پر بازدید ترین مطالب

رنو- مرسدس بنز- نيسان و ساخت يک موتور 1.3 ليتري مشترک


رنو- مرسدس بنز- نيسان و ساخت يک موتور 1.3 ليتري مشترک

خبرگزاري آريا – مدتي است که رنو و مرسدس بنز همکاري هايي را در بخش فني با همديگر آغاز کرده اند. توسعه موتور يکي از بندهاي اين همکاري بوده و اين دو کمپاني آلماني و فرانسوي قصد دارند براي کاهش هزينه ها از موتورهاي مشترک استفاده کنند.
در اين راستا رنو اخيرا از يک موتور کم حجم رونمايي کرده که با همکاري اشتوتگارتي ها طراحي و توليد شده است. با توجه به اين مساله مي توان انتظار داشت که موتور مذکور، علاوه بر محصولات رنو، نيروبخش مرسدس بنز A کلاس و چند محصول ديگر با برندهاي نيسان و حتي داچيا خواهد بود.

اين موتور که حجمي برابر با 1.3 ليتر دارد، از اوايل سال 2018 در مدل هايي مثل Scenic و Grand Scenic به کار گرفته خواهد شد. البته به نظر نمي رسد که فيس ليفت مگان نيز از اين موتور پربازده بي بهره بماند.
رنو در توصيف موتور مشترک جديد، از عبارت “بهبود چشمگير براي لذت رانندگي” استفاده نموده و ارايه گشتاور در دورهاي پايين را از ويژگي هاي کليدي آن برشمرده است. مصرف سوخت بهينه و آلايندگي کمتر از ديگر مزايايي است که فرانسوي ها به آن اشاره کرده اند.

اين موتور توربو براي توليد در سه نسخه برنامه ريزي شده است. نسخه پايه در حالت استاندارد 115 اسب بخار داشته و در مدل هاي پايين رده فقط با گيربکس دستي ترکيب خواهد شد. دو نسخه ديگر 140 و 160 اسب بخار قدرت دارند و نيروي آنها از طريق گيربکس دو کلاچه اتوماتيک به چرخ ها انتقال خواهد يافت.

قدرتمندترين نسخه از موتور جديد رنو، بين 260 الي 270 نيوتن متر گشتاور توليد نموده و مي تواند شتاب صفر تا صد را در خودرويي مثل Scenic در عرض 9.1 ثانيه محقق کند.
طبق اطلاعيه رسمي انتشار يافته، نيسان هم با استفاده از تجارب و تکنولوژي هاي به کار رفته در موتور GT-R، در توسعه اين موتور 1.3 ليتري نقش داشته است.
با توجه به حضور رنو در بازار ايران، دور از انتظار نيست که اين موتور روزي در زير کاپوت برخي مدل ها به کشورمان راه پيدا کند. ظاهرا رنو کارخانه خود در وايادوليد اسپانيا را براي توليد موتور ياد شده انتخاب کرده است.لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب