پر بازدید ترین مطالب

دوستِ خوب يعني کسي که…


دوستِ خوب يعني کسي که...

خبرگزاري آريا –
ويژگي هاي يک دوست خوب
داشتن دوست خوب يکي از لذت‌بخش‌ترين تجربه‌هاي زندگي است
داشتن دوست خوب يکي از لذت‌بخش‌ترين تجربه‌هاي زندگي است. ارسطو، فيلسوف نامدار يونان باستان، دوست خوب را به منزله‌ي يک روح در دو بدن مي‌داند. اما هيچ وقت با خودتان فکر کرده‌ايد چه تعداد از افرادي که در حال حاضر دوست خطاب‌شان مي‌کنيد، نمونه‌ي يک دوست خوب و تمام عيارند؟ به نظرتان کدام يک از دوستي‌هايي که تا به الآن برقرار کرده‌ايد تا آخر عمر دوام خواهند شد؟ فکر مي‌کنيد يک دوست خوب چه ويژگي‌هايي بايد داشته باشد تا هميشه دوست‌تان باقي بماند؟ در ادامه با ما همراه باشيد تا 9 مورد از ويژگي‌هاي دوست خوب را بشناسيد.
1. دوست خوب کمک‌مان مي‌کند با خودمان مهربان‌تر باشيم
شايد چون نتوانسته‌ايد در مصاحبه‌ي کاريِ اخيرتان آن‌طور که مي‌خواستيد عمل کنيد، حسابي از دست خودتان دلگير هستيد يا شايد به هر دليلي حتي از ديدن تصوير خودتان در آينه بدتان مي‌آيد. بسياري از ما هر وقت زندگي به کام‌مان نباشد، عادت داريم خودمان را سرزنش کنيم. در چنين شرايطي، يک دوست خوب مي‌تواند نظر ما را درباره‌ي خودمان تغيير بدهد. دوست خوب اگر احساس کند از خودمان بدمان مي‌آيد، سعي مي‌کند به طريقي حال‌‌مان را خوب کند.
دقيقا به همين دليل، کساني که از نعمتِ داشتن دوستان صميمي برخوردار هستند، احساس خيلي بهتري نسبت به خودشان دارند، چرا که دوستان‌شان باعث دلگرمي‌‌شان مي‌شوند و پشت‌شان را خالي نمي‌کنند. دوست خوب مي‌تواند اعتماد به نفس‌مان را بالا ببرد. چنين افرادي وقتي کمک‌مان مي‌کنند که نسبت به خودمان احساس بهتري داشته باشيم، خودشان هم حسِ خيلي خوشايندي پيدا مي‌کنند.
2. دوست خوب اشتباهات‌مان را گوشزد مي‌کند
همه‌ي ما گاهي بدون اينکه متوجه باشيم، مرتکب خطاهايي مي‌شويم که شايد در آينده براي‌مان گران تمام بشوند. دوست خوب مي‌تواند چنين خطاهايي را تشخيص دهد و اشتباهات‌مان را سر بزنگاه گوشزد کند، اما نه به منظور مچ‌گيري يا کينه‌توزي، بلکه از روي خيرخواهي. چنين صداقتي موجب شکل‌گيري دوستي‌هاي واقعي مي‌شود. در دوستي‌هاي بي‌اساسي که مدت زيادي از شکل گرفتن‌شان نمي‌گذرد و همچنين دوستي‌هاي تصنعي، مطمئن باشيد طرف مقابل‌تان چيزي جز خوشايندتان نخواهد گفت. اما در دوستي‌هاي واقعي، طرف مقابل به خودش اجازه مي‌دهد هرچه را در ذهنش مي‌گذرد، روراست بيان کند. افراد صادق و قابل اعتماد مي‌توانند تجربه‌ي يک دوستي واقعي را نصيب‌مان کنند.
3. دوست خوب وقتي با شماست، جز به همان لحظه به هيچ چيز ديگري فکر نمي‌کند
دوست خوب کسي است که همه‌ي هوش و حواسش به لحظه‌ي با هم بودن‌مان است، طوري که احساس کنيم حضورش در زندگي‌مان يک اصل حياتي است. دوست خوب علاوه بر نيازهاي خودش به نيازهاي طرف مقابلش هم توجه مي‌کند و وقتي در کنار دوستش وقت مي‌گذراند، فکرش فقط و فقط همانجاست. پس براي اينکه بتوانيد همه‌ي هوش و حواس‌تان را به دوست‌تان اختصاص دهيد، پيشنهاد مي‌کنيم وقتي با هم هستيد تلفن همراه‌تان را در جيب‌تان بگذاريد. بر اساس نتايج پژوهشي که در سال 2012 انجام شد، تلفن همراه روي روابط بين‌فردي تأثير منفي مي‌گذارد. اما مطمئن باشيد يک دوست خوب هرگز اجازه نمي‌دهد تلفن همراهش کوچک‌ترين خدشه‌اي به روابط‌تان وارد کند.
4. دوست خوب شنونده‌ي خوبي است
آيا تا به حال براي‌تان پيش آمده که موقع درد دل کردن، دوست‌تان يک‌دفعه وسط حرف‌تان بپرد و درباره‌ي مسائل مربوط به خودش شروع به صحبت کند؟ در چنين مواقعي چه حسي داريد؟ حتما احساس کرده‌ايد که روند گفت‌وگو رضايت‌بخش نيست، چرا که دوست‌تان فقط سعي دارد درباره‌ي موضوعاتي که به خودش مربوط مي‌شوند، صحبت کند. اما در دوستي‌هاي واقعي، روند گفتگو هميشه دوطرفه است. اينکه هر دو طرف به همديگر اجازه‌ي صحبت کردن بدهند، موجب تقويت روابط بين‌فردي مي‌شود. پس براي اينکه به يک گفتگوي متعادل برسيد، سعي کنيد وقتي طرف مقابل‌تان صحبت مي‌کند، با تمام وجود به صحبت‌هايش گوش کنيد. کساني که شنونده‌ي خوبي هستند، اين حس را منتقل مي‌کنند که صحبت‌هاي طرف مقابل‌شان قابل درک است.
خصوصيات يک دوست خوب
دوست خوب اشتباهات‌مان را گوشزد مي‌کند
5. دوست خوب در سختي‌ها حمايت‌مان مي‌کند
اينکه فقط در خوشي‌ها کنار يکديگر باشيم، براي يک دوستي واقعي کافي نيست. دوست خوب کسي است که در تمامي فراز و نشيب‌هاي زندگي پشت‌مان را خالي نکند. به عبارت ديگر، دوست خوب کسي است که سعي کند در خوشي‌ها، ناراحتي‌ها، موفقيت‌ها، شکست‌ها و خلاصه در تمامي تجربه‌هاي زندگي، شريک احساسات‌مان شود. در دوستي‌هاي واقعي، وقتي طرف مقابل‌مان را به اندازه‌ي کافي شناختيم، سطح اعتمادمان آن‌قدر بالا مي‌رود که خودمان هم اجازه مي‌دهيم دوست‌مان در اوقات سخت زندگي همراهي‌مان کند. اگر چنين فردي در زندگي‌تان باشد، حتما مي‌دانيد که دوست خوب درست مثل اعضاي خانواده مي‌ماند.
6. دوست خوب اضطراب‌مان را کم مي‌کند
دوست خوب بايد بتواند عواملي را که طرف مقابلش را به اضطراب و تنش دچار مي‌کند بشناسد. دوست خوب وقتي تحت فشار رواني هستيم، درک‌مان مي‌کند و مي‌تواند کمک‌مان کند که در چنين شرايطي درست تصميم بگيريم. حتي زماني که نيازي به هم‌فکري نداشته باشيم، حضور يک دوست خوب مي‌تواند حسابي آرامش‌بخش باشد. بر اساس پژوهشي که در سال 2011 انجام شد، پژوهشگران دريافتند وقت گذراندن با دوستانِ خوب در کاهش استرس مؤثر است.
7. دوست خوب نمي‌گذارد مغرور شويم
دوست خوب کسي است که از دستاوردها و موفقيت‌هاي‌مان خرسند شود و البته کمک‌مان کند که هرگز به خاطر داشته‌هاي‌مان دچار غرور نشويم. حتما شما هم دوستاني داريد که از ايام قديم يکديگر را مي‌شناسيد و خيلي قبل‌تر از زماني که در کسب‌و‌کارتان اسم و رسمي به هم بزنيد، با هم دوست بوده‌ايد. چنين دوستاني خودِ واقعي‌مان را مي‌شناسند. در نتيجه نه تنها در موفقيت‌ها همراهي‌مان خواهند کرد، بلکه هر زمان که احساس کنند مغرور شده‌ايم، يادمان مي‌اندازند که فروتني پيشه کنيم.
8. دوست خوب براي با هم بودن‌مان وقت مي‌گذارد
گاهي دوستي‌ها به دليل مشغله‌هاي کاري يا خانوادگي کم‌رنگ مي‌شوند، اما دوستان واقعي هيچ وقت اجازه نمي‌دهند که مشغله‌هاي زندگي روي روابط‌شان تأثير بگذارد. دوست خوب سعي مي‌کند با همه‌ي مشغله‌هايي که دارد، باز هم براي با هم بودن‌مان وقت بگذارد يا حتي شده تلفن بزند. اگر براي دوستان‌مان وقت نگذاريم، روابط‌مان به تدريج کم‌رنگ و کم‌رنگ‌تر خواهد شد. دقيقا به همين دليل است که بسياري از دوستي‌هاي دوران کودکي بعد از ازدواج و بچه‌دار شدن کم‌کم از بين مي‌روند.
9. دوست خوب باگذشت است
همه‌ي ما گاهي در روابط‌مان قضاوت‌هاي نادرست مي‌کنيم. دوستان واقعي به جاي اينکه دلخوري‌شان را از يکديگر پنهان کنند، مشکل‌شان را مستقيما مطرح مي‌کنند تا سوءِتفاهم‌ها از بين برود. دوستان خوب يکديگر را درک مي‌کنند و به همين دليل مي‌توانند نسبت به هم بخشنده و باگذشت باشند. اگر در روابط‌مان مدام درگير دلخوري‌هاي گذشته باشيم، روابط‌مان هيچ پيشرفتي نخواهد کرد. دوست خوب کسي است که بتواند گذشت کند و اگر خطايي کرديم که باعث دلخوري‌ شد، اينقدر باگذشت باشد که بتواند از اشتباهات‌مان بگذرد. پس بياييد اين واقعيت را بپذيريم که همه‌ي ما گاهي اشتباه مي‌کنيم، اما مي‌توانيم به کمک يکديگر ياد بگيريم انسان‌هاي بهتري باشيم.
منبع: چطور
لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب