پر بازدید ترین مطالب

دلايل و علائم آسيب عصبي


دلايل و علائم آسيب عصبي

خبرگزاري آريا –
آسيب عصبي محيطي, آسيب عصب راديال
در صورت تحت تاثير قرار گرفتن اعصاب حرکتي و ناتواني مغز ، فلج مي تواند رخ دهد
مغز و نخاع ارسال و دريافت پيام ها از اعصاب را انجام مي دهند، که به شما اجازه حرکت، احساس، و عملکرد درست را مي دهد.
نخستين علائم آسيب عصبي مي توانند بسيار ترسناک باشند. به عنوان مثال، ممکن است متوجه شويد پاي خود را بريده ايد، بدون اين که چيزي احساس کرده باشيد.
البته علائم آسيب عصبي مي توانند با احساسي کاملا متضاد خود را نشان دهند: درد، سوزش و سوزن سوزن شدن شديد بدون دليلي مشخص. علائم و نشانه هاي آسيب عصبي مي توانند به شکل هاي مختلف بروز کنند، زيرا ده‌ها هزار عصب در بدن انسان وجود دارند.
ميليون ها نفر در سراسر جهان از آسيب عصبي محيطي يا نوروپاتي رنج مي برند. ديابت دليل اصلي در اين زمينه است، در شرايطي که از دلايل ديگر مي توان به موارد زير اشاره کرد:
وراثت
افزايش سن
کمبودهاي تغذيه اي
مصرف الکل
برخي داروها
عفونت ها
اختلالات خودايمني مانند هپاتيت C، ديفتري، HIV، و آرتريت روماتوئيد
دليلي ناشناخته (که ممکن است تا 30 درصد موارد را شامل شود)
اعصاب محيطي در تمام بدن گسترده شده اند. آنها بخشي از پوست، عضلات و اندام ها هستند.
مغز و نخاع ارسال و دريافت پيام ها از اعصاب را انجام مي دهند، که به شما اجازه حرکت، احساس، و عملکرد درست را مي دهد.
هنگامي که اعصاب آسيب ديده باشند، اين ارتباط قطع مي شود و وظايف آن گونه که بايد انجام نمي شوند. حرکت مي تواند به واسطه افزايش بي حسي يا ضعف بسيار دشوار شود، درد شديد ممکن است زماني که محرکي کوچک يا هيچ محرکي وجود ندارد، شکل بگيرد، و يا ممکن است اصلا هيچ چيزي را احساس نکنيد.
انواع اعصابي که مي توانند آسيب ديده باشند
سه نوع عصب وجود دارند که شامل موارد زير مي شوند:
اعصاب خودمختار
اين اعصاب عملکردهاي غيرارادي مانند ضربان قلب، تنفس، فشار خون، گوارش، و دماي داخلي بدن را کنترل مي کنند.
اعصاب حرکتي
اين اعصاب با ارسال پيام ها بين مغز، نخاع و عضلات حرکات را کنترل مي کنند. فعاليت هايي مانند بلند کردن يک فنجان، تايپ با صفحه کليد، و پياده روي زماني امکان پذير هستند که اعصاب حرکتي در حال کار باشند.
اعصاب حسي
اين اعصاب به اطلاعاتي که از پوست و عضلات به نخاع و مغز باز مي گردند، متکي هستند. آنها مسئول درد، يا احساسي هستند که شما از لمس يک جسم دريافت مي کنيد.
علائم آسيب عصبي
علائم آسيب عصبي گوناگون هستند و معمولا به طور تدريجي و آرام پديدار مي شوند. به دليل اين که علائم آسيب عصبي تدريجي هستند، شانس خوبي براي تشخيص و درمان نسبي آنها وجود دارد.
در برخي موارد، آنها نشان دهنده يک مشکل سلامت بزرگتر خواهند بود، در شرايطي که گاهي اوقات علائم ممکن است موقتي بوده و از بين بروند. بدون در نظر گرفتن علائمي که تجربه مي کنيد، توصيه مي شود که براي بررسي دقيق به پزشک مراجعه کنيد.
بي حسي، سوزن سوزن شدن، يا سوزش
اگر پس از بيدار شدن از خواب با مقداري بي حسي يا احساس سوزن سوزن شدن و سوزش در دست ها يا پاهاي خود مواجه مي شويد، يا اين شرايط را پس از نشستن طولاني مدت در يک حالت (به عنوان مثال هنگام تماشاي يک فيلم) تجربه مي کنيد، اين احساسات احتمالا نشانه موقت تحت فشار قرار گرفتن هستند و بايد در مدت زماني کوتاه برطرف شوند.
اما اگر اين احساسات از بين نمي روند، اين شرايط مي تواند نشانه اي از آسيب عصبي باشد. سوزن سوزن شدن، سوزش و بي حسي بيشتر مواقع در اندام هاي انتهايي مانند انگشتان پا، انگشتان دست، کف پاها، و کف دست ها شکل مي گيرند و از پتانسيل گسترش در تمام طول دست ها و پاها برخوردار هستند.
اگر به طور مداوم با احساس سوزن سوزن شدن، سوزش شديد، يا محدوديت در احساس – متوجه بريدگي يا لمس جسمي داغ نمي شويد – مواجه هستيد، در کوتاه‌ترين زمان ممکن به پزشک مراجعه کنيد.
آسيب عصبي محيطي, آسيب عصب راديال
مغز و نخاع ارسال و دريافت پيام ها از اعصاب را انجام مي دهند
ناتواني در حرکت
در صورت تحت تاثير قرار گرفتن اعصاب حرکتي و ناتواني مغز در به حرکت درآوردن بدن به روش درست، ضعف يا فلج مي تواند رخ دهد. با اين وجود، پيش از تشخيص آسيب عصبي بايد برخي مشکلات ديگر که مي توانند موجب شکل گيري اين شرايط شوند، بررسي و حذف شوند.
در صورت دشواري در حرکت مراجعه به بيمارستان بسيار مهم است، زيرا مي تواند نشانه اي از تجربه سکته مغزي و نياز به مراقبت فوري باشد.
درد پايين رونده در يک پا
دردي که تنها در يک پا به سمت پايين حرکت مي کند مي تواند نشانه اي از آسيب عصبي باشد. اين درد از کمر آغاز شده و به سمت پايين يک پا حرکت مي کند.
درد مي تواند به شکل سوزن سوزن شدن، سوزش يا دردي تيز شکل گرفته و مي تواند به سياتيکا، فشردگي عصب سياتيک، اشاره داشته باشد. سياتيکا مي تواند به واسطه لغزش يا فرسودگي يک ديسک در ستون فقرات شکل بگيرد.
ناپايداري هنگام ايستادن
مشکلات ثبات مي توانند در نتيجه يک آسيب عصبي شکل بگيرند. گاهي اوقات اعصاب بزرگ‌تر که بر احساس و حس عمقي (حس موقعيت قرارگيري اعضاي بدن) تاثيرگذارند، تحت تاثير قرار مي گيرند و حفظ تعادل و آگاهي فضايي را دشوارتر مي سازند. هماهنگي نيز ممکن است تحت تاثير قرار بگيرد که خطر جراحت ناشي از زمين خوردن را افزايش مي دهد.
سردردهاي سريع و شديد
اگر يک عصب در گردن آسيب ببيند، شما ممکن است سردردهاي شديدي را تجربه کنيد. يک بار ديگر، مراجعه به پزشک براي بررسي دقيق شرايط از اهميت ويژه اي برخوردار است.
تعريق بيش از اندازه زياد يا بيش از اندازه کم
اگر در يک روز سرد پاييزي هنگام حضور در فضاي باز به طور قابل توجهي عرق مي کنيد يا در يک روز گرم تابستاني هنگام دويدن عرق نمي کنيد، اين شرايط مي تواند نشانه اي از آسيب عصبي باشد.
علائمي مانند اين مي توانند در نتيجه کم آبي بدن يا فشار خون بالا شکل بگيرند، اما مي توانند نشان دهنده آسيب ديدگي اعصابي باشند که اطلاعات را از مغز ما به غدد عرق – در تنظيم دماي داخلي بدن نقش دارند – انتقال مي دهند.
آسيب عصبي محيطي, آسيب عصب راديال
نخستين علائم آسيب عصبي مي توانند بسيار ترسناک باشند
علائم بر اساس نوع عصب
نوع علائمي که احساس مي کنيد تا حد زيادي بازتاب دهنده اين است که کدام اعصاب – خودمختار، حرکتي يا حسي – آسيب ديده اند.
علائم آسيب عصبي خودمختار شامل موارد زير مي شوند:
ناتواني در احساس درد سينه (مانند آنژين يا يک حمله قلبي)
سبکي سر
خشکي چشم ها و دهان
يبوست
اختلال در عملکرد مثانه
اختلال جنسي
علائم آسيب عصب حرکتي مي توانند شامل موارد زير باشند:
ضعف
آتروفي عضلاني
انقباض هاي غير قابل کنترل
فلج
علائم آسيب عصب حسي مي توانند شامل موارد زير باشند:
درد
حساسيت
بي حسي
سوزن سوزن شدن
سوزش
مشکلات مربوط به آگاهي موقعيتي
آسيب عصبي مرتبط با ديابت
همان گونه که پيش‌تر اشاره شد، ديابت يکي از دلايل اصلي آسيب عصبي محسوب مي شود و اغلب نتيجه کاهش جريان خون و سطوح بالاي قند است.
تقريبا نيمي از افراد مبتلا به ديابت به نوعي آسيب عصبي را تجربه مي کنند، اگرچه علائم به طور معمول تا مدت ها پس از تشخيص پديدار نمي شوند. از اين رو، اگر به ديابت مبتلا هستيد، مديريت سطوح قند خون و وزن از اهميت ويژه اي برخوردار است.
در بيماران مبتلا به ديابت، دست ها و پاها به طور معمول نخستين بخش هايي هستند که از آسيب رنج مي برند، در شرايطي که اعصاب کنترل کننده گوارش نيز تحت تاثير قرار مي گيرند. از علائم آسيب عصبي گوارشي مي توان به موارد زير اشاره کرد:
احساس پري پس از مصرف مقدار اندکي غذا
سوزش سردل يا نفخ
حالت تهوع، يبوست، اسهال
مشکلات بلع
بالا آوردن غذاي گوارش نشده چند ساعت پس از يک وعده غذايي
موارد بالا تنها علائمي نيستند که بيماران مبتلا به ديابت تجربه مي کنند و مي توانند با نشانه هاي آسيب عصبي که پيش از اين به آنها اشاره شد نيز مواجه شوند.
چگونگي پيشگيري از آسيب عصبي
يکي از بهترين روش ها براي پيشگيري از آسيب عصبي پيشگيري از ديابت است. اين به معناي دنبال کردن يک رژيم غذايي سالم است که از محتواي کم کربوهيدارت هاي پالايش شده و مواد غذايي با شاخص گليسمي پايين برخوردار است.
بيشتر ميوه ها و تقريبا همه سبزيجات و غلات کامل در اين دسته قرار مي گيرند، در نتيجه، اگر پيشگيري از ديابت و کاهش خطر آسيب عصبي را هدف قرار داده ايد، آنها بايد بخش قابل توجهي از رژيم غذايي شما را تشکيل دهند.
ورزش منظم در کنار رژيم غذايي سالم مي تواند با بهبود فشار خون و مديريت وزن به پيشگيري از آسيب عصبي کمک کند. اگر به ديابت مبتلا هستيد، شما بايد به اين موارد براي مديريت سطوح قند خون توجه داشته باشيد.
از آنجايي که آسيب عصبي به صورت تدريجي شکل مي گيرد، تشخيص زودهنگام آن زماني که کمترين نگراني يا نشانه اي را تجربه مي کنيد، مفيد است. هرچه زودتر اين شرايط تشخيص داده شود، گزينه هاي درماني نيز بيشتر و کارآمدتر خواهند بود.
مطالعات صورت گرفته روي موش ها نشان داده اند که اسيدهاي چرب امگا-3 ممکن است در بازتوليد سلول هاي که اقدامات محافظتي، و به طور بالقوه درماني، را براي آسيب عصبي ارائه مي کنند، نقش داشته باشند.
منبع:asriran.comلینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب