پر بازدید ترین مطالب

دردهاي شکمي ١٨ دليل دارد


                 دردهاي شکمي ١٨ دليل دارد

خبرگزاري آريا – برترين ها: همه انسانها به گونه اي شکم درد يا معده درد را تجربه کرده اند. دردهاي شکمي اصولا زودگذر هستند يا پس از صرف غذا سراغ فرد مي آيند. اين نوع دردها دلايل متنوعي دارند و ما چندين نمونه از آنها را برايتان نام برده ايم.
دردهاي شکمي 18 دليل دارد
1. مسوميت غذايي
مسوميت هاي غذايي که در نتيجه باکتري هابه وجود مي آيند، به دردهاي معده، اسهال و استفراغ منجر مي شوند. حتي در موارد نادر مشاهده شده است فرد در نتيجه باکتري هاي غذاي مسموم جان خود را از دست داده است. نشانه هاي مسموميت غذايي يک تا دو روز در بدن باقي مي مانند.
2. عوارض جانبي دارو
تقريبا همه داروها عوارض جانبي دارند که يکي از آنها دردهاي شکمي است. برخي از داروها همچون آنهايي که براي جلوگيري از پوکي استخوان هستند، مي تواند باعث دردهاي شکمي بشوند. داروهايي که با نام NSAID مي شناسيد همچون ايبوپروفن و آسپرين ها نيز ممکن است ورم معده و يا حتي زخم معده را موجب بشوند.
3. آماس لوزالمعده
تورم لوزالمعده مي تواند باعث ايجاد سوزش در معده و شکم بشود. حتي برخي از بيماران در نتيجه اين ورم، دردي را متحمل مي شوند که از پشت کمرشان تير مي کشد.
بهتر است بيمار در اين حالت به کمر دراز بکشد تا درد، حالت تهوع و استفراغ کاهش پيدا کنند. مصرف بيش از اندازه الکل نيز موجب ناراحتي و سوزش معده مي شود.
4. رفلاکس
رفلاکس يا به اصطلاح ترش کردن معده باعث ايجاد درد در بالاي معده و پايين سينه مي شود. رفلاکس چگونه به وجود مي آيد؟ وقتي دريچه اي که معده را از مري جدا مي کند، ضعيف عمل کند غذا و اسيدهاي معده از معده وارد مري مي شوند و فرد سوزش شديدي را در ناحيه زير سينه احساس مي کند که بسيار ناراحت کننده است.
درست غذا نخوردن يا مصرف غذاهاي نامناسب (چرب) مي تواند موجب ايجاد رفلاکس شود. براي برطرف کردن آن هميشه مراقب نوع غذايي که ميل مي کنيد باشيد. داروهاي خنثي کننده اسيد يا بلوکه کننده H2 هم مي توانند در کم کردن اين درد موثر باشند.
5. حساسيت به لاکتوز
در سراسر جهان مردم بسياري هستند که به لاکتوز شير حساسيت دارند. اين حساسيت مي تواند منجر به دردهاي معده، نفخ شکم، اسهال، توليد گاز معده و هضم نشدن غذا بشود. براي درمان يا پيشگيري از اين درد بايد مصرف لبنيات و به ويژه شير و پنير را ترک کنيد.
دردهاي شکمي 18 دليل دارد
6. سنگ کيسه صفرا
صفرا يک عضو کوچک بدن است که زير کبد قرار دارد و ممکن است سنگ‌ساز باشد. اين سنگ ها مي توانند موجب دردهاي شکمي بشوند و راه روده ها را مسدود کنند و نتيجه آن دردي است که بيمار متحمل مي شود. درد کيسه صفرا در سمت راست و بالاي شکم احساس مي شود و بيشتر پس از مصرف غذاهاي چرب سراغ بيمار مي آيد.
7. ديورتيکول
بيماري ديورتيکول يا در نتيجه تورم آماس ديورتيکول يا کيسه هايي است که در روده بزرگ وجود دارند. نشانه هاي اين بيماري شامل گرفتگي عضلات شکم است که شايد در واکنش به آنتي بيوتيک انجام شود. رژيم هاي غذايي که فيبر زيادي دارند مي توانند کمک کننده باشند. در انواع بسيار شديد اين درد مي تواند شامل آبسه، خونريزي و حتي ايجاد حفره بشود که بايد آن را جراحي کرد.
8. حساسيت به گلوتن
برخي از مردم به گلوتن واکنش هاي بدي نشان مي دهند. گلوتن در گندم و دانه چاودار موجود است. حالت شديد حساسيت به گلوتن، بيماري سلياک نام دارد.
گلوتن موجب آسيب ديدن روده کوچک و مانع از عملکرد درست آن مي شود. در اين حالت روده نمي تواند مواد غذايي را جذب کند. سلياک مي تواند منجر به گاز، نفخ و دردهايي همچون خستگي عمومي بدن مي شود.
عدم توانايي روده کوچک در جذب مواد غذايي به استفراغ، کاهش وزن و حتي سوء تغذيه منجر مي شود.
9. اندومتروز
اين بيماري فقط مختص خانم ها است. اندومتروز زماني به وجود مي آيد که بافت هاي درون رحم در بخش هاي ديگري از بدن و عموما در لگن رشد مي کنند. دردهاي شديد، خونريزي غيرمعمول و ناباروري از جمله صدمه هاي اندومتروز هستند.
از آنجا که اين بيماري فقط بخش کوچکي از بدن را تخريب مي کند، با جراحي مي توان آن را برطرف کرد. البته روش هاي درماني ديگري همچون هورمون تراپي نيز مي تواند باعث کاهش درد شود.
10. بيماري تيروئيد
با اينکه غده تيروئيد در گلو قرار دارد اما مي تواند موجب درد معده و شکم بشود. تيروئيد پرکار موجب ترشح هورمون زيادي مي شود که توسط فرايند هضم تشديد مي شود و منجر به دردهاي شکمي مي شود. تيروئيد کم کار هم موجب کاهش روند هضم مي شود و به توليد گاز و ايجاد نفخ منجر مي شود.
دردهاي شکمي 18 دليل دارد
11. انگل
هيچ فردي دوست ندارد تصور کند دردهاي شکم و معده او در نتيجه وجود کرم و انگل در بدن او است. اما اين مساله مي تواند حقيقت داشته باشد و انواع و اقسام کرم و انگل وجود دارند که به واسطه استخر يا آب رودخانه و دريا يا در نتيجه نوشيدن آب هاي تصفيه نشده وارد بدن و باعث دل درد شديد، دل پيچه، اسهال و استفراغ مي شوند.
12. آپانديس
افرادي که آپانديس دارند به طور ناگهان دردي شديد در سمت راست شکم خود احساس مي کنند که بايد فرد را فورا به بيمارستان رساند.
اين بيماري بيشتر در کودکان و جوانان شايع است. اگر آپادنيس برداشته نشود مي تواند منجر به مرگ بيمار بشود.
13. زخم معده
زخم معده يکي از رايج ترين دردهاي شکمي است. اين درد اصولا در قسمت نيمه بالايي شکم فرد ايجاد و معمولا هم پس از غذا دردش شديدتر مي شود. افرادي که دچار زخم معده هستند ممکن است حتي نيمه هاي شب در اثر درد معده از خواب بي خواب شوند.
براي درمان اين بيماري از انواع آنتي بيوتيک ها استفاده مي شود.
14. استفاده بيش از اندازه آدامس هاي بدون قند
اگر بيش از اندازه سوربيتول استفاده کنيد دچار دل درد و اسهال خواهيد شد. اين ماده در آدامس هاي بدون قند زياد موجود است. شايد جالب باشد بدانيد، خانمي 21 ساله به دليل جويدن روزانه 16 آدامس بدون قند، به طور ناگهاني 5 کيلوگرم از وزن خود را از دست داد و دچار دردهاي شديد معده و اسهال شد.
15. استرس
استرس منجر به سردرد، فشار خون بالا، بي خوابي و دردهاي معده و شکم مي شود. افسردگي نيز با گوارش و دردهاي شکمي رابطه مستقيم دارد. بنابراين، اگر به طور دايم از درد معده در عذاب هستيد شايد دليل آن اضطراب هاي شديد باشد. بايد سعي کنيد تا حد امکان به مسايلي که در زندگي پيش مي آيند اهميت ندهيد.
16. ورم روده
ورم روده در روده بزرگ يا کوچک ايجاد و باعث درد در ناحيه شکم فرد مي شود. اين بيماري مي تواند خطرناک و با خونريزي روده يا اسهال همراه باشد.
دردهاي شکمي خود را جدي بگيريد زيرا خونريزي و التهاب روده مي تواند به بيماري هاي خطرناک تر منجر شود.
دردهاي شکمي 18 دليل دارد
17. سندروم حساسيت روده
اين بيماري با درد زياد همراه است و گاهي سال ها ادامه دارد. البته همچون ورم روده با خونريزي يا اسهال همراه نيست. خانم ها بيشتر از مردها به اين بيماري دچار مي شوند.
18. سرطان
شايد کمي غيرمعمول به نظر برسد اما سرطان نيز مي تواند يکي از دلايل دردهاي ناحيه شکم باشد. سرطان مي توان در کبد، پانکراس، معده، کيسه صفرا يا تخمدان به وجود بيايد و باعث درد شود.
دست دادن اشتها، کاهش وزن، حالت هاي تهوع دايمي، ورم زياد و … نشانه هاي ديگري از وجود سرطان هستند. يا مثلا اگر فردي عادت داشته است روزي يک بار دستشويي برود و اکنون روزي سه تا چهار بار دستشويي مي رود، ممکن است روده او دچار مشکل شده باشد.لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب