پر بازدید ترین مطالب

دلايل سردي پاها چيست؟


دلايل سردي پاها چيست؟

خبرگزاري آريا – وب سايت نبض ما: سردي پا معمولا وضعيت طبيعي است که در نتيجه سرماي هوا يا به علت اضطراب و نگراني روي مي دهد. در سرما رگهاي خوني پا و يا قسمت هاي ديگر بدن شما مثل بيني منقبض شده و درنتيجه آن در اثر سرما جريان خون در اين منطقه کاهش مي يابد. اين کاهش جريان خون منجربه کاهش سطح اکسيژن در قسمت هاي خارجي بدن شده و باعث کبود رنگ شدن پوست مي شود که سيانوز نام دارد.
علل سردي پا و درمان آن
سيانوز در هواي سرد مسئله اي جدي نيست و پس از گرم شدن سريعا به حالت اوليه خود باز مي گردد. در وضعيت هاي استرس زا و نگران کننده سردي پا پيش مي آيد و هنگامي که آدرنالين کاهش يابد، براي کاهش حداقل خونريزي بر اثر آسيب احتمالي، جريان خون در قسمت هاي خارجي بدن کاهش مي يابد.
در برخي موارد سرد شدن پا به علت عوامل ديگري نظير آسيب عصبي (نوروپاتي محيطي)، ديابت به عنوان يک بيماري مزمن که توانايي جذب قند به عنوان انرژي را مختل مي کند، همچنين استفاده بيش از حد مشروبات الکلي، يا کمبود بعضي از ويتامين هاي خاص است.
همچنين سردي پا مي تواند نشانه اي از جريان خون ضعيف در قسمت هاي خارجي بدن باشد. بيماري سرخرگ محيطي يا PAD که همچنين با نام بيماري عروق محيطي PVD شناخته مي شود. اين بيماري سبب باريک شدن يا مسدود شدن عروق مي شود که در نتيجه منجر به تجمع چربي و کلسترول در ديواره رگ ها شده و در اين حالت جريان خون به حداقل مي رسد.
سرد شدن کف پا به ندرت نشانه اي از يک بيماري جدي است. اگر شما و يا فردي در نزديکي شماست که دچار درد سينه و يا احساس فشار در قفسه سينه، کاهش بينايي، فلج يا ناتواني در حرکت قسمتي از بدن، گيجي، نداشتن نبض در پا و يا نفس نفس زدن است، سريعا به پزشک و اورژانس مراجعه کنيد.
اگر زخم ها و يا کبودي هاي پاي شما به کندي خوب مي شود و دچار عفونت هاي مداوم است به پزشک مراجعه کنيد. اگر شما به علت ضعيف بودن جريان خون تحت درمان سردي پا قرار داريد اما نشانه هاي شما پايدار است و يا باعث نگراني شما مي شوند به پزشک مراجعه کنيد.
چه عواملي باعث سردي پا مي شود؟
سردي پا مي تواند نشانه اي از چندين وضعيت مختلف نظير آسيب عصبي (نوروپاتي محيطي) باشد، بعضي اوقات اين مسئله در ديابتي ها، الکلي ها و يا افرادي که دچار کمبود ويتاميني خاص هستند ديده شده است.
سردي پا ممکن است همراه با ديگر علائم باشد که با توجه به بيماري و يا اختلالت قبلي متفاوت است. علائمي که مداوم سيستم قلبي عروقي را تحت تاثير قرار مي دهند، ممکن است در ديگر سيستم هاي بدن اختلال ايجاد کند.
مشکلات قلبي و عروقي
سردي پا ممکن است به علت بيماري سرخرگ (عروق) محيطي ايجاد شود که اين بيماري نازک شدن و يا مسدود شدن عروق است که ناشي از تجمع چربي و کلسترول در ديواره ي عروق رخ مي دهد که در نهايت باعث محدود شدن خون رساني به برخي اعضاي بدن مي شود.
به عبارت ديگر سردي پا که بر اثر سيستم گردش خون ضعيف پيش مي آيد ممکن است با ديگر نشانه هايي که سيستم قلبي عروقي را تحت تاثير قرار مي دهد همراه باشد. اين نشانه ها عبارتند از:
کبودي و رنگ پريدگي پوست (سيانوز) درد، سنگيني و بي حسي پا درد در پا، باسن، ران و ماهيچه ساق پا به هنگام راه رفتن احساس دردي که با انقباض و انبساط عضلات افزايش مي يابد.
علائم عصبي که ممکن است همراه با سردي پا باشد
درد همراه با سوزش که عللي الخصوص در شب حس مي شود. ضعف عضلاني بي حسي و مور مور شدن بازو ها و پاها فلج قسمتي از بدن حساس به لمس شدن ضعف (از دست دادن قدرت)
سردي پا ممکن است همراه با علائمي باشد که مرتبط با سيستم هاي ديگر بدن است. نظير:
سردي پوست پا اختلال نعوظ ضعيف شدن رشد مو و ناخن در عضو تحت تاثير کند خوب شدن زخم ها و جراحات نبض ضعيف در پاي آسيب ديده
علائم خطرناک سردي پا
در بعضي از موارد سردي پا ممکن است نشانه اي از وضعيتي حياتي باشد که سريعا بايد در حالت اورژانسي بررسي بشود. در صورت داشتن هر کدام از علائم زير سريعا به اورژانس مراجعه کنيد.
درد و فشار در قفسه سينه گيجي و کم شدن سطح هوشياري حتي در زمان کوتاه مشکلات کلامي مشکلات بينايي و ديد فلج و يا ناتواني حرکتي عضوي از بدن تنگي نفس
سوالاتي که پزشک از شما مي پرسد:
براي بررسي وضعيت شما، پزشک سوالات مختلفي در ارتباط با سردي پايتان مي پرسد. اين سوالات عبارتند از:
چه موقع سردي پا را حس کرديد؟ آيا کسي در خانواده ي شما دچار بيماري هاي قلبي عروقي است؟ اگر شما همزمان با سردي پا احساس درد داريد، در کدام قسمت دقيقا احساس درد داريد؟ در حين راه رفتن و يا بالا رفتن از پله درد شما چگونه مي شود؟ آيا دخانيات مصرف ميکنيد؟ آيا دچار ديابت هستيد؟ رژيم غذايي شما چگونه است؟ غذاي معمولي که روزانه مصرف مي کنيد چيست؟ آيا شما علائم ديگري داريد؟چه داروهايي مصرف مي کنيد؟
چون سردي پا مي تواند به علت بيماري هاي جدي رخ دهد، نقص درمان آن مي تواند باعث عوارض جدي و آسيب دائمي شود.
زماني که علت اوليه سردي پا مشخص شد، ادامه برنامه درمان و پيروي از آن اهميت ويژه اي دارد و پزشک اين برنامه را ويژه شما براي کاهش خطرات و عوارض زير مطرح مي کند:
درد هاي مزمن قانقاريا افزايش ريسک مبتلا به عفونت در ناحيه ي آسيب ديده قطع عضو آسيب دائمي عصبيلینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب