پر بازدید ترین مطالب

درد قفسه سينه از چه خبر مي دهد؟


درد قفسه سينه از چه خبر مي دهد؟

خبرگزاري آريا –
علل درد قفسه سينه, بيماري‌هاي قلبي
درد عجيبي در قفسه سينه‌ات احساس مي‌کني؛ دردي تيز و کشدار که ناگهان سراغت مي‌آيد و فروکش مي‌کند. معمولا از آنجايي که چنين دردي فقط برخي اوقات بروز مي‌کند، کم‌اهميت تصور مي‌شود، اما چنين دردي ممکن است فاجعه‌آفرين باشد.
البته درد قفسه سينه بيماري نيست، بلکه صرفا يک علامت هشداردهنده محسوب مي‌شود که ممکن است ناشي از دردهاي عصبي در اثر التهاب اعصاب بين‌ دنده‌اي باشد يا اين‌که از بعضي بيماري‌هاي ويروسي مثل زونا ناشي شود. جالب آن‌که در گذشته درد ناشي از التهاب اعصاب بين دنده‌اي و عوارض ناشي از آن، قولنج تلقي مي‌شده که با خوددرماني از طريق مصرف مسکن به‌طور موقت تسکين پيدا مي‌کرده است. غافل از اين‌که درد قفسه سينه مي‌تواند به دردي بسيار جدي و شديد و حتي مرگ تبديل شود.
بيشترين علل درد قفسه سينه از نظر پزشکان داخلي بيماري‌هاي قلبي، ريوي است. در بيماري‌هاي قلبي انواع بيماري‌هايي که به هر شکل بتوانند موجب نرسيدن اکسيژن يا ناتواني خون‌رساني به قلب بشوند، درد آنژين يا درد قفسه صدري به وجود مي‌آورد. حتي در بيماري‌هاي ريوي نيز اگر اختلال در حرکات تنفسي و اکسيژن‌رساني به قلب مطرح باشد، در آن صورت نيز ممکن است درد قفسه صدري ايجاد شود.
نوع ديگري از درد قفسه صدري يا قفسه سينه ناشي از بيماري‌هاي گوارشي، بويژه ريفلاکس با علامت سوزش پشت جناغ است که مشخصات خاص خود را دارد. به بيان ديگر، هرکدام از سه دليل ذکر شده با علامت تفکيکي خاصي از همديگر قابل تمايز هستند.
مقابله با دردهاي قلبي قفسه سينه
اگر درد قفسه سينه بيمار با زمينه ريوي يا قلبي باشد با مصرف آسپرين يا داروهاي زيرزباني، بلافاصله در مراحل اوليه بروز درد، قابل پيشگيري و درمان است.
تشخيص مقدماتي دردهاي قفسه سينه از نوع قلبي و ريوي در مراحل اوليه ممکن است. به اين ترتيب بيمار به واحد درماني تخصصي براي تشخيص قطعي و تمهيدات درماني خاص ارجاع مي‌شود.
درد قفسه سينه ممکن است ناشي از مشکلات گوارشي است،در چنين شرايطي چاق نبودن بيمار و نيز نحوه خوابيدن وي، يعني اين‌که زاويه‌دار و يک‌طرفه بخوابد در بهبودي علائم نسبي درد قفسه سينه مؤثر است. به بيان ديگر در صورت کاهش درد در چنين شرايطي بايد به ريفلاکس ظنين بود.
علل درد قفسه سينه, بيماري‌هاي قلبي
راه‌هاي تسکين درد قفسه سينه را بياموزيد
مهم‌ترين اصل براي کاهش درد قفسه سينه چه قلبي، ريوي يا گوارشي آن است که بيمار در استراحت کامل به سر برده و از هر نوع تلاش و حرکت بي‌مورد و اضافي پرهيز کند. همچنين بايد بيمار را به آرامش کامل تشويق کرد، چراکه استرس، هيجان و هر نوع اضطراب، ترس و خشم مي‌تواند موجب تشديد بيماري شود. حتي اگر لازم باشد از داروي آرامبخش با مقدار مناسب نيز مي‌توان به طور مقطعي و موقت استفاده کرد.
گاهي بيمار با بيماري‌هاي حاشيه‌اي مثل دل درد ناشي از سوراخ شدن زخم اثني‌عشر، کيسه صفراي ملتهب يا فتق‌هايي که به ريفلاکس منجر مي‌شود، مبتلا به درد قفسه سينه مي‌شود. در چنين شرايطي باتوجه به سابقه پزشکي بيمار و شرح حال وي و نيز بررسي عواملي که به بروز سنگ کيسه صفرا و زخم اثني‌عشر کمک مي‌کند، تشخيص درست و قطعي عامل اصلي درد قفسه سينه ممکن مي‌شود.
البته در مواردي نيز دردهاي عصبي، درد‌هاي موضعي در قفسه سينه ايجاد مي‌کند. همچنين بيماراني که سابقه بيماري قند، فشار خون و بيماري کليوي دارند نيز طي مدت طولاني به سوزش پشت جناغ و قفسه سينه مبتلا مي‌شوند.
درد ناشي از تومورهاي ريه
درد قفسه سينه ناشي از تومورهاي ريه، بويژه تومورهايي که در مجاورت پرده قلب يا ريه است، تومورهاي مري و نيز ضربه‌هايي که به پارگي و آسيب بافت ريه و عروق ريوي منجر مي‌شود و حتي در افراد جوان، ايجاد هوا خودبه‌خود در قفسه صدري نيز به بروز درد در اين ناحيه منجر مي‌شود.
شکستگي دنده‌ها نيز با ايجاد خونريزي و هوا در داخل قفسه صدري به بروز درد شديد قفسه سينه منجر مي‌شود، در چنين شرايطي تنگي نفس، افت فشار خون و کمبود اکسيژن در قلب و مغز به درد قفسه سينه منتهي مي‌شود.
البته در برخي موارد، جراحي‌هاي بزرگ و طولاني نيز در بروز درد قفسه سينه موثر است که حتي ممکن است ناشي از آمبولي ريوي ـ قلبي و انفارکتوس قلبي باشد. خوشبختانه بروز چنين اتفاقاتي در زماني است که بيماران مقيم بيمارستان هستند و معمولا براي کنترل وضع بيمار مديريت درماني در دسترس است.
منبع:salamatnews.com
لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب