درباره "آب سياه" چه مي دانيد؟مفیدستان:

درباره "آب سياه" چه مي دانيد؟


خبرگزاري آريا – بيماري چشمي, آب سياه
آب سياه براي بسياري از افراد بيماري ترسناكي محسوب مي‌شود.
ترسناك به اين علت كه در بيشتر موارد اين بيماري در مراحل اوليه بي‌علامت بوده و بيمار را از وجود خود آگاه نمي‌كند و به همين دليل، گلوكوم به عنوان دزد بينايي نيز مشهور است.
گلوكوم گروهي از بيماري‌هاست كه در آنها آسيب مشخصي در عصب بينايي ايجاد مي‌شود. اين آسيب، اغلب و نه هميشه در اثر افزايش فشار داخل چشم پديد مي‌آيد و در صورت درمان‌نشدن بموقع، پيشرونده بوده و به كاهش بينايي و در نهايت نابينايي منجر مي‌شود.
نكته مهم در مورد بيماري آب سياه اين است كه در صورت تشخيص ديرهنگام، آب سياه به كاهش تدريجي بينايي و درنهايت نابينايي مي‌انجامد، اما امكان درمان يا حداقل پيشگيري از حادشدن آن از طريق ليزر، براي نوع خاصي از اين بيماري ـ كه گلوكوم زاويه بسته نام دارد ـ وجود دارد، ولي به طور كلي پيشگيري از آب سياه تاكنون موفق نبوده است.
به علت اهميت تشخيص بموقع اين بيماري، در تقويم جهان يك هفته به نام اين بيماري نامگذاري شده كه از بيستم اسفند آغاز شده است.اما پرسش بسياري از افراد درباره آب سياه اين است كه بيماري اي كه درمان قطعي ندارد، چگونه قابل كنترل است؟
دكتر حيدر اميني، فوق‌تخصص جراحي گلوكوم در پاسخ به اين پرسش مي‌گويد: با وجود پيشرفت‌هاي چشمگير در عرصه توليد داروهاي جديد و ابداع روش‌هاي متعدد و نوين جراحي، هنوز راه‌حل نهايي براي درمان بيماري آب سياه وجود ندارد. به همين علت، بيماران بايد توجه داشته باشند عمل جراحي گرچه ممكن است سبب كنترل بيماري شود، اما اثربخشي آن با گذشت زمان در مواردي كاهش يافته و حتي بي‌اثر مي‌شود. پس مبتلايان به آب سياه بايد تا پايان عمر تحت معاينه و درمان مناسب قرار گيرند.
دكتر اميني با اشاره به اين‌كه گلوكوم، دومين عامل نابينايي دنيا لقب گرفته است، مي‌افزايد: علت اصلي اين مساله، افزايش افراد مسن در جوامع مختلف است، به طوري كه در ۳۰ سال گذشته، جمعيت افراد بالاي ۵۰ سال در دنيا حدود ۳۰ درصد افزايش پيدا كرده و اين افزايش كه دليل اصلي آن بهبود سطح بهداشت و درمان است، در كشورهاي در حال توسعه حدود ۴۷ درصد برآورد شده است. دليل ديگر، كاهش ميزان نابينايي به دليل بيماري‌هايي مثل تراخم است؛ تراخم نوعي بيماري مسري چشم است كه در اماكن پرگرد و غبار و كثيف پديد مي‌آيد. از علائم آن سرخي و تورم سطح داخل پلك‌ها و پيدايش دانه‌هاي كوچك خاكستري رنگي است كه در ۳۰ سال گذشته باز هم به دليل بهبود وضع بهداشت در تمام جهان كاهش چشمگيري داشته است و در كشور ما نيز مورد تازه تراخم بندرت مشاهده مي‌شود.
آب سياه، ديدتان را تار مي‌كند
واژه Glaucoma ريشه‌اي يوناني دارد و گفته مي‌شود اولين‌بار، بقراط حكيم اين واژه را در مورد بيماري‌هاي چشم كه همراه با تورم قرنيه و تغيير رنگ آن به سبز مايل به آبي بوده، استفاده كرده است. در زبان فارسي، واژه آب سياه شايد نشان‌دهنده وخامت اين بيماري باشد كه در گذشته بيشتر به نابينايي منجر مي‌شد.
اما دكتر اميني در پاسخ به اين پرسش كه چه اتفاقي به دنبال ابتلا به بيماري گلوكوم مي‌افتد كه به اختلال بينايي منجر مي‌شود، مي‌گويد: بيماري آب سياه سبب تخريب عصب بينايي مي‌شود كه در بيشتر موارد با افزايش فشار داخل چشم همراه است و درصورت درمان‌نشدن مناسب، تخريب تدريجي عصب بينايي به نابينايي مي‌انجامد. در مطالعه‌اي در شهر تهران كه براي تعيين ميزان بروز بيماري گلوكوم صورت گرفته، ميزان بروز اين بيماري ۱٫۳۴ درصد در افراد بالاي ۴ سال بوده است. جالب اين كه ۸۰ درصد بيماران اين مطالعه از بيماري خود آگاهي نداشته‌اند. به اين دليل، مراجعه دوره‌اي به چشم‌پزشك بخصوص در مورد افراد مسن و درمان بموقع بيماري مي‌تواند تا حد زيادي از پيشرفت آن جلوگيري كند.
آب سياه هميشه ارثي نيست
به گفته دكتر اميني، تشخيص اين بيماري حول سه محور استوار است؛ اندازه‌گيري فشار داخل چشم، معاينه دقيق سرعصب بينايي و آزمايش ميدان ديد. البته استفاده از ابزارهاي مدرن تشخيصي براي بررسي ميزان تخريب عصب بينايي و رشته‌هاي عصبي شبكيه نيز در سال‌هاي اخير پيشنهاد شده است.
اين متخصص جراحي گلوكوم اضافه مي‌كند: اين بيماري ممكن است سال‌ها بعد از ضربه‌هاي وارده به چشم بروز كرده يا در برخي افراد مسن بالاي ۶۰ سال بدون زمينه توارث بروزكند. همچنين در انواع ديگر گلوكوم، بيماري ممكن است به دنبال بيماري‌هاي ديگر چشم نظير التهابات چشمي يا در مراحل پاياني گرفتاري چشمي ديابت ايجاد شود كه زمينه توارث در اين موارد نيز نقش عمده‌اي ندارد.
دوربيني و نزديك‌بيني شديد؛ استعداد نهفته براي ابتلا به آب سياه
دكتر اميني با تاكيد بر اهميت معاينه‌هاي دوره‌اي چشم در دوربيني و نزديك‌بيني‌هاي شديد مي‌گويد: گلوكوم نوع شايع و به اصطلاح گلوكوم زاويه باز در افراد نزديك‌بين شايع‌تر است و در افراد دوربين گلوكوم زاويه بسته شيوع بيشتري دارد. به همين دليل به افرادي كه نمره عينك بالا دارند توصيه مي‌شود به چشم‌پزشك مراجعه كنند و از لحاظ اين بيماري كنترل شوند.
بر اين اساس، بستگان مبتلايان به بيماري گلوكوم، ‌افراد مسن، افراد داراي دوربيني و نزديك‌بيني شديد و كساني كه سابقه ضربه به چشم را دارند، در خطر ابتلاي بيشتري هستند. همين‌طور در افراد ديابتي و مبتلايان به اختلال كار غده‌ تيروئيد خطر ابتلا بيشتر است. اين گروه‌ها بايد معاينه‌هاي منظم چشم‌ پزشكي داشته باشند.
مراقب مصرف برخي داروها باشيد
متخصصان چشم هشدار مي‌دهند مصرف طولاني كورتيكواستروئيدها و در واقع كورتون‌ها به صورت قطره چشمي يا خوراكي يا تزريقي در افراد مستعد ممكن است ابتلا به بيماري را در پي داشته باشد.
بخصوص قطره‌هاي چشمي حاوي كورتون كه در درمان حساسيت‌هاي فصلي چشم مورد استفاده قرار مي‌گيرد، اگر به صورت متمادي و خودسرانه مصرف شود خطر ابتلا به بيماري گلوكوم را همراه دارد.
همچنين طيف وسيعي از داروهايي كه سبب گشادشدن مردمك مي‌شود؛ از قبيل داروهاي روانگردان و داروهاي ضدحساسيت ممكن است سبب ايجاد گلوكوم زاويه بسته در افراد مستعد شود.
كنترل و درمان بيماري
با وجود آن كه تشخيص بموقع اهميت ويژه‌اي در كنترل هر بيماري دارد، ولي به علت هزينه‌بربودن بالاي بيماريابي، اين روند در جامعه ما در مورد بيماري گلوكوم قابل اجرا نيست. به طور معمول، درمان بيماران ابتدا با قطره‌هاي چشمي كاهنده فشار داخل چشم و سپس استفاده از ليزر و در صورت پاسخ‌ندادن به اين دو مورد از طريق عمل جراحي است ولي هنوز روشي كه به بهبود كامل بيماري منجر شود، ابداع‌‌نشده و بيماري حدود ۱۰ درصد بيماران با وجود تمام تلاش‌ها به پيشرفت خود ادامه مي‌دهد.
منبع :salamatnews.comلینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط

برچسب ها

اندکی تفکر …

ﺳﺮﻧﻮﺷﺖ
ﺗﻮﺳﻂ ﮐﻔﺶ ﻫﺎﯾﯽ
ﮐﻪ ﭘﻮﺷﯿﺪﻩ ﺍﯾﻢ،
ﺭﻗﻢ ﻧﻤﻴﺨﻮﺭﺩ،
ﺑﻠﮑﻪ ﺑﻪ ﻗﺪﻡ ﻫﺎﯾﯽ
ﮐﻪ ﺑﺮ ﻣﯽ ﺩﺍﺭﯾﻢ ﻭﺍﺑﺴﺘﻪ ﺍﺳﺖ...

پر بازدیدترین مطالب