درمان ارتودنسيمفیدستان:

درمان ارتودنسي


خبرگزاري آريا –

درمان ارتودنسي, ارتودنسي,هزينه ارتودنسي
درمان ارتودنسي

آيا نياز به درمان ارتودنسي قابل پيشگيري است؟
هميشه نمي توان از درمان ارتودنسي پيشگيري کرد.
چون متغيرهاي بسياري در اين مورد اثرگذارند. ژنتيک به اندازه يا حتي بيش از تغييرات اکتسابي بر نياز به درمان ارتودنسي تاثير دارد ولي مي توان با حفظ بهداشت و رسيدگي به دندانهاي شيري کودکان نياز آنها به درمان ارتودنسي را کاهش داد .

عوارض جانبي درمان ارتودنسي چيست؟
اگر درمان ارتودنسي توسط متخصص مربوطه انجام نشود امکان مواردي مانند تحليل داخلي يا خارجي دندان، افزايش مي يابد.
زردي دندانها پس از درمان ارتودنسي مي تواند بابليچينگ برطرف شود.
اگر در دوره درماني بهداشت رعايت نشود، مي تواند موجب التهاب و قرمزي و افزايش حجم لثه ها شود.

با درد پس از مراجعه به ارتودنتيست چه بايد کرد؟
اين درد ۳ تا ۵ روز بعد برطرف ميشود و مي توان براي آن مسکن مصرف کرد.

درمان ارتودنسي چيست؟
درمان ارتودنسي يکي از راه هاي مرتب کردن و حرکت دندان ها به منظور بهبود زيبايي و عملکرد آن ها ست ، همچنين مي تواند باعث بهتر شدن وضعيت لثه و تسهيل رعايت بهداشت دهان شود.

برخي افراد داراي دندان هاي بيرون زده و جلو آمده هستند که مي تواند باعث صدمه ديدن راحت تر دندان ها شود . بعضي نيز فک جلو زده يا عقب تر از حالت طبيعي دارند که اين موارد نيز با ارتودنسي درمان مي شود. به طور کلي درمان هاي ارتودنسي به دو دسته ارتودنسي متحرک و ثابت تقسيم مي شوند که در درمان ثابت ، تنها دندانپزشک مي تواند وسايل ارتودنسي را از دهان بيمار خارج کند .

قبل از شروع درمان معمولا عکس هاي راديوگرافي و مدل هاي گچي از فک هاي بيمار تهيه مي شود.
بايد توجه داشت که درمان ارتودنسي تنها يکي از راه هاي بهبود مشکلات زيبايي و … فک و دندان هاست و ممکن است اين مشکلات با راه هاي ديگر مانند ترميمي و يا حتي جراحي بهبود يابند .
رعايت دقيق بهداشت دهان و دندان در طول درمان ارتودنسي(متحرک و ثابت )ضروري است

درمان ارتودنسي, ارتودنسي,هزينه ارتودنسي
درمان ارتودنسي

درمان ارتودنسي چقدر طول مي کشد ؟
بايد گفت که پاسخ به اين سوال براي افراد مختلف و در سنين مختلف متفاوت مي باشد اما به طور کلي مي توان گفت که درمان ارتودنسي از چند ماه تا حدود سه سال ممکن است طول بکشد . يکي از فاکتور هاي مهم تعيين کننده طول درمان ،‌ شدت ناهنجاري يا همان بهم ريختگي دندان هاست به عبارت ديگر هرچقدر مشکلات دنداني و اسکلتي قبل از درمان بيشتر باشد ،‌درمان پيچيده تر و طولاني تر مي شود .
دندانپزشک شما به بهترين نحو مي تواند مدت درمان را پيش بيني کند ،‌اما بايد توجه داشت که ممکن است درنهايت درمان کوتاهتر يا طولاني تر از مدت پيش بيني شده باشد .
همکاري بيمار و رعايت دستورات پزشک از عواملي هستند که به درمان موفقيت آميز کمک مي کنند .

چرا در درمان ارتودنسي دندان ها را مي کشند؟
گاهي اوقات به علت کمبود فضا براي قرارگرفتن دندان ها در محل مناسب ،‌نياز به کشيدن يک يا چند دندان وجود دارد.

آيا افراد بعد از سن رشد مي توانند ارتودنسي کنند؟
بله. روشهاي ارتودنسي ثابت که در آنها از براکت هاي چسبيده به سطح دندان استفاده مي شود، در سنين بعد از سن رشد هم چجواب ميدهند.

راديوگرافي هاي لازم براي ارتودنسي چيست؟
راديو گرافي رايج در اين زمينه پانوراميک مي باشد که همه دندانها را در يک کليشه نشان مي دهد. راديوگرافي ديگر سفالومتري جانبي مي باشد که بصورت نيم رخ رابطه دندانها و فکين را نسبت به صورت و جمجمه نشان مي دهد.

چرا درمان ارتودنسي لازم مي شود؟
درمان ارتودنسي مي تواند باعث زيباتر ديده شدن افراد شود. اين مسئله گاهي خيلي اهميت ندارد اما گاهي هم مي تواند باعث ارتقاء اعتماد به نفس و رفتارهاي اجتماعي و خانوادگي فرد شود.

گاهي به دليل روي هم قرار گرفتن بيش از حد سطوح دنداني رعايت بهداشت سخت شده و فرد مستعد بيماريهاي چون پوسيدگي و مشکلات لثه و استخوان فک ميشود.
هم چنين گاهي صدا دادن فک و درد و التهاب در ناحيه ي مفصل گيجگاهي فکي (TMJ) با ارتودنسي برطرف مي شود
کاربردهاي ديگري هم براي درمان ارتودنسي شمرده مي شود که مي توان به تصحيح تکلم به دنبال ارتودنسي اشاره کرد.

آيا درمان ارتودنسي برگشت پذير است؟
در اکثر بيماران بعد از اتمام دوره ي فعال درمان (با دستگاه هاي ثابت يا متحرک) يک دوره ي نگهدارنده (Retention) معمولاً ازدوماه تا حدود يک سال با دستگاه هاي نگهدارنده (Retainer) توصيه مي شود. امروزه به جز دستگاه هاي نگهدارنده ي متحرک که اکثر بيماران از آنها استفاده مي کنند. دستگاه هاي نگهدارنده ي ثابت نيز وجود دارند که استفاده از آن ها به مراتب آسان تر است. حتي با انجام تمامي مراحل نگهداري درمان چند درصد برگشت جزيي در دندان ها مشاهده مي شود. که طبيعي است .

برگشت هاي شديد در درمان ارتودنسي فقط به خاطر عدم همکاري بيمار دراستفاده از وسايل نگهدارنده بوده که به راحتي قابل پيشگيري است وبا همکاري خوب بيمار به وقوع نمي پيوندد. گاهي موارد ناشي از تغييرات رشدي ودندان هاي عقل، کمي ترتيب دندان ها را به هم مي زند که بايد زير نظر متخصص ارتودنسي وبه موقع تحت کنترل قرار گيرند.

سن مناسب درمان چه سني است؟
از حدود ۶ سالگي يعني زماني که اولين دندان دائمي (دندان آسيا) رويش پيدا کرد.
تغييرات اسکلتال در محدوده سني خاصي امکان‌پذير است و معمولا ارتودنتيست پس از حذف عامل به وجودآورنده نسبت به تغييرات ابعاد فکي در جهت‌هاي مختلف اقدام مي‌کند.
تا حدود سنين ۱۲ تا ۱۵ سالگي مي‌توان تغييرات اسکلتال و عضلاني مانند بزرگ‌کردن فک را در بيماران انجام داد.

بهترين سن درمان ارتودنسي با دستگاه ثابت، حدود ۱۲ سالگي است. پس از ۱۲ سالگي با افزايش سن بيمار درمان‌ها بايد محافظه‌کارانه‌تر انجام شوند.

پلاک هاي متحرک و سيم هاي ثابت ارتودنسي چه فرقي با هم دارند؟
دستگاه متحرک حين درمان توسط بيمار قابل خارج شدن و جاي‌گذاري است اما نوع ثابت را فقط ارتودنتيست مي‌تواند جاي‌گذاري كند و در پايان درمان از دهان خارج کند.
در سنين پايين تر و درمانهاي خفيف تر، گاها درمانهاي متحرک کفايت مي کنند.

درمان ارتودنسي, ارتودنسي,هزينه ارتودنسي
درمان ارتودنسي

چرا هزينه درمان ارتودنسي زياد است؟
هزينه درمان ارتودنسي بسته به نوع مشكل، شدت آن، طول دوره درمان و اين كه توسط چه كسي و حتي در كجا درمان مي شويد متفاوت است.
براي داشتن دندان هاي رديف و زيبايي بيشتر علاوه بر وقتي كه بايد صرف كنيد هزينه نسبتا بالايي را هم بايد بپردازيد. مثل بسياري از تصميمات مهم زندگي، براي چنين تصميمي نيز لازم است بررسي خوبي انجام دهيد.

هزينه نهايي درمان ارتودنسي وابسته به انتظار نهايي بيمار از درمان است. گاهي اوقات خواسته بيمار در حد رديف كردن دندان ها و گاهي براي تغيير فرم كلي صورت است. طبيعي است كه روش درمان در اين دو گروه متفاوت بوده و هزينه متفاوتي را درپي خواهد داشت.

جالب است بدانيد هزينه چنين درمان هاي ساده اي در ايران بسيار ارزان تر از درمان هايي است كه در كشورهاي خارجي انجام مي شود و هزينه اين درمان ها در ساير كشورها حداقل ۲ تا ۳ برابر بيشتر است.
منبع:persiandentist.irلینک منبع

بازنشر: مفیدستان

برچسب ها

اندکی تفکر …

از شکست نترس!
آن چیزی که باید از آن بترسی،
نشانه گرفتن اهداف کوچک است!
وقتی هدف بزرگی داشته باشی
حتی شکست خوردن در راه آن، با شکوه است.