پر بازدید ترین مطالب

دارويي براي شادي وجود دارد؟


دارويي براي شادي وجود دارد؟

خبرگزاري آريا –
شادي
«چند روزي است خيلي حالم گرفته و هواي دلم سخت باراني است، طوري که با کوچک‌ترين حرفي از طرف همسرم به شدت ناراحت مي‌شوم. در محيط کارم هم که نگو، با هيچ‌کس سر سازگاري ندارم و با کوچک‌ترين حرفي از کوره در مي‌روم. يکي از همکارانم که بيشتر با من صميمي است مي‌گويد اين روزها خيلي تغيير کرده‌اي. کم‌کم باورم شده که يک جاي کارم ايراد پيدا کرده است.»
آيا دارويي وجود دارد که افراد را شاد کند يا نه؟
ما نيز به سراغ دکتر روان‌پزشک رفتيم و در همين خصوص با ايشان گفتگو کرديم.
جناب‌ دکتر،به راستي دارويي براي شادي وجود دارد؟
سوال جالبي ‌است. بسياري از افراد در مطب نيز اين سئوال را از ما مي‌پرسند. به طور مثال مي‌گويند: چه کنيم تا شاد باشيم؟ برخي نيز مي‌پرسند: آقاي دکتر آيا دارويي هست که براي ما بنويسيد تا شاد و بي‌خيال شويم؟
پاسخ من به گروه دوم آسان‌تر است. ما روان‌پزشکان دارويي که کسي را شاد کند نداريم. ما داروهايي داريم که مي‌تواند افسردگي را برطرف کند، اضطراب را رفع کند و توهم و هذيان را درمان کند، اما شاد بودن موضوع ديگري است. شاد بودن از نظر ما به زندگي مربوط مي‌شود. اگر به جاي نداشته‌ها بر داشته‌هايمان تمرکز کنيم، شاد مي‌شويم. اگر به جاي تمرکز بر آنچه نيستيم، بر آنچه هستيم متمرکز شويم، شاد خواهيم بود.
خيلي اوقات، فردي که با بيماري سختي روبه‌رو است در جلسه اول به ما مي‌گويد: آقاي دکتر، اگر از اين بيماري‌ خلاص شوم، خوشحال‌تر از من در جهان نخواهد بود.
با اين همه بسياري اوقات بيمار بهبود مي‌يابد و واقعا خوشحال مي‌شود، اما پس از مدتي بهبودي خود را فراموش مي‌کند و سالم بودن ديگر او را خوشحال نمي‌کند.
آيا نمي‌توان از بيمار نبودن و رفع کسالت براي مدت طولاني‌تري خوشحال بود؟ آيا آنچه که داريم و به نظر ما کاملا بديهي مي‌رسد، نمي‌تواند موجب سپاس ما از خداوند و شادي ما شود؟
شادي
به نظر شما دلايل بروز خلق گرفته چيست؟
علت شاد نبودن بسياري از ما اين است که نگرشي نادرست به جهان داريم. خود را هنوز مانند دوران شيرخوارگي و کودکي، مرکز و محور جهان مي‌دانيم و همان‌طور که در آن دوران، مادر همه نيازهاي ما را برمي‌آورد، هنوز مي‌خواهيم هر چه طلب کرديم توسط ديگري برايمان مهيا شود.
از اينکه بايد به مدرسه برويم غصه مي‌خوريم. از اينکه بايد کار کنيم رنج مي‌بريم. از اينکه بايد قبض آب و برق را بپردازيم، به دنبال خريد و تعمير وسايل خانه برويم، به ديد و بازديد برويم، در ترافيک گير کنيم و … احساس غم و اندوه مي‌کنيم و فکر مي‌کنيم خوشبخت نيستيم.
شادي
احساس خوشبختي يکي از مهم ترين اصول بهداشت رواني است. چرا برخي نمي‌توانند چنين احساسي داشته باشند؟
اين موضوع حکايت از باقي ماندن در دوران خودمحوري و خودشيفتگي دوران شيرخوارگي دارد. زماني که کودک شيرخوار چيزي مي‌خواهد، مادر بي‌درنگ براي او مهيا مي‌کند و اگر خدمت مادر سريع انجام نشود، کودک شروع به داد و فرياد يا گريستن مي‌کند. گويا ما بزرگ‌ترها هنوز خيلي از اين وضع فاصله نگرفته‌ايم. مي‌خواهيم خواسته‌هايمان فورا توسط ديگران برآورده شود. در غير اين صورت داد و فرياد و تهديد يا گريه و پا به زمين کوبيدن را به عنوان اعتراض به کار مي‌بريم!
در ذهن ما، مادري که فورا خواسته‌هايمان را بايد بر مي آورد، تبديل به آموزگار، دبير، رييس، همسر، شهردار، وزير، رييس دولت و… مي‌شود. همان‌گونه که در کودکي بي‌آنکه کوششي کنيم مادر کارهايمان را انجام مي‌داد، در نوجواني و بزرگسالي هم منتظريم آموزگار به ما درس را بياموزد (بي‌آنکه خود درس بخوانيم!)، رييس حقوقمان را اضافه مي‌کند (بي‌آنکه کار اضافه کرده باشيم)، همسرمان حرف ما را بپذيرد (بي‌آنکه ما تاکنون حرف او را پذيرفته باشيم)، کشورمان براي ما همه کار انجام دهد (بي‌آنکه ما کاري براي کشورمان کرده باشيم) و خداوند خواسته‌هايمان را اجابت کند (بي‌آنکه ما کاري شايسته انجام داده باشيم.)
شادي
چه توصيه‌اي براي افرادي که از دشواري زندگي مي‌نالند داريد؟
دو دانش‌آموز تنبل با هم صحبت مي‌کردند. اولي گفت مي‌خواهم دستگاهي اختراع کنم که وقتي دکمه آن را فشار دهم همه تکاليف مدرسه را انجام دهد. دومي گفت من هم مي‌خواهم دستگاهي اختراع کنم که دکمه دستگاه اول را فشار دهد! و اين حکايت برخي افراد ناشاد است که از دشواري زندگي شکايت دارند.
شادماني نتيجه ي انتخاب هدفي مناسب و خوب، برنامه‌ريزي براي رسيدن به آن هدف و تلاش در جهت اجراي آن برنامه است. شادي آسان به دست نمي‌آيد.




لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب