پر بازدید ترین مطالب

راه هاي ايجاد تعادل بين کار و زندگي شخصي


راه هاي ايجاد تعادل بين کار و زندگي شخصي

خبرگزاري آريا –
تعادل ميان کار و زندگي
برقراري تعادل به معني ساخت يک ديوار غيرقابل نفوذ بين زندگي شخصي و کاري نيست
اين روزها برقراري تعادل ميان کار و زندگي را مي توان از جمله شاهکارهاي آدم ها دانست که خيلي هم راحت به نظر نمي رسد. يکي از دلايل اين مسئله آن است که تکنولوژي باعث شده کارمندان هميشه و در هر ساعتي از شبانه روز در دسترس باشند و به اين وسيله فاصله بين خانه و کار تقريبا از بين رفته است.
به گفته لوئيس هاوز (Lewis Howes)، کارآفرين و نويسنده کتاب «مدرسه تعالي» (The School of Cgreatness) «تلفن هاي هوشمند بزرگترين نعمت و همچنين نفرين حرفه اي مدرن هستند.»
به گفته وي به لطف وجود آنها من مي توانم از هر جا و در هر زمان کار کنم و اگر به هر دليلي خانه نشين شوم باز هم مي توانم واقعا کارآمد باشم. همچنين با وجود اين ابزارها و تکنولوژي ها هيچ چيز نمي تواند مانع کار کردن شبانه روزي شود.
ترس از دست دادن شغل نيز از جمله عواملي است که کارمندان را تشويق مي کند ساعات بيشتري در محل کار بمانند. گزارش ها و پژوهش هاي انجام شده در مدرسه کسب و کار هاروارد نشان مي دهد خيل عظيم 94 درصدي از حرفه اي ها بيش از 50 ساعت در هفته کار مي کنند و تقريبا نيمي از آنها اظهار داشته اند بيش از 65 ساعت در هفته کار مي کنند.
سلامتي و افراط در کار
کارشناسان معتقدند استرس ناشي از روزهاي کاري بي پايان بسيار مخرب است. اين گونه افراط در کار و ساعات اضافه کاري به روابط، سلامت و شادي کلي شما آسيب مي رساند.
همانطور که بسياري از متخصصان در خصوص اين موضوع اشاره کرده اند، برقراري تعادل به معني ساخت يک ديوار غيرقابل نفوذ بين زندگي شخصي و کاري نيست بلکه به معني يافتن راهي براي اتصال و ادغام اين دو است. بسياري از کارمندان نيز در غلبه بر احساس گناه ناشي از کار کردن هاي طولاني مدت و قبول نياز به زمان شخصي خصوصي دچار مشکل هستند.
برقراري تعادل ميان کار و زندگي براي هر فرد معناي متفاوتي دارد اما در اين مقاله نکاتي را با شما در ميان گذاشته ايم که مي توانند براي يافتن تعادلي که براي زندگي مناسب باشد به شما کمک کند.
هر غروب کار نکنيد
فناوري هاي اداري در سال هاي اخير پيشرفت هاي زيادي داشته اند: مسافرت يا بيماري ديگر لزوما به معناي در دسترس نبودن نيست و هر کسي مي تواند از راه دور کار کند اما اين موضوع بدان معنا نيست که ما هرگز نبايد دست از کار کردن برداريم.
شايد بخشي از فرهنگ محل کار اين گونه باشد که هر غروب بايد در دفتر بمانيد يا شايد پس از استراحت کوتاهي به دفتر برگرديد اما فقط براي چند شب اين کار را نکنيد و ببينيد چه اتفاقي مي افتد.
زماني پس از کار را به استراحت يا تمرکز بر ساير بخش هاي زندگي اختصاص دهيد. زندگي فقط کار کردن محض نيست. ما براي کار زندگي نمي کنيم بلکه براي زندگي مان کار مي کنيم. پس بايد زماني براي زندگي کردن نيز به خودمان اختصاص دهيم.
در ساعات غيرکاري وسايل ارتباطي را کنار بگذاريد
ما براي ساده کردن کارمان وسايل و لوازم شخصي و کاري را ادغام کرده ايم. مطالعات نشان داده اند ساده ترين عمل چک کردن ايميل اعتيادآور است. حال تصور کنيد در دنياي امروز که پر از انواع شبکه هاي اجتماعي دربردارنده روابط گسترده است چه اعتيادي گريبانگير تک تک افراد است.
با اين وجود حتي اگر پاي کامپيوتر مشغول کار نباشيد، چک کردن مداوم ابزارهاي ارتباطي به اين معناست که شما نمي توانيد به صورت مطلق از کارتان جدا شويد و کاملا بر ساير جوانب زندگي تان تمرکز کنيد.
پس همه راه هاي ارتباطي اينترنتي را قطع کنيد. به کارمندان، مدير يا همکارانتان بگوييد تنها راه ارتباطي با شما هنگامي که سر کار نيستيد فقط موبايل تان است. ممکن است اين کار در ابتداي امر وحشتناک به نظر بيايد اما واقعا اينطور نيست.
حتما اتفاق افتاده که سعي کنيد با ايميل يا پيام کوتاه با کسي ارتباط برقرار کنيد. اگر وي به پيام شما پاسخ نداد، با او تماس گرفتيد؛ در غير اين صورت تا روز کاري بعدي صبر کرديد. براي ترک اين عادت، هر روز غروب يا اول صبح 15 دقيقه براي خودتان زمان ممنوعه در نظر بگيريد که ايميل يا ساير کانال هاي ارتباطي اداري تان را چک نکنيد، مگر اينکه واقعا مجبور باشيد. پس از چند هفته که به اين روال عادت کنيد خواهيد ديد انجام اين کار لزومي ندارد.
ايجاد تعادل بين کار و زندگي شخصي
اجراي روال روزانه محکم و قوي به شما کمک خواهد کرد به تعادلي که در زندگي به آن نياز داريد، برسيد
آخر هفته ها را به عنوان تعطيلات در نظر بگيريد
تعطيلات آخر هفته وقت مناسبي براي استراحت و تجديد قواست. زمان را هدر ندهيد. پس از خروج از اداره در آخرين روز کاري هفته تمام روابط اينترنتي کاري تان را قطع کنيد و از آخر هفته لذت ببريد.
در برابر اصرار به آنلاين شدن کاري در شب جمعه مقاومت کنيد. اين عادت در ميان افرادي که مي خواهند از آغاز هفته جلوتر باشند بسيار رايج است. غالب اوقات اين کار ضروري، لازم يا حتي کاربردي نيست. از غروب جمعه لذت ببريد، استراحت کنيد و صبح شنبه با نيروي تازه هفته کاري را شروع کنيد.
ارتباطات در خدمت بهره وري نه آنلاين بودن دائمي
تکنولوژي شيوه کار کردن ما را تغيير داده. اين بستگي به استفاده شما از آن دارد که بايد به شيوه اي بسيار موثر باشد. اين امر به معناي تغيير طرز تفکر شما درباره استفاده از امکانات رفاهي است.
زماني که در سفر هستيد يا براي کار روي پروژه به خصوصي به فضاي آرام تر و محيطي با حواس پرتي کمتري نياز داريد، کار کردن از راه دور منطقي به نظر مي رسد.
ممکن است برايتان اتفاق افتاده باشد که بايد کاري را تمام کنيد اما مجبوريد بنا به دليلي مانند آوردن فرزندتان از مهد يا مدرسه کمي زودتر از شرکت خارج شويد.
در اين صورت استفاده از تکنولوژي براي تکميل کارهاي ناتمام تان بسيار نفيس و ارزشمند است. بسيار مهم است که بتوانيد از تکنولوژي موبايل به شيوه اي استفاده کنيد که زندگي تان را بهبود بخشد. به خاطر داشته باشيد از موبايل به عنوان روشي براي تمديد ساعات کاري غيرضروري استفاده نکنيد.
نقش کار را در زندگي تان بشناسيد
کار در زندگي نقشي اساسي ايفا مي کند. کار است که برق خانه را روشن نگه مي دارد، اجاره خانه و قسط وام ها را مي دهد، براي دوران بازنشستگي ذخيره مي کند و رفتن به تعطيلات ساليانه را ممکن مي کند. قبول طرز تفکري صحيح در اين خصوص به شما کمک مي کند به جاي اينکه کار برايتان يک دوندگي بي پايان به نظر برسد، از ثمره زحمات تان لذت ببريد.
روال روزانه اي براي خود ايجاد کنيد
اجراي روال روزانه محکم و قوي به شما کمک خواهد کرد به تعادلي که در زندگي به آن نياز داريد، برسيد. استقرار و تثبيت عادت هاي قوي مانند اينکه در شبانه روز 8 ساعت بخوابيد، ايميل را در ساعات اوليه صبح چک نکنيد، درست و صحيح غذا بخوريد يا ورزش کنيد، شما را سالم تر و شادتر مي کند.
ياد بگيريد نفس بکشيد
گاهي اوقات کار مي تواند آنقدر سخت و طاقت فرسا باشد که موجب عصبانيت و آشفتگي فکري شود. همين موارد باعث مي شود بعضا به معني واقعي کلمه نفس تان را حبس کنيد. اگر مي خواهيد سالم بمانيد، نبايد هيچ کدام از اين حالات و وضعيت ها را ادامه دهيد. آرام باشيد و يک نفس عميق بکشيد. اين کار به شما کمک مي کند آرام شويد و در عين حال به شما فرصت مي دهد تجديد قوا کنيد و شرايط فعلي را ارزيابي کنيد.
منبع:هفته نامه آسيالینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب