پر بازدید ترین مطالب

رازيانه، تازيانه‌اي بر بيماري‌ها


رازيانه، تازيانه‌اي بر بيماري‌ها

خبرگزاري آريا –
رازيانه, خواص رازيانه, خاصيت رازيانه
گياه «رازيانه» با فوائد درماني متنوع در درمان کم‌خوني، سوء‌هاضمه، يبوست،‌ اختلالات تنفسي و اختلالات قاعدگي مفيد است و علاوه بر اينها به عنوان يک خوشبوکننده موثر براي رفع بوي بد دهان استفاده مي‌شود.
محل اصلي رويش اين گياه در مناطق مديترانه‌اي است و مردم اين نواحي از آن براي مصارف درماني و آشپزي استفاده مي‌کنند.
رازيانه علاوه بر خواص فوق به دليل دارا بودن ترکيبات خاص موجود در روغن آن، کاربردهاي دارويي متعددي دارد. رازيانه منبع غني از آهن و اسيد آمينه است و به درمان کم‌خوني کمک مي‌کند.
جويدن دانه‌هاي اين گياه پس از مصرف هر وعده‌ غذايي به تسهيل فرآيند هضم و از بين بردن بوي نامطبوع دهان کمک مي‌کند.
دانه‌هاي رازيانه به خصوص به شکل پودري آن خاصيت مسهل دارند. سبوس موجود در اين دانه‌ها نيز به پاکسازي روده کمک مي‌کند در حالي که تاثير تحريک‌آور آن در افزايش حرکات دودي روده و کمک به دستگاه گوارش موثر است.
رازيانه منبع غني از فيبر خوراکي است که علاوه بر تاثيرگذاري بر هضم غذا به ثابت نگه‌داشتن سطح کلسترول خون نيز کمک مي‌کند.
ترکيب گياه رازيانه با وعده‌هاي غذايي روزانه از چشم‌ها در برابر التهاب حفاظت مي‌کند و از اختلالات مرتبط با پيري زودرس مي‌کاهد که دليل آن وفور انواع آنتي‌اکسيدان‌ها در اين گياه است.
گياه رازيانه براي درمان اختلالات تنفسي از قبيل برونشيت، سرفه و احتقان نيز کاربرد دارد.
بررسي‌ها حاکي از آن است مصرف رازيانه همچنين مي‌تواند علائم آزاردهنده سندرم پيش از قاعدگي را در زنان کاهش دهد.
اگرچه طعم رازيانه براي همه افراد مطلوب نيست؛ اما مصرف آن به زنان کمک مي‌کند تا بتوانند راحت‌تر با تنش‌ها و علائم پيش از قاعدگي کنار آيند.
زناني که از دانه‌هاي اين گياه به صورت قطره استفاده مي‌کنند کمتر احساس افسردگي دارند و راحت‌تر با خانواده و دوستان ارتباط برقرار مي‌کنند و وظايف و کارهاي روزمره خود را بهتر انجام مي‌دهند.
تنش‌هاي پيش از قاعدگي بر زندگي حدود سه چهارم زنان تاثير مي‌گذارد و بيش از 40 درصد آنان معتقدند که به کيفيت زندگي‌شان آسيب مي‌رساند؛ اما مصرف رازيانه به تعادل مجدد هورمون‌هاي جنسيتي که عامل بروز تنش‌هاي پيش از قاعدگي هستند، کمک مي‌کند.
براي درمان تنش‌هاي پيش از قاعدگي و کاهش شدت آن روش‌هاي درماني متعددي از تغيير در رژيم‌هاي غذايي گرفته تا مصرف قرص‌هاي هورموني و ضدافسردگي به کار گرفته مي‌شود؛ اما اين روش‌ها در تمام موارد موثر نيستند و حتي ممکن است مصرف دارو همراه با عوارض جانبي باشد در حالي گياه رازيانه نه تنها تاثير شفابخش چشمگير دارد بلکه فاقد عوارض جانبي دارويي است.
منبع:hamshahrionline.ir
لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب