پر بازدید ترین مطالب

دانشمندان چگونه شرایط مریخ را در صحرای عمان شبیه‌سازی می‌کنند؟


دو دانشمند با لباس‌های فضانوردی کاملا سفید در دشت‌ها و تپه‌های سرخ، در حال آزمایش یک ژئو رادار هستند. آن‌ها در میان شن‌ و ماسه‌ها با کشیدن خطوطی در حال نقشه‌برداری از سیاره سرخ هستند. هنگامی که ژئورادار از کار می‌افتد، دو نفر به سمت خودروی خود می‌روند و با همکاران خود در پایگاهی در نزدیکی محل ماموریت‌شان تماس می‌گیرند و از آن‌ها راهنمایی می‌خواهند. اما از آنجایی که ارتباطات در اینجا با ۱۰ دقیقه تاخیر انجام می‌گیرد، نمی‌توانند فرمان ماموریت خود را دریافت کنند.

مقاله‌های مرتبط:

اما اینجا سیاره‌ی سرخ نیست، بلکه شبه‌جزیره‌ی عربستان است. بیابانی متروک در جنوب عمان، در نزدیکی مرز کشورهای عربستان سعودی و یمن است. این مکان از آنجایی که می‌تواند به خوبی شرایط مریخ را شبیه‌سازی کند، پذیرای ۲۰۰ دانشمند از ۲۵ کشور جهان است. آن‌ها در این محل یک ماموریت آنالوگ چهار هفته‌ای را انجام می‌دهند. دانشمندان در این ماموریت فناوری‌های مختلف ماموریت مریخ را آزمایش می‌کنند. سرمایه‌گذاری‌های عمومی و خصوصی زیادی برای ماموریت آینده مریخ در نظر گرفته شده است. احتمالا همه‌ی شما با پروژه‌ی مشهور سفر به مریخ ایلان ماسک بنیانگذار اسپیس ایکس آشنا باشید. در همین حال، رئیس‌جمهور سابق ایالات متحده آمریکا، بارک اوباما همواره از برنامه‌ی سفر به مریخ حمایت کرده است. ماسک و اوباما بارها اعلام کرده‌اند که باید طی چند دهه‌ی آینده انسان روی سیاره سرخ قدم بگذارد.

فرمانده ماموریت شبیه‌سازی مریخ: این ماموریت همچون تماشای دزدکی فیلمی از آینده است!

کشورهای دیگری هم به جز ایالات متحده هم هستند که برنامه‌های بلندپروازانه‌ای برای سفر به مریخ دارند، از جمله کشور چین که یک برنامه جاه‌طلبانه (و البته مبهم) برای سفر به مریخ دارد و می‌خواهد به همراه ایالات متحده و روسیه، به یکی از ابرقدرت‌های فضایی جهان تبدیل شود. شرکت‌های هوا فضایی مانند بلو اوریجین (Blue origin) هم طرح‌های خود برای ساخت پایگاه‌های فضایی آینده، فضاپیماها و لباس‌های فضایی خود را منتشر کرده‌اند و امیدوارند در آینده بخشی از ماموریت مریخ باشند.

ماموریت شبیه‌سازی مریخ در عمان

صحرای ظفار دارای طیف گسترده‌ای سطوح شن و ماسه‌ای با تنوعی بالاست. ماموریت شبیه‌سازی مریخ در ظفار تا 1 مارس ادامه دارد

 کاتریک کومار، فضانورد آنالوگی که در این ماموریت حضور دارد، گفت:

پرتاب موفقیت‌آمیز راکت فالکون هوی، قلمرو کاملا متفاوتی از آنچه می‌توانیم به مریخ و فضای عمیق بفرستیم، پیش روی ما گذاشت.

او می‌گوید، گام بعدی برای سفر به مریخ، مسائل غیرمهندسی مانند پاسخ‌های فوری به مشکلات سلامتی و انزوا در فضا هستند.

کومار گفت:

این‌ها مسائلی‌اند که فکر می‌کنم، نمی توان دست کم گرفت.

در حالی که فضانوردان مهارت‌های فضایی ارزشمندی را در ایستگاه فضایی بین‌المللی فرا می‌گیرند و ایالات متحده هم از واقعیت مجازی برای آموزش فضانوردان استفاده می‌کند، اما اکثر برنامه‌های آماده‌سازی برای سفر به مریخ در زمین انجام می‌گیرند. و کجا می‌تواند برای آزمایش تجهیزات و فضانوردان برای سفر به مریخ، بهتر از برخی از نامطلوب‌ترین و سخت‌ترین مکان‌های زندگی در زمین باشد؟

صحرای ظفار از فضا، به صورت زمینی تخت و پهناور مایل به قهوه‌ای دیده می‌شود. حیوانات و گیاهان کمی در این صحرای بیابانی در شبه‌جزیره عربستان زندگی می‌کنند، در این صحرا دمای هوا گاه به ۱۲۵ درجه فارنهایت یا ۵۱ درجه سانتیگراد می‌رسد. در لبه شرقی این دره‌ی ظاهرا بی‌پایان، پایگاه مریخ قرار دارد. یک زیستگاه عظیم ۲.۴ تنی قابل‌انبساط که با کانتینرهایی که به آزمایشگاه‌ها و مقر خدمه فضایی تبدیل شده‌اند، احاطه شده است.

صحرای ظفار، جنوب عمان

غروب خورشید بر فراز زیستگاه ۲.۴ تنی قابل‌انبساط ماموریت شبیه‌سازی زندگی در مریخ، صحرای ظفار، جنوب عمان

کومار می‌گوید، سطح صحرا به خوبی مریخ را شبیه‌سازی می‌کند اما برشمردن تفاوت‌ها بسیار دشوار است. او گفت:

اما این شبیه‌سازی چیزی بیش از اینهاست، در اینجا انواع زمین‌ریخت‌شناسی، تمام ساختارهای جغرافیایی، گنبدهای نمکی، بستر رودخانه‌ها، وادی‌ها و بسیاری از عوارض جغرافیایی دیگر وجود دارند که در مریخ هم مشاهده می‌کنیم.

دولت عمان در نشست کمیته سازمان ملل در امور استفاده صلح‌آمیز از فضا، پیشنهاد میزبانی از ماموریت شبیه‌سازی آینده مریخ را به انجمن فضایی اتریش(OeWF) داد. گرنوت گرومر، فرمانده ماموریت شبیه‌سازی مریخ، گفت که این انجمن به سرعت پیشنهاد دولت عمان را پذیرفته است. دانشمندانی از سراسر جهان ایده‌هایی برای آزمایش‌ها ارسال کردند و ماموریت که امادی-۱۸ (AMADEE-18) نام دارد، به سرعت انجام ۱۹ آزمایش علمی را برعهده گرفت.

ماموریت آنالوگ مریخ امادی-۱۸ در صحرای ظفار در عمان انجام می‌شود. هدف این ماموریت افزایش سطح آمادگی فناوری و پیشرفت سیستم‌های حامی حیات برای فضانوردان است. مرحله اول ماموریت امادی-۱۸ از ۳۱ ژانویه شروع شد و تا ۸ فوریه ادامه داشت. طی این دوره، مهمانان، اشخاص علاقه‌مند، خبرنگاران و نمایندگان رسانه‌ها از داخل و خارج عمان از این ماموریت بازدید کردند.

شبیه‌سازی شرایط زندگی در مریخ

فضانوردان آنالوگ به مدت سه هفته در انزوای کامل به سر می‌برند. در این مرحله، یک تیم علمی وظیفه نظارت بر این ماموریت را در زیستگاه‌های گنبدی بر عهده خواهند داشت. خدمه ۱۶ نفره این ماموریت، از کشورهای فرانسه، آلمان، اسپانیا، هلند، پرتغال و عمان هستند

مرحله دوم ماموریت شبیه‌سازی مریخ از ۹ فوریه (۲۰ بهمن) آغاز شد و تا یک مارس (۱۰ اسفند) ادامه خواهد داشت. در این مرحله، فضانوردان آنالوگ به مدت سه هفته در انزوای کامل به سر خواهند برد. همچنین یک تیم علمی وظیفه نظارت بر ماموریت فضانوردان در زیستگاه‌های گنبدی را بر عهده خواهند داشت. خدمه ۱۶ نفره این ماموریت از کشورهای فرانسه، آلمان، اسپانیا، هلند، پرتغال و عمان هستند. این تیم ۱۹ آزمایش شبیه‌سازی را انجام می‌دهد، از جمله آزمایشات فضاپیماها و ربات‌ها برای جمع‌آوری نمونه‌ها، حرکت وسایل نقلیه روی سطوح ناهموار و مشابه مریخ است. بر آورد می‌شود که ماموریت امادی-۱۸،  در مجموع حدود ۵۰۰ هزار یورو هزینه داشته باشد. ماموریت امادی-۱۸یکی از شجاعانه‌ترین آزمایش‌های شبیه‌سازی مریخ است، پیش از این ماموریت‌های شبیه‌سازی روی یخچال‌های منجمد آلپ، یک آزمایش در غار بازی در جنوب اسپانیا و دیگری در صحرای مراکش انجام شده بودند.

گام بعدی برای سفر به مریخ، مسائل غیرمهندسی مانند پاسخ‌های فوری به مشکلات سلامتی و انزوا در فضا هستند

گرومر می‌گوید که عواملی که باعث شده‌اند عمان برای انجام آزمایش‌های شبیه‌سازی زندگی در سیاره سرخ انتخاب شوند، تنها محدود به ویژگی‌های زمین‌شناسی و توپوگرافی این کشور نمی‌شوند، بلکه ثبات سیاسی و امنیت عمان هم در این مورد دخیل بوده است. عمان، امکانات مطلوب و جو بسیار خوبی را برای فضانوردان و تیم‌های علمی این پروژه فراهم کرده است.

لباس فضانوردی پیشرفته‌ای که در ماموریت امادی-۱۸، آزمایش می‌شود، حدود ۵۰ کیلوگرم وزن دارد و به آن «فضاپیمای شخصی (Personal Spaceship)» هم گفته می‌شود. در این لباس فضانوردان می‌توانند، تنفس کنند، غذا بخورند و برخی از عملیات‌های علمی را انجام دهند. این لباس فضانوردی دارای صفحه نمایشی برای نشان دادن نقشه‌ها، ابزارهای ارتباطی و سنسورهای جمع‌آوری اطلاعات است. همچنین قطعه‌ای از جنس فوم در جلوی چانه فضانوردان تعبیه شده است که می‌تواند برای پاک کردن دهان و بینی مورد استفاده قرار گیرد.  

ماموریت شبیه سازی مریخ در عمان

لباس فضانوردی پیشرفته ماموریت امادی-۱۸، حدود ۵۰ کیلوگرم وزن دارد. در این لباس فضانوردان می‌توانند تنفس کنند، غذا بخورند و برخی از عملیات‌های علمی را انجام دهند

گرومر گفت:

مهم نیست که چه کسی به بزرگ‌ترین سفر جامعه بشری می‌رود، فکر می‌کنم که برخی از مواردی که در اینجا می‌آموزیم، در ماموریت‌های آینده اجرا می‌شوند. کاری که ما اینجا انجام می‌دهیم، تماشای دزدکی فیلمی از آینده است!

 

پرتاب ماهواره اسپوتنیک در سال ۱۹۵۷ توسط اتحاد جماهیر شوروی، آغازگر عصر فضا و رقابت فضایی بین مسکو و واشنگتن برای فرستادن فضانورد به ماه بود. اما قبل از اینکه ایالات متحده آمریکا پیش از رقیب خود به ماه برسد، فضانوردانی مانند نیل آرمسترانگ در تانکرهای آب برای شبیه‌سازی یک ششم گرانش ماه تمرین می‌کردند. محیط‌های نامطلوبی از آریزونا تا سیبری برای تنظیم کپسول‌ها، ماه‌نوردها و لباس‌های فضانوردی  استفاده می‌شدند که خطرات دنیایی دیگر را شبیه‌سازی می‌کردند. سازمان‌های فضایی این ماموریت‌ها را «آنالوگ» (به معنای شبیه یا همسان) می‌نامیدند. چرا که این ماموریت‌ها همچون دنیاهای دیگر در نواحی بی‌نهایت سرد و دورافتاده انجام می‌شدند.

ژوائو لوسادا، یکی از فرماندهان زمینی ماموریت امادی-۱۸ و مهندس کنترل پرواز ایستگاه فضایی بین‌المللی، می‌گوید:

می‌توان در این مکان‌ها سیستم‌ها را آزمایش کرد و مشکلات را بررسی کرد و آزمایش‌های مورد نیاز برای اطمینان عدم از کار افتادن تهجیزات در مریخ را انجام داد.

به نقل از کتاب «اسباب‌کشی برای سفر به مریخ (Packing For Mars)»، کتاب مورد علاقه‌ی بسیاری از دانشمندان مریخ، نوشته‌ی ماری رویچ، ایستگاه‌های فضایی در زیر آب‌های ساحل فلوریدا، در بیابان‌های منجمد و تاریک قطب جنوب و در دهانه‌های آتشفشانی هاوایی ساخته شده‌اند.

ماموریت شبیه سازی مریخ در عمان

فضانوردان آنالوگ کومار و لوسادا. ناسا از صحرای موهاوی برای آزمایش مریخنوردهای خود استفاده می‌کند. اما در ماموریت‌های شبیه سازی علاوه بر آزمایش سخت‌افزارها، نحوه تاثیرگذاری انزوا، میزان بالای اضطراب و استرس روی فضانوردان در طول یک ماموریت طولان‌مدت در اعماق فضا بررسی می‌شود

اسباب‌کشی برای سفر به مریخ در اوت ۲۰۱۰، منتشر شد و در همان ماه، به عنوان بهترین کتاب ماه آمازون انتخاب شد. این کتاب همچنین به عنوان ششمین کتاب سال به انتخاب نیویورک تایمز هم برگزیده شد. ماری روچ در اسباب‌کشی برای سفر به مریخ، به برخی از سوالات ناخوشایند، عجیب و جنبه‌های ناراحت کننده سفرهای فضایی پرداخته است. او در ۱۶ فصل کتاب خود به مسائل مختلفی در مورد کارکردهای مختلف بدن فضانوردان در فضا (رفتن به حمام، دستشویی و استفراغ) و زندگی بدون جاذبه پرداخته است. او همچنین در بخش‌هایی از کتابش به موضوعاتی مانند اثرات روانی فضا و آموزش فضانوردان پرداخته است.

ماموریت شبیه سازی مریخ در عمان

 در لبه شرقی این دره‌ی ظاهرا بی‌پایان، پایگاه مریخ قرار دارد. یک زیستگاه عظیم ۲.۴ تنی قابل‌انبساط که با کانتینرهایی که به آزمایشگاه‌ها و مقر خدمه فضایی تبدیل شده‌اند، احاطه شده است.

اسکات هوبارد، ملقب به تزار مریخ (لقبی که در زمان سرپرستی برنامه مریخ ناسا به او داده شد) می‌گوید:

آنالوگ‌های زمینی ابزاری مفید برای انجام اکتشافات فضایی هستند، اما داروی همه‌ی دردها نیستند.

او می‌گوید که برخی از این شبیه‌سازی‌ها به طراحی و ساخت دوربین‌های پیشرفته، مریخنوردها، لباس‌های فضانوردی و سیستم‌های پشتیبانی از حیات کمک کرده‌اند. ناسا از بیابان موهاوی برای آزمایش مریخنوردهای خود استفاده می‌کند، اما آن‌ها همچنین در این آزمایش‌های آنالوگ، مسائل جدیدی در مورد نحوه سازگاری انسان با شرایط دشوار کشف کرده‌اند.

هوبارد می‌گوید:

سازگارپذیری انسان در یک محیط‌های ناسازگار و نامطلوب، هنوز هم خیلی خیلی بهتر از هر رباتی که می‌توانیم به فضا بفرستیم.

فهرست ماموریت‌های آنالوگ سیاره‌ای سازمان فضایی اروپا شامل پروژه‌هایی در شیلی، پرو، آفریقای جنوبی، نامیبیا، مراکش، ایتالیا، اسپانیا، کانادا، قطب جنوب، روسیه، چین، استرالیا، هند، آلمان، نروژ، ایسلند و نه ایالت آمریکا است.  

هوبارد گفت:

با وجود این، ناشناخته‌های بسیاری وجود دارند که نشان می دهد، ماموریت‌های شبیه‌سازی‌ها به هیچ وجه نمی‌توانند جایگزین حضور در سیاره سرخ باشند.

اما خوش‌بینی تیم ماموریت شبیه‌سازی مریخ در عمان، تردیدناپذیر است.

ماموریت شبیه سازی مریخ در عمان

ماموریت امادی-۱۸ برای شبیه‌سازی شرایط زندگی در مریخ، در فضایی به مساحت حدود ۶۸ کیلومتر مربع انجام می‌گیرد

لوسادا گفت:

اولین فردی که روی مریخ قدم خواهد زد، در واقع هم اکنون متولد شده است، شاید این فرد هم اکنون به مدارس ابتدایی عمان یا اروپا، ایالات متحده آمریکا و چین می‌رود.

چنانچه که در تیزر ماموریت گفته می‌شود، ما به لطف این دست ماموریت‌ها به مریخ نزدیک و نزدیک‌تر می‌شویم. ما نه ‌تنها امیدوار به انجام «بزرگ‌ترین ماجراجویی بشر» یا «بزرگ‌ترین اکتشاف علمی تمام دوران‌ها» هستیم، بلکه هر روز به اینکه چنین سفری واقعیت دارد و دیگر شبیه به داستان‌های علمی تخیلی نیست؛ بیشتر و بیشتر پی می‌بریم.لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب