پر بازدید ترین مطالب

در بدن يک عاشق چه مي گذرد؟


در بدن يک عاشق چه مي گذرد؟

خبرگزاري آريا –
يک عاشق,بعد از ازدواج
همه آنهايي كه با هم ازدواج مي‌كنند، دوست دارند زندگي‌شان دوام داشته باشد. دانش امروز نشان مي‌دهد، احتمالا نوع عمل هورمون‌هاي ما در داشتن يك زندگي سعادتمند دخيل است؛ هورمون‌هايي که احساس محبت و ديگر احساسات ارزشمند زندگي را به وجود مي‌آورند.
عشق
سال‌هاست كه علم در حال كاوش منشا عصبي- زيستي احساسات ماست. علم مي‌خواهد کشف کند چرا ناگهان دو نفر آنقدر عاشق هم مي‌شوند که حاضرند به خاطر هم، پا روي همه چيز بگذارند تا عشق‌شان را به هم ثابت کنند؟ چطور مي‌شود که زوجي بعد از ازدواج هم تا سال‌ها و گاهي در تمام عمر عاشق هم باقي مي‌مانند؟ و سۆالاتي از اين قبيل.
علم، تمام اين حالت‌ها را به هورمون‌ها نسبت مي‌دهد و مي‌گويد اين هورمون‌ها هستند که کنترل احساسات را به‌دست دارند و گاهي باعث احساس نفرت مي‌شوند و گاهي باعث احساس عشق. اما اين موضع علم موردپسند خيلي‌ها نيست و آنها مي‌گويند اين حرف کذب محض است، اما واقعا به جز خدا هيچ‌کس حقيقت ماجرا را نمي‌داند.
هورمون عشق چه نقشي در زندگي زناشويي دارد؟
وقتي دو نفر به هم وابسته مي‌شوند و اعتماد کامل بين آنها شکل مي‌گيرد، ترشح هورمون عشق در بدن آغاز مي‌شود و مي‌توان گفت اين هورمون جزء معدود هورمون‌هايي است که ترشح آن نه تنها دلايل فيزيولوژيک، بلکه احساسي دارد. اکسي توسين باعث وابسته شدن و عشق دو فرد به هم مي‌شود و افراد را به داشتن يک زندگي بادوام، داشتن فرزندان و… ترغيب مي‌کند.
خلاقيت، عشق شما را جاودانه مي‌کند
شايد اين سۆال در ذهنتان به‌وجود بيايد که با وجود ترشح هورمون اکسي توسين(عشق)، چطور گاهي همسران عشق را فراموش مي‌کنند و جدا مي‌شوند؟ بايد گفت براي ترشح مداوم اين هورمون لازم است که زوجين ديناميک و فعال باقي بمانند و سعي کنند از عشق‌شان مثل يک گل مراقبت کنند، چون به مرور زمان ميزان دوپامين ترشحي بدن کاهش مي‌يابد و از ميزان اشتياق کاسته مي‌شود. براي افزايش آن لازم است زن و مرد خلاق باشند و مدام در مورد خاطرات يا آرزوهايشان صحبت کنند. هر جرقه‌اي مي‌تواند سبب ترشح اکسي توسين شود. اگر جرقه‌اي نباشد، طبيعي است که به مرور آتش خاموش مي‌شود. براي تداوم زندگي، ايجاد خلاقيت و تازگي لازم است در غير اين صورت عشق به راحتي از بين مي‌رود و کاري از دست هورمون‌ها برنمي‌آيد.
تاثيرات هورمون عشق
محققان مي‌گويند اکسي توسين روي پاره‌اي از رفتارها تاثير فراوان دارد:
رفتارهايي از قبيل اطمينان و فداکاري
بروز رفتارهاي کاملا متضاد مانند حسادت و غرور
افزايش احساس همدردي و پيوند به ويژه بين والدين و فرزندان
بهبود و تقويت مهارت‌هاي اجتماعي در افراد خجالتي و کم‌رو
افزايش ميزان حس دلسوزي و همدلي انسان‌ها نسبت به يکديگر
بهبود حافظه و عملکرد مغز
وقتي رابطه فرد مثبت باشد: هورمون عشق، رفتارهاي اجتماعي را تقويت مي‌کند.
وقتي ارتباط منفي باشد: هورمون عشق، احساسات منفي را افزايش مي‌دهد.
اين هورمون تاثير بسيار ناچيزي روي افرادي دارد که به طور طبيعي اعتمادبه‌نفس دارند.
واکنش‌هاي متفاوت افراد در برابر ترس، به سطح گيرنده‌هاي اکسي توسين بستگي دارد. هرچه اين گيرنده‌ها فعال‌تر باشد، افراد شجاع‌تر مي‌شوند.
3 مرحله‌اي که همسران عاشق طي مي‌کنند
اکسي توسين هورموني پپتيدي است که از هيپوتالاموس ترشح مي‌شود و عملکردهاي مختلفي دارد. مهم‌ترين عملکرد اين هورمون القاي دردهاي زايمان و تقويت رابطه احساسي ميان مادر و نوزاد است. از ديگر عملکردهاي اين هورمون، توسعه احساسات، عشق و ايمان است و به طور کلي در رشد رفتارهاي اجتماعي، واکنش‌هاي بين فردي و کنترل اضطراب نقش کليدي ايفا مي‌کند.
مرحله اول: احساس تمايل
اين احساس کشش توسط هورمون‌هاي زنانه و مردانه يعني استروژن و تستسترون به‌وجود مي‌آيد، تستسترون فقط در مردها نيست که نقشي مهم بازي مي‌کند بلکه در جذب خانم‌ها به سمت جنس مخالف نيز نقشي اساسي دارد.
فورمون‌ها -مواد شيميايي هستند كه پيام را از طريق بوي بدن منتقل مي‌كنند. اين مواد در جلب نظر جنس مخالف در انسان‌ها نقش دارند، همين فورمون‌ها هستند که در ديدار اول از کسي خوشمان مي‌آيد يا به دلمان مي نشيند.
مرحله دوم: احساس کشش
مهم‌ترين مرحله در عاشق شدن در اينجا اتفاق مي‌افتد، وقتي افراد عاشق مي‌شوند ديگر نمي‌توانند به هيچ‌ چيز ديگري فکر کنند، آنها حتي ممکن است اشتهاي خود را از دست بدهند، دچار کم‌خوابي شوند و بيشتر ساعات روزشان را به رۆياپردازي درباره معشوق‌شان طي کنند. در اين مرحله يک گروه از انتقال‌دهنده‌هاي عصبي به نام مونوآمين نقش مهمي بازي مي‌کنند.
با افزايش آدرنالين فعاليت مغزي افزايش مي‌يابد، احساس محبت به وجود مي‌آيد اتيل آمين يا نوعي آمفتامين مغزي طبيعي افزايش مي‌يابد فرد احساس خوبي پيدا مي‌کند، فنيل اتيل آمين در شکلات هم وجود دارد و انرژي و اشتياق فرد را افزايش مي‌دهد. البته اثر فنيل اتيل آمين دوام چنداني ندارد.
مرحله سوم: وابستگي
اين مرحله بعد از مرحله کشش است و اگر رابطه به سرانجام برسد پيش مي‌آيد. هيچ‌کس نمي‌تواند براي تمام عمر در مرحله کشش باقي بماند چون در اين صورت در تمام طول زندگي نمي‌تواند هيچ کار مثبتي انجام دهد. همين مرحله وابستگي است که از زن و مرد يک زوج خوشبخت مي‌سازد و آنها را به داشتن فرزند تشويق مي‌کند.
براي پايدار ماندن احساس عشق دوپامين؛ حامل عصبي، مسبب حس خوشبختي و آرامش است. اکسي توسين (هورمون عشق) صداي فرد مورد علاقه، خاطرات شيرين، حتي يک نگاه مهربان باعث ترشح اين هورمون در بدن مي‌شود.
واسوپرسين اين ماده شيميايي هم در کارکرد کليه‌ها نقشي مهم دارد و هم مي‌تواند در يک رابطه طولاني‌مدت نقشي مهم ايفا کند.
منبع: زندگي ايده آل
لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب