دستان خود را مشت کنيد، حافظه‌تان زياد شود!


دستان خود را مشت کنيد، حافظه‌تان زياد شود!


خبرگزاري آريا –
طبق پژوهشي نو در آمريکا، مشت کردن دست راست فرايند يادآوري آموخته‌هاي پيشين را بهبود مي‌بخشد. آزمايشي تجربي نشان مي‌دهد که کارايي حافظه با فشردن يک توپ کوچک افزايش مي‌يابد.

تا کنون مشت کردن دست، نشانه‌اي از عصبانيت فرض مي‌شد. اما روانشناسان آمريکايي اينک به اين نتيجه رسيده‌اند که مشت کردن دست راست باعث مي‌شود حافظه بهتر کار کند و فرايند ‌يادآوري بهبود يابد.

تيم تحقيقاتي روث پراپر (ruth propper)، روانشناس آمريکايي از دانشگاه مونت‌کليرآمريکا اين نتيجه را با تحقيق بر روي ۵۱ راست‌دست به دست آورده است.

طبق گزارش منتشره در «اشپيگل آنلاين» آلمان، شرکت‌کنندگان در اين آزمون بايد بر روي صفحه‌اي تمرکز مي‌کردند که بر روي آن ۳۶ کلمه به نمايش در آمده بود.

طبق اين گزارش که در وب‌سايت مجله تخصصي plos one منتشر شده است، در اين تحقيق از آزمون‌شوندگان خواسته شد، يک بار بدون مشت کردن دست و دو بار هر بار به مدت ۴۵ ثانيه با دست مشت‌کرده کلمات را به خاطر بسپارند. براي مشت کردن دست توپي کوچک به آنها داده شد تا آن را در دست خود بفشارند.

نتايج آزمون
بهترين نتيجه را گروهي به دست داد که به هنگام تمرکز بر روي صفحه مورد نظر، دست راست و به هنگام يادآوري کلمات دست چپ خود را مشت مي‌کرد. آنها توانستند به طور متوسط ۱۱ کلمه را به ياد آورند که ۹ تاي آن صحيح بود.

کارايي اين گروه دوبرابر گروهي بود که هم به هنگام تمرکز و هم به هنگام يادآوري دست چپ را مشت کرده بود.

گروهي که اصلا دست خود را مشت نکرده بود نتايجي بدتر از دو گروه ديگر به دست داد.

روث پراپر مي‌گويد: «اين نتيجه نشان مي‌دهد که حرکات ساده از طريق ايجاد تغييراتي موقت در فعاليت‌هاي مغزي حافظه را بهبود مي‌بخشد.»

او با بيان اينکه فعاليت‌هاي مغزي آزمون‌شوندگان در اين تجربه انداز‌ه‌گيري نشده است افزود، اما از اين تجربه مي‌توان دريافت که با استفاده از روش‌هاي ساده اما ارزشمند مي‌توان قابليت‌هاي متفاوت دو نيمکره مغز را مورد تحقيق قرار داد.

محققان مي‌گويند، با وجود کم‌شماري آزمون‌شوندگان در اين تحقيق‌ نتايج به دست آمده از ارزش بالايي برخوردار است.

نيمکره چپ مغز مسئول حرکات نيمه راست و نيمکره راست مغز مسئول حرکات نيمه چپ بدن است.
منبع:برترين ها

لینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط با این موضوع

دستان خود را مشت کنيد، حافظه‌تان زياد شود دستان خود را مشت کنيد، حافظه‌تان زياد شود

اندکی تفکر …

اگر دیدی کسی گره ای دارد وتو راهش را می دانی سکوت نکن!
اگر دستت به جایی می رسید دریغ نکن
معجزه زندگی دیگران باش!
این قانون کائنات است !
معجزه زندگی دیگران که باشی
بی شک کسی معجزه زندگی تو خواهد بود ….!

پر بازدیدترین مطالب