پر بازدید ترین مطالب

دمنوش های گیاهی لاغری و بلایی به نام کاهش وزن‌ مناسبتی!


به گزارش ستاره ها به نقل از باشگاه خبرنگاران؛ احتمالا اغلب کسانی که گرفتار چاقی و اضافه وزن هستند در طول زندگی شان یک بار به کاهش وزن هایضربتی و مناسبتی فکر کرده اند، روش هایی که مبتنی بر رژیم های غذایی غلط و کم خوری های افراطی،مصرف داروهای غیر مجاز لاغری و مصرف دمنوش های گیاهی لاغری و … هستند، اما آن طور که دبیرانجمن علمی پیشگیری و درمان چاقی ایران می گوید این روش ها به هیچ عنوان پایدار نیستندو با فاصله زمانی کوتاهی چاقی با مقادیری بیش از وزن روز اول به بدن آن فرد باز خواهد گشت.
دمنوش های گیاهی لاغری
دکتر محمد هاشمی متخصص بهداشت عمومی و دبیر انجمن علمی پیشگیری و درمان چاقیدرباره راه حل های مختلف لاغری که این روزها میان گروهی از مردم رواج پیدا کرده است توضیحات خواندنی داده است.از عمل های زیبایی لاغری بگیریم تا دم نوش های گیاهی لاغری که به گفته او هیچ کدام به تنهایی نمی تواند درمانی برای چاقی باشد.
هاشمی به جام جم آنلاین گفت: ما باید دیدگاهمان را نسبت به چاقی تغییر دهیم، کسانیکه برای رفع اضافه وزن به پزشک مراجعه می کنند اغلب انگیزه درستی در این خصوص ندارند و زیبایی و تناسباندام برایشان از همه چیز مهم تر است، درصورتی که علم امروز ثابت کرده چاقی به خودی خود یک بیماری ستو می تواند زمینه ساز بروز بسیاری از بیماری های جدی غیر واگیر مانند دیابت، فشارخون،چربی خون، مشکلات ارتوپدی، برخی از سرطان ها و انواع سکته های قلبی و مغزی شود.

 

وی افزود: افراد باید برای دستیابی به سطح بالاتری از سلامتی نسبت به چاقی‌شان اقدام کنندبه همین دلیل «کاهش وزن های مناسبتی» در بیشتر موارد نتایج خوشایند و پایداری را به دنبال ندارد.ما باید نوع انگیزه برای لاغری را تغییر دهیم و به دلیل مناسب های متفاوت تصمیم به کاهش وزن نگیریم.
هاشمی کاهش وزن در فاصله زمانی کوتاه را گزینه ای اشتباه دانست و گفت: لاغریدر مدت زمان کوتاه می تواند به سلامت بدن آسیب جدی وارد کند، یک کاهش وزن منطقیو صحیح بین ۰٫۵ تا ۱ کیلو در هفته است البته آن هم باید همراه با رعایت یک رژیم درست و فعالیت بدنی متناسب با وضعیت زندگی و سن فرد باشد.
دبیر انجمن علمی پیشگیری و درمان چاقی ایران خاطرنشان کرد: روش های کاهش وزنی که سریع فرد را لاغر می کندیا حاصل از رژیم های غذایی غلط و کم خوری های افراطی است و یا نتیجه مصرف داروهای غیر مجازستکه بی شک سلامت فرد را به شدت به خطر می اندازند. کاهش وزن حاصل از این روش ها به هیچ عنوان پایدار نیستو با فاصله زمانی کوتاهی با مقادیری بیش از وزن روز اول به بدن آن فرد باز خواهد گشت.
وی ادامه داد: افراد زیادی دوست دارند به دلیل مناسبت های مختلف لاغر شوند و با توجه به آمار بالایمبتلایان به اضافه وزن، زمینه برای فریبکاری برخی افراد نیز افزایش پیدا کرده است و با ارائه روش های عجیبو غریب لاغری در فاصله زمان کوتاه به فکر سودجویی هستند. این روش ها که عمدتا از منابع غیر قانونی تبلیغ می شوند دارای ۲ دسته هستند.
روش های عجیب و غریب لاغری در فاصله زمان کوتاه
هاشمی اشاره کرد: یک دسته از آنها روش هایی هستند که اساسا هیچ تاثیری ندارند،دسته دیگر، روش هایی هستند که فرد را سریع لاغر می کند اما غافل از اینکه دارویی که مصرف کردند کاملا غیر مجاز بوده است.
این متخصص، داروهایی که در بازار چاقی و لاغری فروخته می شوند را به دو دسته تقسیم کرد و گفت:یک دسته داروهایی هستند که هورمون های تیروئیدی با مقادیر بالا در ترکیبشان موجود استو برای فرد یک بیماری به نام «پر کاری تیروئید» را ایجاد می کند. این بیماری می تواند باعث کاهش وزنشود ولی در عین حال عوارض بسیار شدیدی از جمله سکته های قلبی و صدمه به سیستم ایمنی بدن به همراه دارد.
وی این نوع کاهش وزن را بیمارگونه دانست و متذکر شد: افراد پس از قطع این دستهاز داروهای غیرمجاز لاغری به سرعت به وزن اول خود و حتی بیشتر از آن باز می گردند.
هاشمی گروه دوم داروهای لاغری را در گروه «آمفتامین ها» دسته بندی کرد و گفت:امروزه این داروها با نام «شیشه» در میان مردم شناخته شده اند و با کاهش دادن شدید اشتها در فرد باعث لاغری می شوند.کم خوری مفرط در مصرف کنندگان به مرور زمان سوء تغذیه و تهی شدن ذخایر تغذیه ای بدن را در پی دارد، علاوه بر آن با قطع این داروهای اعتیاد آور وزن به حالت اول نیز باز می گردد.
دبیر انجمن علمی پیشگیری و درمان چاقی ایران افزود: استفاده کردن از چنین روش های لاغریبرق آسایی که با دارو یا رژیم های سخت انجام شود باعث اختلال در روند سوخت و ساز بدن خواهد شد،به این مفهوم که متابولیسم عادی افراد از حالت نرمال ( طبیعی) خارج می شود.
وی توصیه کرد: ما عمل های زیبایی برای لاغری را رد نمی کنیم بلکه آنها را مکملی در کنار سایر روش هایعملی می دانیم به شرطی که فرد شیوه زندگی خود را اصلاح کرده باشد.
به گفته هاشمی، انجام عمل های لیپولیزر و لیپوساکشن به تنهایی تکاپوی نیاز فرد برای لاغری را برآورده نمی کند.
مصرف دارو ها و دمنوش های گیاهی لاغری
این متخصص در رابطه با داروهای گیاهی لاغری هم گفت: برخی از ترکیب های گیاهی وجود داردکه می تواند باعث کاهش اشتها و افزایش سوخت و ساز بدن شود، اما این ترکیبات به تنهایی برای لاغر شدنافراد کفایت نمی کند به عبارتی دیگر، تکیه کردن به مصرف دمنوش ها برای لاغر شدنیک روش کاملا اشتباه است و به نتیجه مناسب نمی انجامد، ضمن اینکه اساسا این دستهاز دمنوش های لاغری روی تمامی افراد تاثیر ندارد بلکه تنها روی برخی موثر است.
دبیر انجمن علمی پیشگیری و درمان چاقی ایران خاطرنشان کرد: یک اشتباه رایجی کهبه عنوان یک باور غلط در ذهن عموم مردم وجود دارد بی خطر بودن محصولات گیاهی است. افراد تصور می کنند که اگر محصولی منشاء گیاهی داشت بنابراین مصرف خودسرانه آن مجاز و بی خطر است.
بیشتر بدانید: بهترین دمنوش های گیاهی لاغری
۱- دمنوش بابونه
دمنوش بابونه از گیاهان خشک شده بابونه تهیه می‌شوند که منبع غنی آنتی اکسیدان‌های مختلف است.این دمنوش به آرامش و تقویت مغز و اعصاب کمک می‌کند و همین‌طور در درمان عفونت نیز مؤثر است.
دمنوش بابونه جزو دمنوش های گیاهی لاغری باعث تقویت مغز و اعصاب می‌شود

دمنوش های گیاهی لاغری

دمنوش بابونه

یک قاشق چای‏‌خوری بابونه را در یک لیوان آب جوش بریزید و روی شعله غیر مستقیم بگذارید.دمنوش بعد از ۱۰ دقیقه، آماده است. آن را صاف کرده و بنوشید. با مداومت در نوشیدندمنوش لاغری بابونه، به تأثیرات چشمگیر آن پی خواهید برد
۲- دمنوش زنجبیل
زنجبیل گیاهی است که علاوه بر لاغری و سوزاندن چربی‌ها خواص بسیاری دارد.دمنوش لاغری زنجبیل اگر چه کمی تند است ولی لاغرکننده‌ای قوی محسوب می‌شود.
مقداری زنجبیل را در آب جوش بریزید و اجازه ۱۵ دقیقه بماند. بعد دمنوش را صاف کنیدو میل کنید. همراه این دمنوش لاغری می‌توان از دارچین هم استفاده کرد.
دمنوش زیره  از بهترین دمنوش های گیاهی لاغری
۳- دمنوش زیره و زنجبیل و چای سبز و نعنا
ترکیب چای سبز با نعناع و زنجبیل و زیره فوق‌العاده است. در کشورهای خارجی به این دمنوش“چای عربی” می‌گویند که خاصیت لاغری دارد.
برای آماده کردن این دمنوش، مقداری چای سبز، نعنا ترجیحا تازه، مقدار کمی زنجبیلو کمی زیره سیاه را در آب جوش بریزید و اجازه بدهید بین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه دم بکشد. سپس آن را صاف کنید و در صورت تمایل با یک قاشق چای‌خوری عسل بنوشید.
زنجبیل لاغرکننده‌ای قوی محسوب می‌شود
این دمنوش لاغری باید هر روز میل شود.
۴- دمنوش سیر و لیموترش و عسل
آب ولرم را در ظرفی بریزید، حبه‌های سیر را له کنید تا آب به جوش بیاید. سپس ظرفرا از روی حرارت برداشته اجازه دهید خنک شود، عسل و آب لیمو را اضافه کنید.ملایم هم زده و کمی بعد صاف نمایید. هر روز ۳ بار نصف لیوان از این دمنوش لاغری فوق‌العاده میل کنید.
با استفاده مداوم از این دمنوش، به تأثیر لاغرکننده آن پی خواهید برد.
۵- دمنوش لاغری ترش
یکی از بهترین دمنوش‌ها برای لاغری، چای ترش است. این دمنوش علاوه بر اینکهباعث دفع چربی‌ها می‌شود، به تقویت عضلات نیز کمک بسیار می‌کند.
آب را بجوشانید. وقتی به جوش آمد مقداری گل‌های چای ترش را به آن اضافه کنیدو بگذارید ۱۵ دقیقه با حرارت ملایم بجوشد. سپس زیر شعله را خاموش کنید. اجازه دهید ۱۰ دقیقه به همان حالت بماند. در نهایت چای را صاف کنید. دمنوش چای ترش خنک یا همراه با یخ نیز بسیار گوارا خواهد بود.
بهترین دمنوش های گیاهی لاغری
این دمنوش را باید ۱۰ روز، روزی ۲ بار میل کنید و سپس ۵ روز وقفه ایجاد کنید تا نوبت بعدی.
۶- دمنوش برگ بو و دارچین
دمنوش لاغری برگ بو و دارچین از دیگر دمنوش‌هایی است که به شما کمک می‌کند کاهش وزن پیدا کنید.
برگ بو و دارچین به کاهش وزن کمک می‌کند
آب را بجوشانید و سپس یک چوب دارچین و برگ بو را به آن اضافه کنید. باید ۲۰ دقیقه بجوشد و بعد ۱۰ دقیقه دم بکشد. دمنوش را صاف کرده و هر روز صبح ناشتا بنوشید. این کار را تا ۱۰ روز ادامه دهید بعد ۱ هفته فاصله بیندازید و دوباره دوره بعدی را شروع کنید.
۷- دمنوش رازیانه
دمنوش لاغری رازیانه متابولیسم بدن را سرعت می‌بخشد. در نتیجه کالری‌ها سریع‌ترمصرف می‌شوند و انرژی حاصل از آن به چربی‌سوزی کمک می‌کند.
دمنوش رازیانه از موثرترین دمنوش های گیاهی لاغری همچنین احساس گرسنگی را کاهش می‌دهد. باید توجه داشته باشید که هرچند رازیانه به کاهش وزن کمک زیادی می‌کند اما زیاد خوردن آن این روند را سریع‌تر نخواهد کرد. برای اینکه تأثیر این دمنوش را ببینید باید مدت زمانی حدود دو ماه یا بیشتر هر روز یک لیوان از این دمنوش میل کنید.
برای تهیه دمنوش لاغری رازیانه مانند دمنوش‌های قبل دانه‌های رازیانه را با آب بجوشانید و سپس صاف کنید.لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب