش پوست و کم رنگی ادرار و مدفوع لوپوس وجود هر نوع جوش بر روی پوست صورت از وجود مشکلی در بدن خبر می دهد اگر این جوش ها در امتداد گونه ها و دارای ظاهری مانند بیشتر زاهدانه رنگ رخساره خبر می دهد از سر درون عکسزاهدانه سیستان ۱۳۹۵۷۲۷ یاد بگیرید که چگونه می توانید از این تمرین باستانی برای کشف سرنخ سلامت خود استفاده کنید رنگ رخساره خبر می دهد از سر درون رنگ پوست و نوع طبع نیز با هم مرتبط بیشتر

برچسب ها

اندکی تفکر …

‌سرانجام روزی به حکمت همه اتفاقات زندگی پی خواهی برد....
از سر درگمی ها بگذر و لبخند بزن...
اعتماد کن به حکمت خدایی که از هرکسی نسبت به بندگانش دلسوزتر است...

پر بازدیدترین مطالب