پر بازدید ترین مطالب

داروهاي بدون نسخه از پوشش بيمه خارج شد


داروهاي بدون نسخه از پوشش بيمه خارج شد

خبرگزاري آريا – رئيس سازمان غذا و دارو گفت: با مصوبه شوراي عالي بيمه، پوشش بيمه اي داروهاي بدون نسخه حذف شد و اين مصوبه از اول دي اجرا مي شود.
به گزارش خبرگزاري آريا ، داروهاي «او تي سي» يا بدون نسخه داروهاي ساده و معمولي هستند که مردم مي توانند اين داروها را بدون تجويز پزشک و ارائه نسخه از داروخانه ها تهيه کنند و به قيمت آزاد بفروش مي رسد.
غلامرضا اصغري روز دوشنبه بدون اشاره به تعداد و نام اين داروها در گفتگو با ايرنا با تاييد خبر مصوبه شوراي عالي بيمه براي حذف داروهاي بدون نسخه از فهرست داروهاي تحت پوشش بيمه افزود: اين مصوبه بعد از تصويب در شوراي عالي بيمه، از سوي دولت ابلاغ شده است و از اول دي امسال اجرايي مي شود.
وي گفت: اين مصوبه خوبي است که بر اساس آن داروهاي معمولي (OTC) مثل سرماخوردگي و استامينوفن از پوشش بيمه اي حذف مي شوند و اعتبار پوشش بيمه اي اين داروها براي داروهاي ديگري که مورد نياز بيماران خاص و مزمن و صعب الاعلاج است هزينه مي شود.
اصغري افزود: البته کل اعتبار بيمه اي داروهاي بدون نسخه رقم زيادي نيست و حدود 140 ميليارد تومان است اما انتقال اين اعتبار براي کمک به حمايت از داروهاي بيماران صعب العلاج، خبر خوبي است.
وي درباره يارانه داروهاي بيماران صعب العلاج گفت: يارانه داروي اين بيماران همچنان تداوم دارد و هيچ مشکلي در مورد يارانه داروي بيماران صعب العلاج وجود ندارد.
رئيس سازمان غذا و دارو افزود: يارانه حمايت از هزينه داروهاي بيماران صعب العلاج حدود 1600 ميليارد تومان است، طبق روال اين اعتبار در اختيار وزارت بهداشت قرار مي گيرد و وزارت بهداشت اين اعتبار را براي حمايت از داروهاي بيماران صعب العلاج در اختيار بيمه ها قرار مي دهد.
اصغري افزود: البته همان طور که سازمان مديريت و برنامه ريزي در تخصيص برخي اعتبارات تاخير دارد، در اين مورد هم تاخير در پرداخت وجود دارد اما سازمان هاي بيمه گر، طبق روال پوشش هزينه هاي داروهاي بيماران صعب العلاج را ادامه مي دهند و براي بيماران مشکلي به وجود نيامده است.
وي در پاسخ به اين سوال که آخرين وضعيت بدهکاري سازمان هاي بيمه گر و بخش دارويي به کجا رسيده است، گفت: يک مقدار وضعيت بهتر شده است و حدود 20 درصد از بدهي بيمه ها پرداخت شده است يعني سازمان بيمه سلامت حدود 700 ميليارد تومان از بدهي خود را به دانشگاه هاي علوم پزشکي پرداخت کرد و همين حدود هم سازمان تامين اجتماعي از بدهي خود را به دانشگاه هاي علوم پزشکي پرداخت کرد و دانشگاه هاي علوم پزشکي نيز از اين ميزان حدود 20 درصد را براي بدهي هاي دارويي اختصاص دادند.
رئيس سازمان غذا و دارو افزود: با اين پرداخت، بدهي هاي داروخانه هاي خصوصي در ارديبهشت 96 پرداخت شد و براي داروخانه ها و هزينه هاي بيمارستان هاي دانشگاهي، بدهي هاي آذر 95 پرداخت شده است.
اصغري گفت: با اين پرداخت ها که ادامه هم دارد، چرخ کارخانه هاي دارويي به حرکت درآمده و نگراني ها تا حدي بر طرف شده است البته نه کاملا ولي نسبت به گذشته بهتر شده است و به طور متوسط بيمه ها روزانه 100 ميليارد تومان به بيمه ها پرداخت مي شود تا بتوانند بدهي خود را به دانشگاه هاي علوم پزشکي پرداخت کنند.لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب